Uprchlická centra v Praze

8. 3. 2022, Televize, TV Prima - další pořady, Prima televize, FTV Prima, spol. s r.o., Zdeněk Hřib

Moderátorka:

Už přes jeden a půl milionu Ukrajinců uteklo ze své země, aby se zachránili před útokem ruských vojsk. Uprchlíci míří do celé Evropy. ČR doposud eviduje více než 100 000 lidí, kteří žádají o pomoc a azyl. Řada z nich se rozhodla zůstat v hlavním městě.

Moderátor:

Pražské asistenční centrum pomoci už kvůli náporu příchozích vyhlásilo stop stav. Ode dneška je zase v provozu. Co vše může Praha uprchlíkům nabídnout a jak probíhá jejich přijímání? Nejen na to nám odpoví pražský primátor Zdeněk Hřib, kterého vítám ve vysílání. Dobré ráno.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Dobré ráno.

Moderátor:

Ještě než se zaměříme na pomoc Prahy, tak vy jste navštívil Kyjev 15. února, tedy devět dní před ruskou invazí, co jsem vám ve chvíli, kdy přicházely informace o útoku vojsk, prohnalo hlavou? Jaký je váš vztah k Ukrajině?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak pro mě bylo naprosto šokující, že vlastně ty ulice, kterými já jsem projížděl cestou z letiště ke kyjevské radnici, jsem potom vlastně viděl v televizi jako ty budovy, na které, přestože to jsou civilní cíle, míří ruské ostřelování. To bylo pro mě naprosto šokující. A je to opravdu velice zvláštní pocit.

Moderátorka:

Spojil jste se v těchto dnech i s kyjevským starostou Vitalijem Kličkem?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Ano. My jsme v kontinuálním spojení s kyjevskou radnicí, jak s panem starostou Kličkem, tak i s jeho spolupracovníky. Snažili jsme se zprostředkovat i tu možnost, aby mohl dorazit nějaký humanitární konvoj Člověka v tísni přímo do Kyjeva. Ale je to pochopitelně velice, velice obtížné, protože to cestování uvnitř Ukrajiny pochopitelně je nebezpečné.

Moderátorka:

Jenom když jste tedy v kontaktu, tak jak reagují na tu pomoc ze strany České republiky? Potřebovali by ještě třeba něco dalšího kromě toho humanitárního materiálu? O co vás žádají?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Určitě ano. My jsme schválili včera na radě hlavního města další pomoc Ukrajině. Jednak jsme tedy vytvořili rezervu 250 milionů korun. Už dříve jsme poskytli deset milionů korun Člověku v tísni. A teď v pondělí jsme ještě schválili, že darujeme na Ukrajinu sanitky, případně evakuační vozy pro převoz nebo repatriaci osob na Ukrajině. To znamená, snažíme se pomáhat i v té rovině, řekněme, zdravotnické techniky.

Moderátor:

Pojďme se zaměřit na pomoc tady v Praze a také na uprchlíky, kteří sem dorazili. Jaké jsou, pane primátore, aktuální čísla? Kolika uprchlíkům už byla udělena víza a kolik běženců se celkem v Praze zaregistrovalo do této chvíle?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

My jsme v tom krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině odbavili dosud zhruba 15 tisíc žadatelů. Za včerejšek to bylo více než tři tisíce. To centrum je v provozu neustále, nonstop. Ten včerejší stop stav znamenalo jenom pozastavení vstupu nových žadatelů do budovy z důvodu toho, že by to jednak nebylo už bezpečné, protože fronta byla velmi dlouhá. A zadruhé ti lidé by tam čekali ve stoje třeba 24 hodin, což by nebylo ani pohodlné. Protože ten kongresový sál, který my používáme jako čekárnu, kde je 1 770 sedadel, byl už prostě plný, plus tam byla ta fronta před tou vstupní triáží. Ale nikdo nezůstane venku na mrazu. Máme tam i cestu na to, jak ubytovat lidi, kteří žádají o humanitární ubytování i v tom stop stavu. Akorát že ubytování poskytujeme už pouze mimo Prahu, protože prostě v Praze už to ubytování není. Každopádně od 5:45 byl ten vstup nových žadatelů do budovy Kongresového centra opět obnoven. Takže teď jedeme ve standardním režimu a možná jenom co bych rád připomněl, je, že se jedná o asistenční centrum pro Prahu i Středočeský kraj dohromady, protože tady v těchto dvou krajích žije přes 50 % obyvatel z té ukrajinské komunity v České republice.

