Rozvoj hlavního města Prahy

ČRo Plus | 13.8.2013 | 18:10 | Pořad: Zaostřeno | Téma: Volené orgány - Primátor - Tomáš Hudeček

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tajemné modré desky. Jejich nález současným pražským primátorem Tomášem Hudečkem udělal tlustou čáru za stavební činností pod taktovkou bývalého primátora hlavního města Pavla Béma. Někdejší radní TOP 09 pro územní plánování Hudeček tak už před rokem zklamal řadu investorů, developerů. Přišel totiž s projektem metropolitního plánu, který by měl nahradit stávající územní plán. Třeba i kvůli tomu, že se v minulosti tento strategický dokument rozvoje stal předmětem vyšetřování policie. Aktuální vydání pořadu Zaostřeno věnujeme rozvoji Prahy. Připravila ho Zuzana Vlčková. Tím, kdo s novým územním plánem Prahy dává pomyslně hlavu na špalek, je architekt Roman Koucký. Podle něj je problém dosavadní pražské úpravy v tom, že není příliš pružná, ale zároveň čelí snaze udělat tisíce změn.

Roman KOUCKÝ, architekt
--------------------
Současný plán je přeurčený, velmi rigidní a neumožňuje okamžitou reakci na proměnu života. A ten život se prostě za posledních deset let tak zásadně na světě proměnil, že vlastně to plánování prostě nestíhá rychlost toho života vlastně reflektovat.

Vít MÁSLO, architekt
--------------------
Město se navrhovalo na základě funkčního rozdělení. To znamená, tady se bude ideálně bydlet, tady se bude ideálně pracovat. Tady se bude ideálně obchodovat a mezi tím budou krásný široký silnice, který to propojí. Taková vlastně idea, která vlastně se táhne z třicátých let prostě do dneška nějakým způsobem považována za ten hlavní koncept. Dneska se přistupuje k tomu územnímu plánu trošku jinak.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Potvrzuje náš přední architekt Vít Máslo. Územní plán je základní koncepční materiál, který na řadu let dopředu určuje rozvoj té které konkrétní obce. Ochranu hodnotných území a naopak. Může také do velké míry určit ráz města, například tím, jak bude využívat vlakových nádraží. Zdálo by se tedy, že územní plán je pro architekty něco jako zlatý důl. Ale nenechme se mýlit. Například Komora architektů se až do nedávna o územní plánování v Česku příliš nezajímala. S tím je ale podle našeho předního urbanisty Milana Košaře konec.

Milan KOŠAŘ, urbanista
--------------------
Pravdou je, že před několika lety na Komoře architektů příliš územní plánování nebylo jako, bych řekl, prioritou. Poslední tři roky se ta situace změnila. Podařilo se nám vytvořit jakousi pracovní skupinu pro územní plánování a urbanismus. Naším cílem je každopádně zabránit tomu, aby nadále ty územní plány se dostávaly do také krize, v jaké jsou, kdy se to dokonce elektronicky soutěží ta nejnižší cena, aniž by vůbec měl někdo dopředu představu, co ten územní plán má a musí obsahovat.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jenže i když se architekti mohou snažit víc vstupovat do určování rázu měst a obcí v Česku, ne vždy s tím dokáží uspět. Důvodem je, že ne vždy bývá estetické a kompoziční hledisko tím rozhodujícím. Další úskalí popisuje propagátor architektury, publicista Adam Gebrian.

Adam GEBRIAN, publicista, propagátor architektury
--------------------
Každej architekt vám řekne, že největší problém je, že o veřejným prostoru a vůbec o tom, jak se cítíme, nerozhodujou architekti, nebo urbanisti. O tom rozhodujou hygienici, o tom rozhodujou dopraváci, o tom rozhodujou lidi, kteří jsou schopni svoje názory přesně kvantifikovat. Uložit je do nějakých kódů a o nějakých čísel. Ty vždycky porazí někoho, kdo bude říkat jako nějakej názor o příjemným a dobrým městě.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Při prosazování územního plánu se vždy střetává řada zájmů. A ve velkých městech je situace ještě o něco složitější. Protože to, co z magistrátního pohledu může vypadat skvěle, z pohledu konkrétní městské části může být naprosto nepřijatelné. Důkazem jsou i slova starosty městské části Praha 7 Marka Ječménka z ODS.

