Sousedé bordeláři ohrožují ostatní

Večerník Praha - 11.1.2003
Martina Klapalová, Jitka Eisenhammerová
Nedávno vyhořelý panelový dům v Cafourkově ulici na bohnickém sídlišti je alarmujícím případem. Zaharaburděný byt jedné z nájemnic byl příčinou rozsáhlého požáru, který na čas vyhnal z domovů ostatní obyvatele. Nájemníci teď proklínají všechno avšechny. Takových případů, které mohou skončit tragicky, je však v Praze mnohem víc. Mohou se nájemníci nějak bránit, když si jejich soused dělá z bytu popelnici a ohrožuje ostatní?
"Byla to neřešitelná situace," tvrdí Josef Nosek, starosta osmé městské části, jíž vyhořelý dům patří. "Ta žena poctivě a včas platila nájemné a nebyla zbavena svéprávnosti. Kdybychom ji vystěhovali jen za to, že si shromažďovala kupy reklamních materiálů a měla jich v bytě tolik, že mezi nimi procházela uličkou, určitě by nás za to někdo napadl," prohlásil starosta Nosek.
Připustil, že v případě, kdy nepořádek ohrožuje ostatní nájemníky, je možné se spojit s hasiči a hygieniky a nechat byt alespoň vyklidit. Radnice to ostatně učinila, když před časem nechala na své náklady vyklidit sklep uhořelé nájemnice. Jako důvod k exekuci to podle starosty nestačí. "Problém je v tom, že neexistuje hranice, která by určovala, kolik tisíc knih nebo jaká váha papíru je pro ostatní nájemníky nebezpečná. Já mám například doma několik tisíc starých knih. Je to důvod k exekuci?" uvažuje starosta.
Hygienici však namítají, že odvolávat se na ně je bezpředmětné. Podobně jako hasiči nemohou vstoupit do cizího bytu z preventivních důvodů. Vlastníkovi domu v tom naopak nic nebrání. "Podle mě si starosta Nosek ulehčuje život. Jsem přesvědčen, že lze najít hranici mezi obvyklým užíváním bytu a něčím, co slouží jako skladiště," uvedl vedoucí právního oddělení Hygienické stanice hlavního města Prahy Božík Buchtela.
Sdružení nájemníků upozorňuje na to, že radnice podobné případy nerady řeší z jiného důvodu. "Vystěhovat někoho na ulici nelze. Takže takto vystěhovanému nájemníkovi by museli sehnat náhradní byt, nebo ho umístit někam do ústavu," řekl předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček. To nepopírá ani starosta Nosek. "Kdybychom tu paní z domu v Cafourkově ulici dokázali soudně dostat ven, museli bychom jí přidělit náhradní byt. Tam by se situace opakovala. Takže jediný rozdíl by byl v tom, že bychom jí dali horší kategorii," dodal starosta.
Jenže jak k tomu přijdou ostatní nájemníci? "Jsem přesvědčen, že do budoucna je na to třeba najít nějaký rozumný a lidský způsob, jak to řešit," soudí Křeček. Sám však nemá žádný recept. Buchtela je přesvědčen, že právně to lze řešit už nyní. "Vlastník má právo odstoupit od nájemní smlouvy, pokud nájemce užívá byt takto nestandardním způsobem. Je sice pravda, že pokud byt páchne, je to sice nehygienické, ale neexistují na to žádné tabulky ani limit. Přesto jsem přesvědčený, že se starosta Nosek měl alespoň pokusit dát tu věc k soudu. On ale neudělal podle mě předem nic," uvedl Buchtela.
Co dělat?
* požádat hygieniky o deratizaci nebo dezinfekci společných prostor nebo vlastního bytu (neplatí, když je pouze byt přecpaný papírem)
* apelovat na majitele domů, aby zjednal nápravu (v praxi často neúčinná metoda, u obecních domů je potom možné stěžovat si na magistrátu na laxnost městské části)
* podat k soudu návrh na omezení způsobilosti k právním úkonům problematického nájemníka (může podat kdokoliv, tedy i někdo ze sousedů)
13. ledna 2003
13. ledna 2003