Ubytování pro turisty
7. 7. 2021, Rozhlas, ČRo Plus, Český rozhlas, Hana Kordová Marvanová
Moderátor:
Ubytování pro turisty v hlavním městě teď nabízí portály typu Airbnb, nabízí jen necelou desetinu z původních bytů určených ke krátkodobému bydlení. A nic na tom nemění ani rozvolnění pravidel pro cestování a možný návrat turistů. Vlastníci nemovitostí raději zůstávají u dlouhodobých pronájmů, než aby se vrátili zpět do cestovního ruchu. Jak zjistil ekonomický redaktor Jakub Horáček, vedení Prahy se přitom dál snaží krátkodobé ubytování regulovat.
Matěj Koutný, společnost Blahobyty:
Nacházíme se ve Štěpánské ulici kousek od Václavského náměstí v malém studiu, v moderně, pěkně vybaveném.
Jakub Horáček, redaktor:
Jak dlouho tu nebyl žádný host?
Matěj Koutný, společnost Blahobyty:
Budou to měsíce. Díky své velikosti, která není značná, nebyl vhodný pro takové ty střednědobé pobyty.
Jakub Horáček, redaktor:
Popisuje Matěj Koutný ze společnosti Blahobyty, která spravuje nemovitosti na krátkodobé ubytování. Tento byt patří k těm, který na trhu zůstal i během pandemie, i když je většinu času prázdný. Podobných případů nenajdeme mnoho. Majitelé se spíš stáhli. Aktuálně je na pražském trhu krátkodobého ubytování podle datové platformy Golemio zhruba tisíc bytů. V roce 2019 to bylo necelých 13 tisíc. To, že se poptávka obnovuje pomalu, potvrzuje i Matěj Koutný.
Matěj Koutný, společnost Blahobyty:
Ještě zdaleka nejsme na nějaké úrovni objednávek a hlavně cen z období před Covidem, ale už je vidět, že se něco na tom turistickém trhu děje.
Jakub Horáček, redaktor:
Dokázal byste vyčíslit, jaká je poptávka ve srovnání třeba s tím rokem 2019?
Matěj Koutný, společnost Blahobyty:
Budeme na desítkách procent. 25 % plus mínus.
Jakub Horáček, redaktor:
Většina vlastníků své byty kvůli úbytku turistů pronajala už loni raději dlouhodobě. Návrat na krátkodobý trh je podle oblastního ředitele pro Prahu společnosti M&M reality Jana Martiny spíš menšinovou záležitostí.
Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M reality:
Sledujeme u majitelů těchto nemovitostí chuť k tomu pronajímat nemovitosti krátkodobě. Troufneme si odhadnout, že v současné době se jedná přibližně o 20 % majitelů nemovitostí oproti původnímu stavu před COVIDem.
Jakub Horáček, redaktor:
Pandemie koronaviru ale nezastavila snahy vedení Prahy prosadit regulaci krátkodobého ubytování kvůli sporům usedlíků s turisty a špatnému vymáhání pravidel. S tím měl pomoci zákon, podle kterého musí společnosti jako Airbnb nebo Booking poskytovat živnostenským úřadům údaje o hostitelích. Navzdory opakovaným snahám se ale úředníkům tyto údaje získat nepodařilo, přiznává radní hlavního města ze Spojených sil pro Prahu Hana Marvanová.
Hana Marvanová, radní hlavního města (Spojené síly pro Prahu):
Je tam veliký problém jak s doručováním, tak také s vymáháním. Proto jsme se spojili s dalšími evropskými městy a žádáme po Evropské komisi, po Evropském parlamentu regulaci tak, aby byla vymahatelná ta povinnost na území celé Evropské unie.
Jakub Horáček, redaktor:
Zásadní vliv na podobu trhu s ubytováním pro turisty v bytech by mohla mít i novela zákona z dílny hlavního města, která dává obcím pravomoc krátkodobé ubytování přímo regulovat, například co do počtu dnů nebo měsíců v roce. Tuto předlohu ale poslanci stále neschválili.
Hana Marvanová, radní hlavního města (Spojené síly pro Prahu):
Bohužel to v tuto chvíli vypadá tak, že sněmovna do voleb to projednat nestihne. A pokud skutečně to nestihne projednat, my v zásadě máme dohodnutou nějakou podporu pro ten návrh, tak bychom to předložili tak, aby se to mohlo projednávat krátce po volbách, kdy bude ustavena nová sněmovna.
Jakub Horáček, redaktor:
Taková změna by mohla ještě víc omezit nabídku volných bytů pro turisty. Matěj Koutný, který je zároveň předsedou České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí, s návrhem nesouhlasí.
Matěj Koutný, společnost Blahobyty:
Dává vlastně neomezené pravomoci městům, bez toho aby jakkoliv limitoval důvody užití té pravomoci. Město nikdy neřeklo, jak vlastně plánuje s tou svou nově nabytou mocí naložit. A hlavně ten návrh neřeší ty negativní externality černého nebo šedého trhu.
Jakub Horáček, redaktor:
Podle Koutného by bylo vhodnější zaměřit se na vymáhání už existujících pravidel. Jakub Horáček, Český rozhlas.