Marek JEČMÉNEK, starosta MČ Praha 7
--------------------
Nějaké třecí plochy tady jsou, protože my si myslíme, že je nedostatečně zatím řečena třeba tranzitní doprava. Je velká část investice přenesena tedy na stát. Může být v rozsahu pěti až sedmi miliard. A myslíme si tady na Praze 7, že je nedostatečně řešena doprava v okolí výstaviště.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tolik příklad. Ale Ječmének sám zároveň čelí ostré kritice za někdejší plán nastěhovat radnici do objektu Argentinská hvězda. Kterou chce vybudovat skupina PPF. Což jen ilustruje složitost celé situace. Zjednodušení a zrychlení, ale i větší transparentnost si od metropolitního plánu slibuje architekt Vít Máslo.

Vít MÁSLO, architekt
--------------------
Ten starej způsob uvažování o územním plánování, ten z velké části třeba zpreferoval dopravní stavby. Takže nejmarkantnější stavbou, s kterou se dneska potká každej Pražan, je stavba tunelu Blanka. V podstatě se nestaví město, městská struktura, ale staví se dopravní stavby. Málo se zabýváme tím, jak vlastně by se mělo stavět to město. Jak by se mělo dostavovat. Prostě kde by se měla vytvářet nová městská čtvrť, nebo nová část čtvrti. Protože takový velký prostě brownfieldy uvnitř měst jako je, já nevím, Masarykovo nádraží, nebo nádraží ..., kdy vlastně jsou po takovou dobu prostě nezastavěný, ač jsou obslouženy velice kvalitní infrastrukturou.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Více než 143 miliard korun plánují v následujících letech investovat do rozvoje a do staveb v hlavním městě významní investoři a developeři. Není proto divu, že významně sledují územní, teď už metropolitní plán. Naším hostem je primátor Tomáš Hudeček, který stojí za jeho tvorbou a prosazením. Dobrý den.

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Dobrý den.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Do jaké míry tedy mělo přeobsazení magistrátu, ke kterému došlo v červnu, vliv na průběh schvalování přípravy a schvalování metropolitního plánu?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Politická změna na radnici na to neměla žádný vliv, protože u toho rozvoje města byla zřízená kancelář metropolitního plánu. A ta jede pořád podle stejného harmonogramu, který byl stanoven původně už při zadání. A schválení v zastupitelstvu. To znamená, to vliv nemělo žádný.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Přesto došlo k přeskupení politických sil na radnici. Očekáváte, že potom, při tom projednávání toho konkrétního plánu by to mohlo hrát nějakou roli? Anebo že vlastně v současném funkčním období zastupitelstva už k tomu projednávání vlastně nedojde?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
K projednávání určitě dojde. Je to obsaženo právě i v dohodě 500 dní pro Prahu. Kde územní plán tak, jak je jeho harmonogram stanoven, tak by měl do zastupitelstva do konce volebního období doputovat ještě v jedné jeho, z jeho ze tří fází, to znamená to zahájení, pořizování už bylo zahájeno jaksi zastupitelstvem. A teď nás čeká schválení zadání územního plánu, což je ta druhá fáze. A na tom, nad tím je shoda, že by to mělo v zastupitelstvu proběhnout.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
A máte už nějaký časový harmonogram alespoň představu?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Mělo by to být podle původního harmonogramu přímo na prvním zastupitelstvu teď v září.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Vy jste se v rozhovoru pro E15 v únoru, kdy jste byl ještě radním, který měl v gesci územní rozvoj, nechal slyšet, že některým investorům, kteří byli zvyklí na Bémovsko - Janouškovskou lehkost průchodu, se nemusí to sestavování toho stávajícího územního plánu, respektive metropolitního plánu úplně líbit. V úvodu zaznělo, že v těch následujících letech by mělo být v Praze investováno více než 143 miliard. To si asi všichni teď představují, že určitě nějakým lobby tlakům musíte být vystaven. Můžete alespoň mírně naznačit, jak to vypadá? Tím, aniž bysme vycházeli z té premisy, že ty lobby tlaky musí být jako beze sporu špatné. Prostě každý má nějaké zájmy.

