Územní plán by mohl být už za tři roky

Právo | 12.7.2012 | Rubrika: Praha - Střední Čechy | Strana: 10 | Autor: Stáňa Seďová | Téma: Tomáš Hudeček

NÁMĚSTEK PRIMÁTORA TOMÁŠ HUDEČEK (TOP 09), KTERÝ PŘIPRAVUJE ÚZEMNÍ PLÁN, ŘEKL PRÁVU:

Tomáš Hudeček (TOP 09), první náměstek primátora, přišel s návrhem nového územního plánu a hodlá svůj boj dovést do vítězného konce. Bude mít dvě úrovně a měl by omezit jak časovou náročnost schvalování, tak korupční podhoubí.

* Co vám nejvíce vadilo na původním konceptu nového územního plánu, který se tvořil pět let a jeho příprava vyšla na téměř čtvrt miliardy?

Především to, že šlo o pouhou renovaci starého územního plánu. Tím, že by opět rozhodoval konkrétně, co v území musí být, by byl v podstatě tvořený stejnou metodikou a vytvářel by tak půdu pro možnou korupci, obzvláště se změnami územního plánu, které trvaly až 6 let. Hlavně neakcentoval rozvoj města, spíš mu bránil. Jeho součástí byly také už několikrát zmiňované modré desky, v nichž je okolo 270 nestandardně propsaných připomínek a změn. V současné době je podrobně procházíme a předali jsme je i policii.

* Jak konkrétně vypadá proces žádosti o změnu územního rozhodnutí a jak by měl vypadat podle metropolitního plánu, jehož příprava byla schválena?

V současné chvíli o změně územního plánu rozhoduje spousta lidí, úředníků, a na konci celého procesu není jasné, kdo za výsledek nese zodpovědnost. Kdo vlastně rozhodl, jeden to pak svádí na druhého. Při současné praxi se celá žádost vyřizuje až šest let, pak musí stavitel na stavební úřad, kde prochází procesem získání územního rozhodnutí a nakonec si žádá o stavební povolení. V metropolitním územním plánu se řekněme o 70 procent i více omezí žádosti o změny, protože každá lokalita bude jasně popsaná. Tedy první krok bude jednodušší a bude jasná odpovědnost. A stavební úřad bude mít podle územního plánu také jasné mantinely.

* Jak tedy bude vypadat metropolitní územní plán?

Bude mít dvě úrovně. Nyní pracujeme na té obecnější. Mapa bude v menším měřítku 1:25 000, tedy pro představu, nebude přes celou zeď místnosti, ale bude vypadat jako velký obraz. Praha bude rozdělena na několik lokalit, které budou větší než současné malé plochy, a ty budou vybarveny čtyřmi barvami, jež značí funkční využití. Rozdělení do čtyř skupin je také významné zjednodušení. Důležitá bude ale také struktura, kterou dosud územní plán vůbec neřešil, a přitom je právě ona zásadní pro skutečný rozvoj města. Ta bude zpracována v textové části patřící k územnímu plánu.

* Co přesně tedy budou určovat čtyři barvy a struktura zanesená do lokalit v územním plánu?

Podle barvy stavitel pozná, že se jedná buď o volnou krajinu, která je nezastavitelná, nebo o území určené k rekreaci – tím jsou míněna například hřiště, kde je zatíženost území například dopravou minimální. Třetí barvu má obytná a administrativní krajina, kde žijí a pracují lidé a zátěž území je již větší. A poslední barvu má oblast produkční, s největší zátěží na životní prostředí. Tedy z hlediska dopravního lokalita snese i stovky či tisíce kamiónů. Důležitější a nová bude ovšem struktura. U každé lokality bude zaneseno, jak mohou být budovy vysoké. Například že ve venkovské zástavbě se nesmí stavět výškové budovy, jaký mají mít charakter, tedy o jaký typ domu půjde, zda bytový dům nebo rodinnou vilu, a kde je uliční čára, která zohlední šířku silnice, chodníku a domů.

* Jaká je druhá, podrobnější úroveň metropolitního plánu, na které jste ještě nezačali pracovat?

Hlavní je, že podrobnější plán možná nebude potřeba ve všech lokalitách. Například centrum staré Prahy je stabilizované a takových míst je mnoho. Tedy řekněme, že u méně než poloviny lokalit budeme zpracovávat podrobnější plán, který už bude konkrétně rozhodovat, co na daném místě bude stát, jak to je ve stávajícím územním plánu. Zda škola nebo bazén. Tuto pravomoc nebudeme předávat do rukou městských částí, protože to nelze ze zákona, ale zastupitelstvo, které bude změnu schvalovat, se bude dotazovat instituce nejlépe obeznámené s místními podmínkami.

* Kdy bude nový metropolitní územní plán hotov? Je pravda, že starý přestane platit na konci roku 2015, takže máte na přípravu 3,5 roku?

Tato podmínka se právě novelou, kterou poslanci schválili, v nejbližší době změní. Životnost územních plánů se prodloužila, a dokonce se uvažuje, že by mohla být neomezená. Menší města rozhodně nepotřebují každých deset let měnit územní plán. Praha je ovšem samozřejmě v jiné situaci a já věřím, že nový územní plán by mohl být dokončen snad i dříve. Ale díky novele nemusíme nic uspěchat a vše podrobně připravíme. Nikdo se tedy nemusí bát, že by tady v roce 2016 vznikl chaos. Přejde se ze starého územního plánu na nový.

* Kde jste se nechal při přípravě metropolitního plánu inspirovat a jak vidíte budoucnost Prahy v tomto směru?

Takový plán používají například v Kolíně nad Rýnem a u nás v Teplicích. V Teplicích funguje již několik let. Myslím, že do budoucna není jiná varianta než tento plán, který podporuje především rozvoj města a zjednodušuje rozhodovací procesy. Časem, ale to je v podmínkách České republiky v horizontu desítek let, bychom se mohli dopracovat k tomu, že nebude potřeba žádný územní plán. Postačí jen strategický a o změnách se bude rozhodovat vždy on-line konkrétně u dané výstavby a lokality. Takto to chodí například v New Yorku už 40 let.

 

12. července 2012
12. července 2012