Stávka řidičů tramvají v Praze

BBC - 3.2.2003 - Relace: Dobré ráno s BBC
Moderátor (Jan Bumba):
Pokud jste v posledních dnech nesledovali média a dnes vyrazíte do pražských ulic, možná vás překvapí, jak se změnila zvuková kulisa hlavního města. Poněkud ubylo cinkání tramvají, naopak přibylo troubení automobilových klaksonů. Od časného rána totiž stávkuje část řidičů tramvají, kterým se nelíbí, že jejich kolegové, kteří řídí autobusy a metro, berou vyšší platy než oni. Nesouhlasí ani s výsledky studie, kterou vypracoval magistrát společně s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, a podle které je práce tramvajáků skutečně méně náročná než jejich kolegů řídících autobusy či metro. Na telefonu máme předsedu federace řidičů tramvají Antonína Duba. Dobré jitro.
Host (Antonín Dub):
Dobré jitro.
Moderátor (Jan Bumba):
Stávku nepodpořili zdaleka všichni řidiči tramvají. Z některých vozoven tramvaje vyjely. Ve Strašnické vozovně údajně prý došlo ke rvačce mezi stávkujícími a pracovníky bezpečnostní agentury. Jak si vy sám vysvětlujete tuto nejednotnost řidičů tramvají?
Host (Antonín Dub):
Podívejte se, řidiči tramvají vesměs byli pro to, aby se nevyjelo. Pouze vyjela zprvu vozovna Vokovice a vozovna Pankrác. Další vozovny, to znamená pět dalších vozoven, zůstalo stát. Bohužel ...
Moderátor (Jan Bumba):
Takže většina řidičů se přidala na vaši stranu a tvrdíte, že jen malá část dnes pracuje?
Host (Antonín Dub):
Ano, menší část řidičů nespolupracovala, ti vyjeli. Byli to především vozovny Vokovice, Pankrác. V dalších vozovnách došlo k násilí páchaných na řidičích Policií České republiky, kdy těžkooděnci v kuklách a štítech zaútočili na řidiče tramvají.
Moderátor (Jan Bumba):
A neměli k tomu žádný důvod?
Host (Antonín Dub):
Samozřejmě, že k tomu žádný důvod neměli. Dále tu zasahovala ochranka dopravního podniku, která neustále vyvolávala rvačky a konflikty s řidiči, a policie potom tomu nečinně přihlížela.
Moderátor (Jan Bumba):
Myslíte, že už opravdu nebylo jiné řešení než stávka? Vedení dopravního podniku ani magistrát se přeci nevyhýbali jednání s vámi, nikdo nepopírá, že vaše práce je velice náročná. Proč tedy stávka?
Host (Antonín Dub):
Podívejte se, my jsme s magistrátem a s dopravním podnikem jednali přes rok. Stále jsme upozorňovali na to, že něco není v pořádku v odměňování řidičů tramvají. Dopravní podnik záměrně tuto záležitost odmítal řešit a v současné době to vyvrcholilo v to, co to vyvrcholilo. Na celé věci je to smutné, že vlastně řidiči tramvají byli napadáni ochrankou dopravního podniku, několik lidí skončilo s úrazem, s roztrhanými oděvy, špinaví. Já se domnívám, že tohleto se nemůže dít v demokratickém státě.
Moderátor (Jan Bumba):
Výsledky té studie, o které jsme se zmiňovali na začátku, ukazují, že práce řidičů autobusů ale přeci jen klade na lidi vyšší nároky než u řidičů tramvají. Pane Dube, podle vás nehraje roli to, že řidiči autobusů musejí mít třeba vyšší vzdělání?
Host (Antonín Dub):
Jak jste přišel na to, že řidiči autobusů mají vyšší vzdělání? Když studie skončila, tak z výsledku studie vyplynulo, že u řidičů elektrických drah, to znamená u řidičů tramvají, je daleko větší počet řidičů se středoškolským vzděláním, daleko vyšší počet řidičů s vyučením a daleko vyšší počet řidičů s vysokým vzděláním.
Moderátor (Jan Bumba):
Musejí mít řidičský průkaz. U tramvají stačí jen kurz.
Host (Antonín Dub):
Není to pravda. Řidič tramvaje musí mít stejně hodnotný řidičský průkaz jako řidič autobusu. A právě kvůli tomuto spornému řidičskému průkazu, který nebyl ve studii uznán a který způsobil to nerovné jaksi ohodnocení těchto profesí, je příčinou dnešní stávky.
Moderátor (Jan Bumba):
Promiňte, ale nebylo by přeci jen logické, aby se v tom případě, že řidiči autobusů jsou lépe hodnoceni, aby se řidiči tramvají snažili v rámci své kariéry postoupit na jiné místo v rámci dopravního podniku?