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Co se týká jakýchkoliv zájmů, tak ona politika zkrátka o zájmech je. Takže jedná se jenom o to, jak člověk, přesně jak jste řekla, těm různým tlakům podléhá. Je to na několika úrovních. Já osobně nemám pocit s tím, já se ani nepotkávám s těmi, s těmi investory a developery, pokud to opravdu není významná skupina, kde je potřeba definovat společný zájem rozvoje Prahy. A tedy v podstatě oni deklarují, ve smyslu my máme opravdu zájem investovat v Praze nějakým způsobem do infrastruktury, do nějakého velkého projektu. Tak pak ano. Ale těchto setkání bylo řádově velké minimum. A já si dokonce nevzpomínám už ani, kdy bylo poslední. Druhá věc je samozřejmě, architekti na útvaru rozvoje města a ředitel, respektive ředitelka odboru územního plánu musí řešit tisíce detailů zase s architekty těchto investorů, popřípadě, popřípadě s nějakým projektanty. A na těchto úrovních probíhá pravidelná diskuze, jak dílčích detailů každé stavby, každého projektu, tak i různých změn, které jsou právě z důvodu územního plánu, nebo z důvodu nějakých stavebních norem třeba. A to jsou lidé, kterým já plně důvěřuju. A buď už zde byly přede mnou a mají nezpochybnitelný kredit. Anebo jsem je jaksi už i dosadil já za té éry, kdy jsem měl tu možnost být v radě hlavního města Prahy. A jsou to lidé, na které já se mohu stoprocentně spolehnout.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Takových významných investic, které se v Praze chystají, nebo jsou na spadnutí, je opravdu velké množství. Když budeme za všechny jmenovat třeba Trojmezí, které je na hranici Prahy 10, 11 a 15, to je území, které vlastní skupina PPF. A obyvatelé, nebo různá občanská sdružení, kterých se to přímo týká, proto původně plánované výstavbě protestovali. Teď se, jak se ten návrh zmírnil s tím, že by tam zůstaly nějaké zelené plochy a ty bytové domy, by byli umírněnější. A tady už vlastně jako by je nějaké naznačení, že by mohlo dojít i k průniku, nebo k souladu ze strany magistrátu. Kdy vy jste avizovali, že když tam k nějaké dohodě dojde, tak to v územním plánu posvětíte. Když se zeptám z jiné strany, jak jste připraveni na to, že tyhle ty vlastně kompromisy budou pod drobnohledem a právě pod jakýmsi vyšetřováním, nebo zkoumáním, jestli se právě o takovéhle lobby, které nemusí být úplně transparentní, nejedná?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Já jsem přesvědčen o tom, že právě naopak dohled, a jak už veřejností, občanských sdružení, tak i médií, je takovou jedinou správnou kontrolou právě proti tomu, aby ten výsledný projekt, který tam byl, byl pokud možno prost jakýchkoliv tady těchto korupčních, popřípadě jiných znaků. Přesně jste zmínila a já souhlasím, Trojmezí je v podstatě jakýsi takový pokus, protože to je jedno z nejproblematičtějších území. Já si myslím, že se nejedná jenom o skupinu PPF. Tam je právě těch vlastníků několik. To znamená, je tam problém nejen mezi tím, že by tam někdo chtěl něco stavět, a někdo jiný nechce něco stavět, což častokrát může být připočteno i klasickému NIMBY efektu, tedy ve smyslu ano, nechť se kdekoliv staví, ale nesmí to být v okolí mého domu. Ale je tam i problém jakési dohody i samotných vlastně těchto potenciálních investorů, protože tam jsou asi tři nebo 4 vlastníci. A už i několik občanských sdružení. A je otázka, jestli se budou umět domluvit. Magistrát, přesně jak jste řekla. Ano, pokud se domluví, tak jsme ochotní jakýmkoliv způsobem napomoci této domluvě. Ta domluva tam jakási je, já jsem už vděčný jenom za to, že začla diskuze. A že tam po sobě už jaksi nehážou silná slova, ale jsou ochotni zasednout k jednacímu stolu.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Vy o tom kompromisu jako takovém hovoříte vlastně docela často. Říkal jste, že i ta poslední vlna toho metropolitního plánu by měla být kompromisem. Hodláte ho nějak zakotvit přímo do toho procesu? Například to, jak jsme teďka na případu Trojmezí zmínili, že pakliže dojde k nějaké jakési kompromisní dohodě, tak by třeba to schvalování, nebo to finální vydání stavebního rozhodnutí a tak dále, mělo být zjednodušeno, urychleno?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Pokud vůbec se člověk na těch stránkách na územní plán podívá, tak v podstatě mu vůbec nerozumí. Já jsem kartograf a sám mám obrovský problém se zorientováním v těch detailech, které tam jsou. A zjednodušení územního plánu, to znamená udělání úplně podle nové metody takový územní plán tak, aby byl snáze pochopitelný, je, si myslím, natolik zřejmým protikorupčním opatřením, že kdyby se nám podobné kroky dařilo dělat i v jiných oblastech naší samosprávy, tak si myslím, že tu Prahu můžeme významně posunout.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
