Rekordmanem mezi cestovateli je primátor

Právo - 12.9.2001
Nejvíce zahraničních cest - šestnáct - zatím letos z členů městské rady zřejmě podnikl primátor Jan Kasl (ODS). Vyplývá to z materiálů o služebních cestách, o nichž se radní v úterý rozhodli, že je budou po čtvrtroce zveřejňovat. Zatím tak ovšem učinil jen Kasl a jeho náměstek Jiří Paroubek (ČSSD).

"Smysl je poznávací. Ne jako u běžných turistických cest, ale pro řešení problémů," uvedl Paroubek. Zkušenosti totiž lze podle něj získat jen ve městech, která je už mají. A cesty pak nesou své ovoce i při získávání mezinárodních kontaktů. Z přehledu, který Paroubek zveřejnil, vyplývá, že letos byl v zahraničí šestkrát. Městský rozpočet tak zatížil zhruba 153 tisíci korun. Zatím letos zástupci města při zahraničních služebních cestách spotřebovali z pražské kasy 3,1 miliónu korun, což je o zhruba 400 tisíc korun více než za stejné loňské období. Cest bylo dosud 81 proti 66 loňským. Částka 3,4 miliónu korun na cesty se v letošním rozpočtu ukázala jako nedostatečná, a tak radní v srpnu cestovné navýšili o 1,1 miliónu korun.

Šestnáct výjezdů

Nejvíc cest má za sebou pravděpodobně primátor Jan Kasl (ODS), jehož 16 letošních výjezdů přišlo zhruba na 480 miliónů korun. Letos zatím pracovně navštívil Španělsko, Portugalsko, Francii, Belgii, Velkou Británii, USA, Rusko, Maďarsko, Rakousko, Polsko, Slovensko, Ukrajinu, Lotyšsko a Tchaj-wan. "Pocity mám smíšené - evropští konferenčníci jsou známí, jak uvedl předseda Klaus, tím, že snídají v Benátkách, obědvají ve Frankfurtu a večeří v Kodani, a aby nemuseli měnit peníze, potřebují euro," sdělil Právu po cestě na konferenci ve španělské Salamance Kasl. Jeho doprovod z pražské radnice, který tvořili někdy členové rady, někdy úředníci magistrátu, procestoval za stejné období zhruba 780 tisíc korun. Čtyřikrát primátora doprovázela kromě jiných i jeho manželka Terezie Kaslová.

Dozorčí rady

"První absurditou je předpoklad, že služební cesta je automaticky odměnou a výhrou v loterii. Vychází zřejmě ještě z časů, kdy se o každou cestu na Západ lidi rvali," prohlásil tvůrce magistrátních internetových novin Luděk Schreib. Podle něj má snad každá služební cesta program, při němž se nedá rekreovat. "Ono jet třeba ráno do Německa na zasedání dozorčí rady a druhý den zpět není žádná velká zábava," popsal Schreib. Zasedání dozorčích rad a představenstev akciových společností a holdingů s podílem města se podle akcionářských smluv zřejmě občas konají v zahraničí. Jak Právu sdělil náměstek primátora Otto Kechner (ČSSD), městská rada se vyslovuje ik těm cestám, které její členové absolvují právě za statutární a kontrolní orgány akciovek. Diety někdy hradí město, někdy je celá cesta v režii konkrétní společnosti. "Nejde o nijak závratné sumy: Tak sehnat taxíka do hotelu, a dieta je pryč," řekl Právu Kechner, jenž letos cizinu navštívil třikrát. V cestách konaných za akciové společnosti však spíše než Kechner vynikají jiní, alespoň podle cest schválených městskou radou. Například náměstek primátora Petr Švec (ODS) se jako člen dozorčí rady Pražské teplárenské spolu s předsedou finančního výboru Radovanem Šteinerem (ODS), členem představenstva společnosti, účastnil 12. úno ra pracovního jednání v Drážďanech - diety 1400 korun na osobu hradil magistrát, zbytek teplárenský holding, jehož zisk plyne z plateb Pražanů. Dozorčí rada teplárenského holdingu zasedala počátkem května opět v Drážďanech, Prahu opět zastoupili Švec se Šteinerem. Město neplatilo nic, veškeré náklady uhradil teplárenský holding. Švec byl dále 14. a 15. února v německém Essenu, tentokrát jako člen dozorčí rady Pražské plynárenské. Ta hradila ubytování a dopravu. Essen měl Švec letos navštívit ještě několikrát, schválila to tak městská rada. Náměstek sám se ke Kaslovi s Paroubkem dosud nepřipojil a přehled svých výjezdů sám zatím nezveřejnil. Podle tiskového oddělení magistrátu Švec letos absolvoval zatím sedm zahraničních cest s celkovými náklady asi 6200 korun.

Redakce IN, Luděk Schreib
Rekordmanem v tomto případě není nikdo z pražské radnice, ale redaktor Práva pan Janiš, kterému se úspěšně podařilo připsat Janu Kaslovi cestovní náklady v absurdní výši 480 miliónů korun...To vychází na třicet miliónů na jednu absolvovanou služební cestu, což už je vážně trochu přehnané i na slušně kvalifikovaného redakčního šotka.
12. září 2001
12. září 2001