S opencard za filmem

Elektronické karty opencard již nyní svým držitelům nabízejí zajímavý kulturní program. Pro fanoušky kvalitních filmových snímků připravila Městská knihovna v Praze lákavou nabídku. Vedle promítání knihovna připravila také sérii besed se zajímavými osobnostmi. Držitelé opencard mají na akce v knihovně slevy, některé mohou navštívit i zdarma.

  • 4 minuty čtení

 

Elektronické karty opencard již nyní svým držitelům nabízejí  zajímavý kulturní program. Pro fanoušky kvalitních filmových snímků připravila Městská knihovna v Praze lákavou nabídku. Vedle promítání knihovna připravila také sérii besed se zajímavými osobnostmi. Držitelé opencard mají na akce v knihovně slevy, některé mohou navštívit i zdarma.

 

Městská knihovna v Praze pravidelně pořádá filmový cyklus PROJEKCE A DIALOGY nabízející zajímavé tituly, které se v programech ostatních kin běžně neobjeví. Promítání filmů bývá doplněno i besedou s režisérem filmu či dalšími osobnostmi. Projekce se konají vždy v pondělí od 19:00 hodin ve velkém sále Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1. Příští pondělí (23.února) knihovna divákům nabídne celovečerní hraný debut vynikající české dokumentaristky Drahomíry Vihanové Zabitá neděle (ČR 1969, 78 min.). Komorní psychologické drama armádního důstojníka, ubíjeného monotónní existencí v jedné odlehlé pevnostní posádce, klade důraz na zobrazení atmosféry a evokaci pocitů zmaru a banality. Běžné vstupné na tato promítání je 50 Kč, ale držitelé opencard, kteří mají na kartě zřízen čtenářský průkaz, mají vstup zdarma.

Ve druhé polovině února bude v knihovně také pokračovat další filmová přehlídka - PROJEKT 100. Letos již patnáctý ročník přináší, jak už je tradicí, mimořádně kvalitní a oceňované filmy. V tomto roce se projekce zaměří na snímky s hororovou tematikou. Ve čtvrtek 19. února návštěvníci zhlédnou klasiku tohoto žánru – kultovní Psycho Alfreda Hitchocka z roku 1960, ve středu 25. února Requiem za sen, film Darrena Aronofského z roku 2000, a ve čtvrtek 28. února Herzogův snímek z roku 1979 Nosferatu – Fantom noci. Projekce se uskuteční vždy od 18 hodin a vstupné je 60 Kč. Více o Projektu 100 na www.projekt100.cz.

Vedle zajímavých filmových projekcí knihovna nabízí také setkání a besedy se zajímavými osobnostmi. O přípravě, výrobě a distribuci samizdatové literatury pohovoří filosof Ivan M. Havel, Jiří Fiala a publicista a překladatel Tomáš Vrba. Přiblíží mimo jiné i samizdatovou Edici Expedice, kterou založil v roce 1975 Václav Havel. Díky ní se ke čtenářům dostaly texty takových autorů jako Egona Bondyho, Radima Palouše, Zdeňka Neubauera nebo Jáchyma Topola. Co to vlastně znamenalo vydávat samizdatovou literaturu, s čím vším se takový „nakladatel“ musel vyrovnat, a co ke své činnosti potřeboval? Odpovědi na tyto otázky zazní v malém sále Městské knihovny v Praze (Mariánské nám. 1, Praha 1) v úterý 17. února od 19:00 hodin.

Do žhavé současnosti české literární scény zájemce přenese setkání se ženou - spisovatelkou - z cyklu besed Povolání – spisovatelka. Ve čtvrtek 19. února od 17:00 hodin bude v malém sále Městské knihovny v Praze číst Petra Hůlová ze svého posledního románu Stanice Tajga. Mladá autorka vydala první knihu v roce 2002 a hned upoutala pozornost čtenářů i kritiky. Román Paměť mojí babičce popisující život tří generací mongolských žen byl oceněn v soutěži Magnesa litera jako objev roku. Po dvouleté odmlce vyšla autorce kniha Přes matný sklo, v roce 2005 Cirkus Les Mémoires. Čtenářský rozruch vzbudila kniha Umělohmotný třípokoj (2006), která popisuje život třicetileté prostitutky provozující svou živnost v třípokojovém panelákovém bytě.

Poslední únorovou literární besedou v Městské knihovně v Praze bude setkání nad překlady ze současné ruské literatury. Moderní ruskou literaturu posledních dvaceti let přiblíží redaktorka nakladatelství Argo Marcela Turečková a překladatelé Veronika Sysálová a Ondřej Mrázek. Beseda se koná ve středu 25. února od 18:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Vstupné na všechny literární besedy je 30 Kč.

Vedle kulturních akcí si mohou zájemci v městské knihovně také pořídit kartu opencard, která v této instituci slouží jako plnohodnotný čtenářský průkaz k půjčování knih, hudebních nosičů, časopisů, zlaté kolekce filmů na DVD, pro přístup do on-line informační zdrojů (encyklopedií, plných textů článků ze zahraničních časopisů) i ke zvýhodněnému vstupnému na kulturní akce pořádané knihovnou.

Vydávání osobních karet opencard, ať již v knihovně nebo na jiných kontaktních místech, probíhá minimálně do konce března zdarma. Opencard by si měli pořídit především ti, kteří mají zájem využívat některý z předplatních kuponů Pražské integrované dopravy (PID), protože všechny současné papírové předplatní kupony PID budou zejména letos přecházet do elektronické formy na opencard. 

 

 

 

Lennka Hanzlíková
tisková mluvčí MKP

Martin Opatrný   
tiskový mluvčí projektu opencard   

 

 

17. února. 2009

 

 

 

 

 

17. února 2009
17. února 2009