K té metodice se ještě dostaneme. A očekáváte, že to bude tedy i, abysme se k tomu vrátili, časová úspora? Teď to řízení může trvat pět třeba, osm, deset let. Jak odhadujete, že by se mohlo reálně zkrátit?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Ano, já jsem, já jsem přesvědčený o tom, že jakmile ten územní plán bude hotový, že v podstatě zatleskají všichni účastníky a aktéři toho, té nějaké případné územní změny. Jakmile už budou i první ukázky od toho září dále, tak že to bude přijato, přijato pozitivně.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak jste sám zmínil, metropolitní plán je koncipovaný úplně jiným způsobem, než jsme byli doposud zvyklí. Nevím, jestli za ten rok už se širší veřejnost sžila s tím, že vlastně došlo k základní změně idey, že to území je koncipováno, nebo definováno mírou povolené zátěže a nikoliv tím, že by tam bylo přímo určeno, jakým způsobem bude s ním pracováno, jak bude zastavěno. Mohl jste vlastně, nebo mohla ta pracovní skupina zapracovat něco z toho do té doby připravovaného územního plánu? Nebo je ta koncepce natolik odlišná, že vlastně ta několika letá předchozí práce byla zcela uzavřená a začlo se úplně na zelené louce?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Ano i ne. Co se týká územně analytických podkladů, zní to strašně složitě ten název, ale jedná se o ta nejzákladnější data, která tento magistrát vlastně schraňuje o hlavním městě Praze. Co se týká těch nákresů a případných i chystaných územních plánů, protože v metropolitní územní plán byl zahájen ve chvíli, kdy ten, kdy už bylo v jakési zhruba čtvrtinové rozpracovanosti jeho předchůdce, tak ano, tento nový územní plán, ten metropolitní už bude používat jinou metodiku i vymezení lokalit v samotné mapě Prahy, než bylo plánováno právě v té minulé verzi. To znamená ano, tato práce toho jiného vymezování území, tak ta naopak vlastně je využita z nula procent. Takže nedá se říct ani: hodili jsme práci do koše, to vůbec ne. Ale rozhodně se nedá říct: ano, pokračujeme tam, kde se skončilo. Tak to je samozřejmě také nesmysl.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Neobáváte se toho, že například stavební úřady, nebo prostě ty rozhodovací orgány budou vystaveny většímu tlaku, třeba památkové péče, anebo takovým těm občanským aktivitám, které volají po záchraně zelených území, po záchraně historických objektů, protože vlastně pakliže to chápu správně, ten metropolitní plán, jak se to rozhodování rozvolní, a třeba i městské části budou mít větší slovo v tom rozhodovacím procesu?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
To je správná otázka. Ale její řešení bohužel nesměřuje jenom na územní plán. Územní plán je dokument, který je schopen řešit pouze něco. To znamená: ten metropolitní územní plán, který my chystáme, bude umět řešit, přesně jak jste řekla, "zátiš" území umět řešit základní lokality a vymezení těchto lokalit. Příklad: podle společného charakteru zástavby, Vinohrady by měly být jednou lokalitou, protože když se tam člověk projde, tak vidí stejné činžovní domy, stejnou uliční čáru, stejný charakter zástavby, jak se říká, stejnou výšku domů. Takže takovéto lokality by měly být v územním plánu vytvořeny. Ale samozřejmě, co se týká památkové ochrany, na to už musí být i, si územní plán musí vzít jako pomocnou ruku jiný dokument.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Vy jste se ve své akademické praxi věnoval analýze dopravní dostupnosti. Projevilo se to nějak v tom územním plánu? Akcentoval jste tam třeba více tu otázku? Protože třeba architekti často mluví o tom, že dopravní inženýři jsou tak trošku ve sporu právě s architekty o tom, co vlastně to město znamená, jestli je to to, že město je dobře průjezdné a dobře dopravně obslužné, anebo jestli je to o tom běžném malém životě? Střetly se tam tyhle ty dva pohledy?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Územní plán je tak technický a specifický dokument, že jako radní a v tuto chvíli primátor zodpovědný za tuto gesci nemám ani tu ambici, natož tu možnost do něho zasahovat způsobem, který by mi umožňovala má odbornost, kterou jsem před třemi lety, a stále ještě trošku na univerzitě provozuju. To znamená ano, z hlediska mého pohledu na ten územní plán rozhodně z hlediska toho, že bych já se na tom podílel, tak ne.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Z toho všeho, co dosud zaznělo, vyplývá jakési uvolnění těch technikálií, těch předpisů. Někdo by si z toho mohl vyvodit, že potom, co bude schválen ten metropolitní plán, dojde k nějakému velkému stavebnímu boomu, a že vlastně ti velcí developeři čekají právě na to, je to správná implikace?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Je to velmi zjednodušená implikace. A ostatně vůbec, když člověk tu větu řekne, že by mělo dojít ke stavebnímu boomu, tak je otázka, jestli by se toho člověk měl bát, že dojde ke stavebnímu boomu. Protože to, že někdo přináší investice, je schopen revitalizovat určité části, problematické části území hlavního města, nebo jiné obce, je v podstatě spíše dobře, než špatně. Na druhou stranu existuje spousta míst v Praze. A čím se víc blížíme k hranicím Prahy, tím více se nám rozvolňuje zástavba. A tam je potřeba, aby územní plán co nejsnáze tu zástavbu umožnil, ale aby vypadala podobně jako stávající zástavba. Takže příklad: existují-li někde vilové čtvrtě, územní plán by měl zaručit, že to, co vznikne v tomto území, budou zase vily tedy zapadající do toho charakteru zástavby vilové čtvrtě. Takže ano, já bych byl rád, aby nový územní plán na jednu stranu usnadnil vlastně ty projekty, tedy i výstavbu nebo včetně i případných rekonstrukcí, nebo významných přestaveb různých projektů. Na druhou stranu územní plán by měl regulovat to, jakým způsobem a co se v tom území postaví. Věřím, že ten nový územní plán přesně toto splní lépe než ty staré.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
A tím druhým možným závěrem, nebo vývodem by mohlo být to, že k tomu územnímu rozvoji nedojde po okrajích Prahy, ve smyslu rozrůstání se Prahy, ale spíše dovnitř do těch území, která jsou, ať už nazývána brownfieldy, nebo nějakými špatně strukturovanými objekty a podobně. Je to tak? Je to ta preference, anebo to vlastně ten územní plán tohle to nemůže úplně ovlivnit?

