Uvolnění nájmů nesmí lidi přivést do extrémní situace, rozhovor s náměstkem primátora hl.m.Prahy Ing.Janem Bürgermeisterem uveřejněný v MF Dnes dne 17.února 2005.

Praha - Náměstek primátora odpovědný za oblast bytové politiky Jan Bürgermeister říká, že deregulace nájemného musí být doprovázena takovými zákonnými nástroji, aby nájemníci nebyli po uvolnění nájmů vystaveni extrémním situacím.

Uvolnění nájmů nesmí lidi přivést do extrémní situace    
Mladá fronta DNES | 17.2.2005 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: STANISLAV KNĚNICKÝ

Rozhovor

Praha - Náměstek primátora odpovědný za oblast bytové politiky Jan Bürgermeister říká, že deregulace nájemného musí být doprovázena takovými zákonnými nástroji, aby nájemníci nebyli po uvolnění nájmů vystaveni extrémním situacím.

* Kolika bytů v Praze by se budoucí deregulace měla týkat?

Myslím si, že neexistuje přesný údaj, kolik nájemních bytů v Praze existuje. Víme, že asi 85 tisíc nájemních bytů je pod kontrolou obce, kde umíme nastavit parametry tak, abychom nevystavili nájemníky nějaké dramatické nejistotě.
Počet zbývajících nájemních bytů, převedených do osobního vlastnictví z 250 tisíc bytů v Praze, si netroufám odhadnout.

* Neobáváte se, že se po uvolnění nájmů vylidní centrum Prahy?

Lidé by měli mít v zákoně jistotu v tom, že vlastníci domů nebudou moci zneužít uvolnění nájmů a vystavit je nějakým extrémním situacím. To ale není obtížné. Tyto postupy a analýzy, co by se stalo, kdyby se odstranila regulace nájemného, jsou již připraveny na ministerstvu pro místní rozvoj. Myslím si, že mají docela racionální a schůdný záběr jak pro vlastníky domů, tak pro nájemníky. Nejde o válku mezi nájemníkem a vlastníkem domu, jde o nastavení takového prostředí, aby si všichni našli svoje bydlení a nežili v nejistotě.

* Bude hlavní město ovlivňovat bytovou politiku jednotlivých městských částí?

Nemyslím si, že bychom chtěli centrální předpis, jak zacházet s byty, spíše si vyjasňujeme společný pohled. Je však zcela zřejmé, že je zbytečné udržovat v nájemním vztahu lidi, kteří mají možnost si byt pořídit pomocí hypotečního úvěru či stavebního spoření.
Je užitečné takovou možnost lidem nabídnout a do budoucna si nechat i určité množství bytů, které může radnice přidělovat lidem v nouzi.

* Co byste vzkázal nájemníkům v Praze 1, kteří se obávají deregulace, nebo lidem bez bydlení?

Obec si vždy zachová svou schopnost pomoci lidem v nouzi. To je povinnost, ke které se hlásí jak všechny městské části, tak hlavní město Praha. Nevidím ale důvod, proč bychom měli poskytovat byt lidem, kteří jezdí na drahé dovolené a mají dobře zaopatřenou rodinu.

17. února 2005
17. února 2005