Realizace předloženého projektu znamená pro HMP úsporu v řádu deseti miliard korun

Zastupitelstvo HMP schválením změny územního plánu Z0652/00 rozhodne o umístění čistírny odpadních vod na Císařském ostrově po roce 2010. Rada HMP včera schválila předložení záměru projektu "Celková přestavba a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově" , ve kterém se počítá pouze s umístěním vodní linky na Císařském ostrově a s řešením kalového hospodářství mimo území ostrova.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva


Realizace předloženého projektu znamená pro HMP úsporu v řádu deseti miliard korun

 

 Zastupitelstvo HMP schválením změny územního plánu Z0652/00 rozhodne o umístění čistírny odpadních vod na Císařském ostrově po roce 2010. Rada HMP včera schválila předložení záměru projektu "Celková přestavba a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově" , ve kterém se počítá pouze s umístěním vodní linky na Císařském ostrově a s řešením kalového hospodářství mimo území ostrova.

Záměr projektu v  podstatě rozkládá výstavbu a rozšíření ÚČOV na dvě části, přičemž v první se soustředí na rozšíření stávající čistírny na území tzv. zahrádek, které bezprostředně souvisí.  Území „zahrádek“ bylo po povodních v roce 2002 naprosto zničené a nyní je nevyužité. Zároveň se jedná o záplavovou oblast, která je majetkem HMP. Rozšíření tak zvané Nové čistírny odpadních vod (NČOV) do tohoto území představuje pro HMP snížení investičních nákladů přibližně o 10 miliard Kč a bylo provedeno na základě oponentního řízení, které se konalo v říjnu 2004.

 

Nejzásadnější změnou oproti původně rozpracovaným projektům je, že přestavba ÚČOV a její rozšíření se v první etapě bude zabývat pouze řešením vodní linky, aby byly včas splněny limity EU, při jejichž nesplnění do roku 2010 hrozí HMP značné finanční sankce. HMP bude nadále využívat stávající kalové hospodářství a řešení kalové koncovky bude posunuto do období, kdy HMP bude moci zaujmout jasné stanovisko k této kontroverzní problematice, neboť stále probíhá nekonstruktivní diskuse odborníků o vhodné technologii finální likvidace kalů. Řešení této problematiky tak může být posunuto do období, kdy se dořeší současné celosvětové spory o přístupu k tomuto problému, které stále diskutují vhodnost metody spalování, vyhnívání nebo jiných, moderních alternativních procesů.

 

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém jasně deklaroval, že zásadní prioritou řešení problematiky čištění odpadních vod v HMP je maximální snížení investičních nákladů oproti původnímu projektu a zdůraznil, že na území Císařského ostrova nebude umístěna spalovna kalů. Dále uvedl, že pokud lze výrazného snížení investičních nákladů dosáhnout rozšířením stávajícího areálu ÚČOV do zahrádek, je nutné tuto variantu dále rozpracovat.

 

O konečném umístění NČOV  i po roce 2010 na Císařském ostrově bude rozhodnuto až po schválení územní změny 0652/00 Zastupitelstvem HMP, které ji bude projednávat zítra, tedy 25. 11. 2004.

 

(16. 11. 2004 RHMP přijala Usnesení č.1904 k návrhu změny Z 0652/00 Územního plánu sídelního útvaru HMP, ve kterém souhlasí s návrhem změny územního plánu sídelního útvaru HMP).

 

Na úterním zasedání Rada hlavního města Prahy rovněž schválila předložení záměru projektu „Celková přestavba a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově" Ministerstvu životního prostředí ČR prostřednictvím SFŽP za účelem získání prostředků na přestavbu a rozšíření čistírny odpadních vod pro HMP z Fondu soudržnosti EU.

 

Realizace výše uvedeného projektu dle záměru schváleného v úterý  RHMP by pro HMP v letech 2006 až 2010 znamenala investici  8 993 009 000,- Kč včetně DPH do NČOV s tím, že lze očekávat získání až 3 miliard Kč z Fondu soudržnosti EU. Zároveň by hlavní město Praha mělo vyřešen problém čištění odpadních vod nejméně do roku 2035.

 

Hlavním důvodem, proč HMP musí investovat do výstavby NČOV v horizontu maximálně dvou let, je především splnění limitů dusíku a fosforu ve vypouštěných odpadních vodách stanovené v přístupových dohodách EU, které z doposud neznámých důvodů označily celé území ČR jako „citlivou oblast“.

 

Na jaře roku 2003 došlo ke změně legislativy a v platnost vstoupilo vládní nařízení 61/2003 Sb., čímž došlo k souladu s legislativou Evropské unie. Toto rozhodnutí představuje pro celé území České republiky dle odhadu sdružení SOVAK investiční náklad  přibližně 80 miliard Kč do roku 2010 na dosažení emisních standardů ukazatelů přípustného znečištění vypouštěných odpadních vod, neboť stanovuje mnohem přísnější kriteria pro vypouštěné vody.

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Tiskovou zprávu naleznete na http://magistrat.praha-mesto.cz – Tiskový servis

 

Denní aktuální informace na http://www.praha-noviny.cz

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková/l. 2945

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355

Fax: 236 007 091

E-mail: tisk@cityofprague.cz

 

 

 

 


 

24. listopadu 2004
24. listopadu 2004