Reforma pražského školství

V souladu s novými zákony, týkajícími se školství na úseku státní správy, došlo od 1. ledna 2001 ke zrušení odvětvového řízení regionálního školství Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR prostřednictvím školských úřadů. V důsledku této změny přešlo do zřizovatelské působnosti kraje hlavní město Praha 225 subjektů.
S účinností od 1. 2. se také mění původní název odboru školský úřad na odbor školství a odbor mládeže a odboru tělovýchovy na odbor uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy, protože nové názvy přesněji vystihují oblast, kterou se tyto odbory zabývají. Síť pražského školství má k dnešnímu dni 964 škol, předškolních a školních zařízení.

Odbor školství
Sídlí na adrese Novodvorská 1010, Praha 4 a nahradí bývalé školské úřady 1-10, které měly svá sídla na příslušných městských částech. Pod odbor školství spadají školy zřizované obcí a soukromé školy (127 subjektů) a 27 církevních škol. Odbor zpracovává podklady pro rozpis finančních prostředků pro školy, zajišťuje metodickou a konzultační činnost, jmenuje a odvolává ředitele škol, které zřizuje a také zpracovává dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje výchovné vzdělávací soustavy v Praze.

Odbor uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy
Tento odbor mohou občané navštívit na adrese Staroměstské náměstí 4/2, v Praze 1. Kromě grantové politiky města na úseku podpory volného času dětí a mládeže a oblasti sportu a tělovýchovy, zajišťuje od začátku ledna tohoto roku funkci zřizovatele vůči domům dětí a mládeže a základním uměleckým školám v hl. m. Praze, které do 31. 12. 2000 zřizovaly školské úřady. Celkově je v přímé či nepřímé působnosti odboru 15 domů dětí a mládeže a 34 základních uměleckých škol. Mimo to, že základní umělecké školy poskytují základní stupeň vzdělání v uměleckých oborech, obě instituce nabízejí dětem a mládeži možnosti, jak pod vedením odborníků rozvíjet své zájmy a schopnosti v době volna. Nabídkou činností či výuky se přitom doplňují. Začlenění těchto škol a školských zařízení pod jeden odbor magistrátu by mělo přispět ke zvýšení vzájemné informovanosti a při respektování jejich specifických odlišností i k možnostem nové spolupráce.
„Reforma pražského školství obnáší velké zatížení vedoucích i řadových pracovníků. Jenom pro představu, co všechno je třeba udělat. Je nezbytné podepsat delimitační protokoly a zanést změny do katastru nemovitostí, nově vystavit všem školám dodatky zřizovacích listin a všem pracovníkům nové platové výměry, zpracovat rozpočty škol, abych zmínil jen to nejdůležitější. Chceme se postupně sejít se všemi řediteli škol, které pod magistrát od nového roku spadají, a vyjasnit si spolupráci, eventuálně rozptýlit jejich obavy“, vyjádřil se radní Jan Tomčík, který reformu za samosprávu v Praze zastřešuje.

Tiskový odbor MHMP
5. února 2001
5. února 2001