Moderátorka:

Když jste zmiňoval, že ubytovací kapacita v Praze už není, tak co budete na magistrátu dělat pro to, abyste ještě nějaká volná místa vytvořili? Protože samozřejmě Praha nemá jen soukromé bytové jednotky, ale jsou tady například i městské byty. Tak máte už nějaký záložní plán B, na kterém začnete pracovat?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak my neustále pracujeme na tom, aby nikdo nezůstal venku na mrazu teď v zimě. Pochopitelně probíhá kontraktace těch, řekněme, hromadných ubytovacích kapacit, třeba i v jiných krajích. To je věc, která pochopitelně probíhá. Nicméně je prostě nutný, aby vláda stanovila nějaká jasná pravidla výkonu těch krajských asistenčních center, která budou pro všechny kraje srovnatelná, tak aby bylo možné zavést ten efektivní relokační mechanismus. To znamená, prostě rozložit ten výkon nebo rozložit ten nápor mezi více krajů.

Moderátor:

Pane primátore, kolik uprchlíků je schopná Praha celkově pojmout?

Moderátorka:

Protože my jsme teď v nějaké první části té uprchlické krize a už vidíme, že není kapacita v Praze, to asistenční centrum pro uprchlíky muselo tedy podstoupit stop stav. Tak jaký je váš další odhad, co nás čeká v těch příštích týdnech?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Ten stop stav je pouze na to, že prostě ti lidé nevyřídí papíry, které je toto vízum a zdravotní pojištění hned první den poté, co přijeli do České republiky. Teď jsou na to tři dny. Nicméně já bych považoval za vhodné, aby vláda nějakým opatřením v rámci nouzového stavu tu lhůtu prodloužila. Takže to, že si člověk vyřídí papíry o den, dva později, si myslím, že žádný problém není. A jak jsem zmiňoval, to ubytování řešeno je, nicméně ubytování požaduje výrazná menšina těch lidí přicházejících do Prahy, do toho našeho asistenčního centra. Je to, řekněme, kolem 10 %. Takže ten systém normálně standardně funguje. Akorát prostě papíry nebudete mít hned první den.

Moderátor:

A kolik uprchlíků tedy je Praha schopná pojmout?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Jak jsem zmiňoval, dneska bude jednání ministrů a hejtmanů a já bych byl rád, aby se stanovila nějaká jasná pravidla nebo chcete-li nějaká směrná čísla na to, kolik by vlastně ty jednotlivé krajské asistenční centra měla obsloužit. Já jsem dnes zaznamenal od pana ministra Rakušana, který říkal, že mu přijde jako nějaký strop pro celou Českou republiku nějakých 250 tisíc prchajících z Ukrajiny. To by bylo teda číslo pro celou Českou republiku a je otázka, jak se to rozloží mezi jednotlivé kraje.

