Úkol pro nové vedení města

Městská rada dnes revokovala své usnesení a změnila termín pro dokončení jednoho z úkolů uložených v rámci realizace Protikorupční strategie hl. m. Prahy. Úkol zněl zajistit provádění externího auditu systému protikorupční strategie, tedy jakousi externí supervizi, zda jsou všechna stanovená protikorupční opatření přijata a snížila se protikorupční rizika. Dalším úkolem bylo zajistit externí supervizi procesu veřejných zakázek.

  • 3 minuty čtení

 

/zpráva z 30. jednání Rady hl. m. Prahy 31. srpna 2010/

 

Městská rada dnes revokovala své usnesení a změnila termín pro dokončení jednoho z úkolů uložených v rámci realizace Protikorupční strategie hl. m. Prahy.  Úkol zněl zajistit provádění externího auditu systému protikorupční strategie, tedy jakousi externí supervizi, zda jsou všechna stanovená protikorupční opatření přijata a snížila se protikorupční rizika. Dalším úkolem bylo zajistit externí supervizi procesu veřejných zakázek.

 

„V květnu jsme vyhlásili veřejnou zakázku na Podporu implementace a realizace Protikorupční strategie hl.m. Prahy. Vzhledem k tomu, že se do takto rozsáhlé a finančně náročné veřejné zakázky přihlásil jen jeden subjekt, zakázku jsme zrušili. Uložený termín tedy v této chvíli nelze dodržet, splnění úkolu nebo změna už bude věcí nově zvoleného vedení města,“ uvedl náměstek primátora Milan Richter.

Jak dále řekl, tendr měl najít partnera města pro mimořádně složitou práci, šlo nejen o zajištění právních a poradenských služeb, ale i veškerých auditorských a dalších činností souvisejících s aplikací protikorupční strategie města, zadáváním veřejných zakázek a kontrolou těchto činností. Proto byla stanovena velmi tvrdá kritéria. Jednou z podmínek bylo, aby firma, která se do veřejné zakázky přihlásí, nikdy nepracovala pro magistrát a musela mít zahraniční zkušenosti v implementaci protikorupčních opatření. Otevřené výběrové řízení bylo zvoleno proto, aby nemohl vzniknout ani stín pochybností o korektnosti výběru firmy, které měla z protikorupčního hlediska kontrolovat prakticky celý městský úřad.

Předpokládaná cena této zakázky byla stanovena na 190 mil. Kč, byla to ovšem cena rámcová, tedy maximální a cenový rámec byl kalkulován na základě ceny 3,5 tisíce což je běžná cena za tyto služby. Nabídka firmy podaná v soutěži byla na tisíc korun za hodinu práce, tedy třiapůlkrát nižší. Faktická cena zakázky by tak byla při kalkulovaném rozsahu prací zhruba padesát miliónů korun, a pokud by město soutěž dokončilo a nabídku přijalo, ušetřilo by za rok více než sto miliónů korun. Přitom by si pokrylo nejen dnes už nakupované činnosti, ale získalo by rozsahem nesrovnatelně vyšší objem služeb. Samotné plnění veřejné zakázky a tedy i její výsledná cena by se navíc samozřejmě odvíjela od toho, kolik práce by město firmě zadalo, protože se nesoutěžilo o nějaký objem prací na nějakou cenu, ale pouze o cenu za hodinu práce. To znamená, že pokud by se vítězné firmě nezadala žádná zakázka, plnění by bylo 0,- Kč. Jednoduše řečeno,  na základě soutěže by magistrát nakoupil externí služby v libovolné výši podle svého uvážení, ale dostal by je třiapůlkrát levněji, než dnes.

„Do tohoto tendru se přihlásila jen jediná firma, a to Becker a Poliakoff, což je významná nadnárodní renomovaná advokátní kancelář. Jimi navržená cena za 1 hodinu práce je 1000 Kč přitom standardně, dle dostupných údajů, se za právní služby platí za hodinu práce kolem 3.500 Kč. Nabídka tedy byla mimořádně výhodná a město by na smlouvě ekonomicky získalo, protože vybraný partner by mimo jiné plnil řadu úkolů, které už dnes městský úřad externě zadává za cenu podstatně vyšší, než byla nabídnuta. Nicméně fakt, že byl jediný, i když mimořádně kvalitní, zájemce, by v současné předvolební situaci nevyhnutelně vyvolal polemiky. Nechci ve zbytečných hádkách zpochybnit věc, které je podle mého přesvědčení pro město v boji proti korupci užitečná a potřebná, proto jsem navrhl výběrové řízení zrušit. Bude na novém vedení města po volbách jak externí kontrolu protikorupční politiky hl. m. Prahy a veřejných zakázek vyřeší. Osobně jsem přesvědčen, že takovouto nezávislou kontrolu a právní podporu především v oblasti zadávání veřejných zakázek město potřebuje,“ řekl  Milan Richter.

 

 

V Praze 31. 8. 2010

 


Ing. Milan Richter – náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast evropských fondů, protikorupční politiky a informatiky

Do funkce zvolen 17.12.2009. Působnost v oblasti protikorupčních opatření a jejich kontroly, v oblasti eGovernmentu, koordinace a řízení projektu Opencard, v oblasti kongresové turistiky, výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy.


 

 

 

31. srpna 2010
31. srpna 2010