Tomáš HUDEČEK, primátor hlavního města Prahy /TOP 09/
--------------------
Je to preference. A je to zase respektování přirozeného principu, kterým prochází každá, každé město, každá, každá municipalita. Protože ve chvíli, kdy město už má nějaký potenciál příležitostí, který je tam, jsou tam vyšší platy, je tam, jsou tam lepší podmínky pro práci. Jsou tam nějaké lepší podmínky pro bydlení. Tak a je atraktivní to město pro další příliv obyvatel. A teď je otázka, a to je nezpochybnitelný princip, prostě obyvatelé do Prahy se stěhují. Na druhou stranu stěhují se ne vždycky do centra Prahy, ale snaží se obyvatelé z důvodu cenových podmínek, z důvodu nějakého jejich pocitu, že by měli bydlet více v přírodě, že jim to město jaksi nevyhovuje, tak se stěhují do zázemí Prahy. To znamená, Praha jako hlavní město Praha obyvateli neroste úplně. Nicméně zázemí Prahy Praha - Východ, Praha - Západ, okresy významně přibývají na počtu obyvatel. Tento princip nelze změnit. To je prostě trend každého města. Můžeme být rádi, že se nám v Praze děje v jakési ještě evropské míře. A neděje se způsobem asijských nebo afrických měst, která rostou absolutně nekontrolovatelně. Tím pádem my proti tomuto principu nemůžeme podniknout nic, jenom to, že ho můžeme nějak usměrnit. A máme na výběr: buď ty obyvatele pustíme do zázemí Prahy, anebo se budeme snažit ty obyvatele ubytovat, nebo jim umožnit bydlet v rámci nějakých projektů v kompaktním městě, tedy v nějaké zástavbě blíže k centru Prahy.

Zuzana VLČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Říká pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09. K mikrofonu ho pozvala pořad připravila Zuzana Vlčková.

 

13. srpna 2013
13. srpna 2013