Host (Antonín Dub):
A kdo bude dělat řidiče tramvají? Lidi si této profese nesmírně váží. Mají tu profesi rádi a my nevíme, proč bychom neměli mít stejně jako řidiči autobusů, když odvádíme stejnou práci, za stejných podmínek i za stejných kvalifikačních předpokladů.
Moderátor (Jan Bumba):
Pane Dube, děkuji vám. To byl předseda federace řidičů tramvají Antonín Dub a na druhé lince nás poslouchá pražský primátor Pavel Bém. I vám přeju dobré jitro.
Host (Pavel Bém):
Dobré ráno přeji.
Moderátor (Jan Bumba):
Pane primátore, asi se nedá popřít, že řidiči tramvají pracují ve stejně těžkých podmínkách jako řidiči autobusů, jezdí po stejných silnicích, zažívají stejné stresy?
Host(Pavel Bém):
Není o tom nejmenších pochyb. Já si myslím, zvláště po loňských povodních řidiči tramvají prokázali úžasné nasazení a myslím si, že přispěli stejně tak jako řidiči autobusů k tomu, že v Praze se vůbec nebo Prahou se dalo vůbec cestovat. Takže podmínky asi srovnatelné jsou. Na druhou stranu kvalifikační předpoklady jsou prostě jiné. Povolání řidiče autobusu z tohoto pohledu je o trochu náročnější, ne o moc, ale také nezávislá expertní analýza prostě ukázala, že ten rozdíl v platovém zařazení nemusí být dramaticky veliký, vždyť si uvědomme, že v loňském roce byla průměrná mzda řidiče tramvaje devatenáct tisíc pět set korun a v případě řidiče autobusu asi o čtyři sta korun více, a já si myslím, že to prostě nejsou malé peníze.
Moderátor (Jan Bumba):
Šlo stávce zabránit nebo ne?
Host(Pavel Bém):
Já nevím. My jsme dělali samozřejmě všechno, co se dalo. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že prostě skupina reprezentovaná panem inženýrem Dubem tak s velkou pravděpodobností prostě byla na stávku připravena a včerejší večerní jednání pro mně tedy připadalo už spíše jenom formální záležitostí. Takže řekl bych, že se stávce v této chvíli zabránit nedalo, a já považuji za strašně důležité, že dnes z dvě stě padesáti tramvají sto padesát po Praze jezdí, že je k dispozici dvě stě náhradních autobusů, že jsou vypraveny speciální vlaky Českých drah a dnes mimochodem doprava v hlavním městě Praze je zadarmo.
Moderátor (Jan Bumba):
Pokud se nepletu, tak podle vás je stávka v rozporu s českými zákony. Jste připraveni sáhnout ve spolupráci s dopravním podnikem například až k hromadnému propouštění.
Host (Pavel Bém):
Já bych v této chvíli nerad používal tvrdá slova, která používá můj protivník nebo předseda Odborové federace řidičů tramvají. Já si myslím, že cílem není rozhodně propouštět každého řidiče tramvají. Dopravní podnik ho dnes potřebuje a jeho práce si váží. Čili my se budeme snažit nepochybně řešit tento problém klidnou cestou. Na druhou stranu je také třeba si uvědomit, že některé prostředky dnes ráno, které byly použity a pan Dub hovořil o ochrance a hovořil o příslušnících Policie České republiky, ale zapomněl říci, že většinu těch šarvátek vyvolali právě jeho muži nebo vyvolal právě on, že on to byl, který například postavil svůj osobní automobil na koleje tak, aby žádná z tramvají nemohla projet, dokonce ani tramvaj, kde prostě nebyl stávkující řidič tramvaje. Čili toto jsou metody, které skoro hraničí s vyděračstvím, a já si myslím, že v tomto ohledu je možné, že prostě některé individuelní jaksi přestupky budeme muset řešit i cestou soudní. Na druhou stranu na začátku jsem řekl, že se budeme snažit hlavně zajistit, aby Praha od zítřka měla stoprocentně fungující městskou hromadnou dopravu.
Moderátor (Jan Bumba):
A jste ochotni jednat vůbec o vyšších mzdách pro řidiče tramvají a nebo ta jednání přicházejí v úvahu až po skončení stávky?
Host (Pavel Bém):
V této chvíli opravdu není možné si cestou stávky získat jakoukoli pozornost jinou než, řekněme, kritiku ze strany vedení města a dopravního podniku. Určitě si řidiči tramvají a pan Dub prostě touto cestou své přání a podmínky nezískají. Ale na druhou stranu v rámci vyjednávání o kolektivní smlouvě padl návrh, který podepsali všichni odboroví zástupci snad jenom s výjimkou pana Duba, a to, že v letošním roce dojde k navýšení platů o šest a půl procenta. Tedy jak řidiči tramvají, tak řidiči autobusů, tak řidiči metra si v letošním roce velmi polepší.
Moderátor (Jan Bumba):
Říká pražský primátor Pavel Bém. Já vám děkuji za rozhovor.
4. února 2003
4. února 2003