Uplynulo 60 let od smrti generála Píky

Pietní vzpomínka na generála Heliodora Píku, který byl popraven před 60 lety, se dnes konala u jeho pamětní desky na budově generálního štábu Armády ČR v pražských Dejvicích. S projevy věnovanými Píkovu životu a odkazu vystoupili například náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček i Píkův syn, plukovník Milan Píka.

  • 1 minuta čtení

 

Pietní vzpomínka na generála Heliodora Píku, který byl popraven před 60 lety, se dnes konala u jeho pamětní desky na budově generálního štábu Armády ČR v pražských Dejvicích. S projevy věnovanými Píkovu životu a odkazu vystoupili například náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček i Píkův syn, plukovník Milan Píka.

 

„Rodák ze slezské Štítiny byl pod drobnohledem sovětských bolševiků a československých komunistů již od prvních okamžiků, kdy byl československou exilovou vládou v Londýně v roce 1941 vyslán na tajnou vojenskou misi do Moskvy. Voják a diplomat, který se po celý život snažil co nejúzkostlivěji střežit nadstranickost a apolitičnost armády, se od počátku dostával do vnitřního myšlenkového střetu s realitou stalinského Ruska,“ řekla náměstkyně pražského primátora v souvislosti s generálovou misí do Ruska během 2. světové války. „Nehledejme hrdiny v pohádkách a pověstech. Jsou a byli mezi námi, i když je často nevidíme. Heliodor Píka je jedním z nich,“ dodala Kousalíková.

Pietní vzpomínky se účastnilo na 200 vojáků a přihlíželo mu asi 60 lidí. Heliodor Píka se účastnil bojů československých legií v Rusku a československých oddílů ve Francii. Po první světové válce působil jako instruktor na vojenské akademii v Hranicích, v hlavním štábu československé armády a jako vojenský atašé v Rumunsku a Turecku. Po okupaci nacistickým Německem se angažoval v ilegálních odbojových organizacích Obrana národa a DORA. Roku 1948 byl zatčen a obviněn ze špionáže a velezrady a v květnu odsouzen k trestu smrti. Oběšen byl v noci na 21. června 1949. V roce 1968 byl rehabilitován.

 

 

V Praze 19. 6. 2009

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

 

19. června 2009
19. června 2009