Rozhovor s radním hl. m. Prahy Radovanem Šteinerem, uveřejněný dne 14.9. 2006 v deníku Metro

V roce 1998 vznikl ve Francii Evropský den bez aut, který se postupně konal i v jiných zemích a od roku 2002 se stal součástí Evropského týdne mobility. Jednotlivá města se mohou zúčastnit buď jen Evropského dne bez aut nebo celého týdne. Praha se v roce 2003 a 2004 zúčastnila této mezinárodní iniciativy různými akcemi na podporu městské hromadné dopravy.

ROZHOVOR

 

 

Metro | 14.9.2006 | rubrika: Hlavní město Praha /Komerční příloha/ | strana: 6

s radním hl. m. Prahy Radovanem Šteinerem

* Jaká je tradice Evropského týdne mobility?

V roce 1998 vznikl ve Francii Evropský den bez aut, který se postupně konal i v jiných zemích a od roku 2002 se stal součástí Evropského týdne mobility. Jednotlivá města se mohou zúčastnit buď jen Evropského dne bez aut nebo celého týdne. Praha se v roce 2003 a 2004 zúčastnila této mezinárodní iniciativy různými akcemi na podporu městské hromadné dopravy. Loni poprvé se naše hlavní město připojilo v plném rozsahu podle podmínek Charty ETM. Stejně tak letos je již tento dokument podepsán, a jak se Pražané budou moci během Evropského týdne mobility přesvědčit, litera Charty bude dodržena.

* K čemu se letos Praha zavázala?

Především je to uspořádání Evropského dne bez aut, který bude v neděli 17. září. Dále je to přijetí trvalého opatření či uskutečnění projektu na zklidnění dopravy ve městě. V rámci týdne proto bude otevřen úsek cyklostezky v Praze 4, který bude symbolicky představovat všechny letošní projekty Prahy zaměřené na rozvoj cyklistiky. Vzhledem k tomu, že Evropský týden mobility v letošním roce je více zaměřen na zlepšení klimatu Země, máme v programu řadu akcí pod heslem: Chraňme klima Země. Pěšky. Na kole. Autobusem či tramvají - Zkuste to jinak!

* Hlavní pozornost ale bude soustředěna na veřejnou dopravu…

Samozřejmě. Klíčovou otázkou pro Prahu je posílení role veřejné dopravy, zvýšení jejího významu i komfortu. V pražských ulicích by mělo ubýt aut a Pražané i návštěvníci by měli více využívat prostředků hromadné dopravy. Ať metra, tramvají, autobusů i železniční dopravy, která se právě v rámci Evropského týdne mobility představí s novými kolejovými vozidly. Chceme, aby lidé věděli, jaká opatření město na podporu hromadné dopravy dělá, jak jsou uskutečňovány plány na zklidnění centra a dalších oblastí metropole. I to, že každý může svým způsobem přispět k tomu, aby Praha byla zdravější, klidnější a přívětivější ke svým obyvatelům i návštěvníkům. A tak si dovoluji apelovat: Nechte auto doma a připojte se k nám!
7. prosince 2006
7. prosince 2006