Stovky letících balónků zakončily týden mobility v Praze

Přes šest set balónků s poselstvím vypustili na závěr Evropského týdne mobility v metropoli pražský primátor Pavel Bém a jeho náměstci Rudolf Blažek a Petr Hulinský. Lístky s hesly propagujícími alternativní dopravu na úkor automobilové vzlétly připevněné k nafouknutým balónkům dnes dopoledne (22.9.) k nebi na náměstí Jana Palacha v Praze. K nebi stoupající balónky jsou symbolem čistého ovzduší, kterého by Praha chtěla dosáhnout snižováním automobilové dopravy a ještě větším rozvojem městské hromadné dopravy.

  • 3 minuty čtení

Přes šest set balónků s poselstvím vypustili na závěr Evropského týdne mobility v metropoli pražský primátor Pavel Bém a jeho náměstci Rudolf Blažek a Petr Hulinský. Lístky s hesly propagujícími alternativní dopravu na úkor automobilové vzlétly připevněné k nafouknutým balónkům dnes dopoledne (22.9.) k nebi na náměstí Jana Palacha v Praze. K nebi stoupající balónky jsou symbolem čistého ovzduší, kterého by Praha chtěla dosáhnout snižováním automobilové dopravy a ještě větším rozvojem městské hromadné dopravy.

Přes šest set modrých balónků s hesly „Dýchejme lepší vzduch, nechme auto doma“,

„Den bez aut může být celý rok“, „Dýchejme z plných plic, pojďme pěšky do ulic“ a „Čisté ovzduší = auto v garáži“ vzlétlo k nebi na náměstí Jana Palacha. Zástupci města tak spolu dalšími desítkami přihlížejících slavnostně zakončili uplynulý Evropský týden mobility v Praze.

„Týden mobility oficiálně končí, ale já pevně věřím, že tomu tak v běžném životě nebude. Ohleduplně se chovat k životnímu prostředí by mělo být pro každého samozřejmostí. Za město mohu slíbit, že budeme nadále podporovat městskou hromadnou dopravu a v současnosti unikátní poměr MHD versus automobilová doprava, který je v Praze 60:40, nejen udržíme, ale ještě vylepšíme,“ řekl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém. Tento poměr řadí Prahu na špičku mezi evropskými metropolemi ve využívání MHD. „Udržení tohoto zcela výjimečného poměru pochopitelně umožňuje roční dotace do městské hromadné dopravy převyšující dvanáct miliard korun. Například  ve Vídni činí podíl MHD na přepravních objemech  46,6%, v Berlíně 33,6%, v Paříži 27,5% a v Římě 26,5%. Investice města do dopravních staveb představují řádově stovky milionů korun,“ doplnil primátor Bém.

Kdo chce šetřit životní prostředí, zároveň cestovat pohodlně a rychle, ten využije možnosti zaparkovat na P+R parkovištích na okrajích města u stanic metra. Přesně tento způsob cesty na náměstí Jana Palacha v centru Prahy zvolili v poslední den ETM také primátor Bém a jeho náměstci Hulinský a Blažek. Z parkovišť P+R na Zličíně, Černém Mostě a Opatově vyrazili  v doprovodu zástupců Dopravného podniku hl.m. Prahy ve stejnou dobu. Současně se vydala do centra také osádka automobilu. Obě skupiny se sešly na náměstí Jana Palacha. Cestující autem ale navíc museli doložit, jak dlouho hledali místo k stání, kolik za něj a na jak dlouho zaplatili. Porovnání mezi oběma způsoby dopravy dopadlo lépe pro MHD. Ukázalo se, že je rychlejší a především levnější. Ačkoli jízda metrem s přestupy trvala z okraje Prahy do centra téměř 25 minut, cesta autem nebyla kratší. Navíc řidič měl značné potíže s najitím místa na parkování, kterého pak na jednu hodinu vyšlo na 15 až 40 korun.

„Nechceme příležitostným řidičům v centru nijak parkování ulehčovat, naopak, rádi bychom ještě pravidla pro parkování v centru zpřísnili. Obyvatelům exponovaných míst samozřejmě ponecháme zvýhodněnou cenu za parkování jednoho vozidla, ale současně bychom je chtěli ekonomicky motivovat k tomu, aby se snažili řešit parkování svých vozidel mimo místní komunikace,“ uvedl primátor Bém. Novým prvkem v parkování v centru Prahy podle něho bude zavedení časově omezené parkovací karty, která bude opravňovat kohokoliv (návštěvník, služba, zásobování, opraváři apod.) stát v kalendářní den platnosti karty v rezidentní zóně v jedné oblasti. K vybírání poplatků za stání v placených zónách budou nadále sloužit především parkovací automaty, které zůstávají i po zkušenostech z jiných evropských měst nejdostupnějším a nejrespektovanějším způsobem zpoplatnění. S rozšířením plochy zpoplatněného stání se uvažuje již pro rok 2007 na zbytku území Městské části (MČ) Praha 1 (Malá Strana + Hradčany) a dále v MČ Praha 2, 3 a 7.

 

Přílohy:

 

 

V Praze 22. 9. 2006

 


 

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945
22. září 2006
22. září 2006