Moderátorka:

Když jste zmiňoval ta krajská asistenční centra, tak přesto ještě bych ráda zůstala v Praze. Když vidíme ten nápor, tak je třeba v plánu otevírání nějakého dalšího podobného centra v Praze, případně posílení těch administrativních přepážek, tak aby ten nápor byl zvládnutelný?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Ano. Já už jsem jednal například s… Tady je důležitý si uvědomit to, že vlastně ti pracovníci, kteří realizují ty procedury v tom asistenčním centru, to nejsou pracovníci magistrátu, ani pražského, ani Středočeského kraje. To jsou státní instituce. Jde o cizineckou policii nebo odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Potažmo například Všeobecnou zdravotní pojišťovnu nebo Úřad práce. To znamená, já jsem už jednal se zástupci těchto institucí o navýšení počtu těch lidí, kteří tam tu agendu vyřizují. My na plný výkon jedeme s 45 přepážkami v té primární registrační proceduře. A mám přislíbeno, že by mělo dojít k navýšení počtu osob. My se pro to snažíme dělat maximum jak tím zajištěním toho prostředí v Kongresovém centru, tak i tím, že magistrát hlavního města například poskytl 30 lidí, kteří mají zkušenosti jako úředníci se správním řízením a bylo možné je uvolnit. Ale vždycky potrvá chvíli, než se ti lidé proškolí, než získají všechny ty přístupy do těch databází, které potřebují k té práci. Ale pochopitelně lze očekávat, že ten výkon toho asistenčního centra stoupne. Nicméně my už teď jsme nejvýkonnější centrum v celé zemi. Takže je nezbytné mít nějaký efektivní relokační mechanismus, který rozloží tu zátěž mezi více krajů.

Moderátor:

Velkou část běženců tvoří děti. Je šance je dostat v Praze do mateřských a základních škol? Jaké jsou volné kapacity? Protože z praxe víme, že míst zvláště v mateřských školách nejsou ani pro české děti.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tahle záležitost se bude řešit spíše nějakými dětskými skupinami. My potřebujeme dnes na tom jednání mezi hejtmany a vládou vyřešit otázku třeba urychlené nostrifikace vysokoškolských diplomů, protože předpokládáme, že by ti obyvatelé Ukrajiny, kteří sem prchají, se vlastně mohli v uvozovkách starat o ty lidi, co prchají z Ukrajiny. A tato záležitost péče o děti by se řešila spíše nějakými dětskými skupinami, než tím, že bychom ty děti umisťovali do těch základních a mateřských škol. Ale k tomu potřebujeme mít nějaké statistiky od ministerstva vnitra, protože součástí té registrační procedury je pochopitelně to, že se zjišťuje věk třeba těch žadatelů. Takže my potřebujeme statistiku. A je tam nutný i registrovat si tu adresu pobytu. Takže my potřebujeme vlastně informaci o tom, kolik lidí na které městské části je nově příchozích ve věku těch školou povinných dětí, abychom to mohli nějak naplánovat se starosty městských částí, se kterými budeme mít setkání zítra večer.

Moderátorka:

Na závěr ještě s dovolením jedno téma, které předáme. Ruská vojska zaútočila na jadernou elektrárnu. Vyvolalo to obrovský strach. Představitelé Ruska ostatně pohrozili jadernou válkou. Tak v jakém stavu jsou v Praze protiatomové kryty? Proběhla už v těchto dnech nějaká jejich kontrola?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tuhle záležitost má na starosti můj náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček. My jsme byli v Kyjevě a byli jsme se tam podívat právě na to, jakým způsobem jsou řešeny ty kryty civilní ochrany. Ale myslím si, že opravdu ta obava z jaderné války v tuto chvíli není na místě. Alespoň to vyplývá i z těch vyjádření, která, která tady teď kolují v tom veřejném prostoru.

Moderátor:

A jsou v dobrém stavu tedy pražské kryty? A probíhá tedy kontrola, nebo neprobíhá?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak samozřejmě, že probíhá. Kryty jsou udržovány v tom stavu, aby byly použitelné. Ale otázka je pochopitelně toho množství těch krytů. My máme možnost využít tunely metra, případně by se dalo uvažovat asi i o silničních tunelech, který by byly samozřejmě uzavřeny pro standardní dopravu. A je možné postupovat i tímto způsobem.

Moderátor:

Hostem Nového dne byl pražský primátor Zdeněk Hřib. Děkujeme a na shledanou.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Díky. Na shledanou.

 

8. března 2022
8. března 2022