Speciální byty pro seniory

Rada hlavního města na svém dnešním zasedání schválila pronájem 49 bytů v bývalých penzionech pro seniory. Obyvatelé byli vybírání pomocí objektivního bodového systému a byt mohou užívat 9 let s příslibem opakovaného obnovení nájemního vztahu. Byty pro seniory mají zvláštní režim sníženého nájemného.

  • 2 minuty čtení

 

/Zpráva z 37. jednání Rady hl. m. Prahy 10. 11. 2009 /

 

Rada hlavního města na svém dnešním zasedání schválila pronájem 49 bytů v bývalých penzionech pro seniory. Obyvatelé byli vybírání pomocí objektivního bodového systému a byt mohou užívat 9 let s příslibem opakovaného obnovení nájemního vztahu. Byty pro seniory mají zvláštní režim sníženého nájemného.

 

„Bývalé domovy a penziony pro seniory musela Praha převést do bytového fondu v roce 2007 kvůli zákonu 108 o sociálních službách, který provoz těchto zařízení neumožňoval. Aby senioři o bydlení nepřišli, vytvořili jsme zvláštní kategorii bytů určenou pouze seniorům. Ty jsou podle bodového systému dostupné lidem, kteří je nejvíce potřebují a dostávající se do problémů kvůli deregulaci nájemného,“ řekl Jiří Janeček, radní pro oblast bytové a sociální politiky.

Žádosti o novou nájemní smlouvu projednává pracovní skupina bytového odboru magistrátu. Žadatelé musí splňovat minimálně tyto podmínky: věková hranice 65 let, trvalý pobyt na území hlavního města, pravidelný měsíční příjem alespoň 6000 korun, a hlavně – problematickou bytovou situaci. Typicky se jedná o případ, kdy současné bydlení neodpovídá možnostem žadatele (velikost bytu, bariéry, finanční náklady a podobně). „Pracovníci bytového odboru přihlížejí také k tomu, jestli si současnou bytovou tíseň žadatel nepřivodil tím, že stávající byt převedl na osobu blízkou. Takový případ je v bodovém systému penalizován ztrátou dvou bodů. Prvořadou starostí města je, aby seniorské byty městu zůstaly pro potřebné klienty, nemůžeme si dovolit snižování jejich počtu,“ upozornil Janeček s tím, že dlouhodobou strategií města je výměna větších bytů za malometrážní, které by se poté používaly k sociálním účelům. V úvahu podle něj připadá i nákup a výstavba nových bytů.

Byty pro seniory fungují pod zvláštním režimem: nájem je zde pevně stanoven, letos je to 50 Kč/m2, od 1. 1. 2010 se zvyšuje na pevných 60 Kč a počínaje rokem 2011 se může zvyšovat již jen o inflaci. Nájemní smlouva se sjednává na dobu určitou dvou let s prolongací po jednom roce v dalších navazujících sedmi letech. To znamená, že nájemce, který bude řádně plnit všechna ujednání smlouvy, může byt užívat 9 let. Součástí smlouvy je ustanovení, které poté umožňuje v případě zájmu uzavřít další nájemní smlouvu a vše se opakuje, pokud nájemce neukončí smluvní vztah. Město chce tímto řešením zamezit nežádoucím přechodům nájmu, nebo převodu užívání bytu na osoby, pro které nejsou speciální byty určeny.

 

 

V Praze 10. 11. 2009

 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.


 

¨

 

10. listopadu 2009
10. listopadu 2009