Radní schválili smlouvu s Technologiemi hlavního města Prahy o obnově veřejného osvětlení
Pražští radní schválili v pondělí návrh nové smlouvy o dílo na zajištění obnovy veřejného osvětlení se společností Technologie hlavního města Prahy v hodnotě 165 milionů korun. Ta postupně mění staré sodíkové lampy za moderní a úspornější LED svítidla.
- 1 minuta čtení
Hlavní město finanční prostředky prostřednictvím městské firmy využije na obnovu veřejného osvětlení. V roce 2026 skončí výroba sodíkových svítidel a město je chce mít do roku 2030 kompletně vyměněno za modernější svítidla.
„Schválil jsme přes 165 milionů korun pro Technologie hlavního města Prahy na zajištění obnovy veřejného osvětlení, což je pro metropoli klíčové. V první řadě jsou finance určené na plánovanou výměnu stávajících často poruchových sodíkových svítidel za moderní svítidla, zejména LED, která jsou efektivnější, spolehlivější, mají nižší spotřebu, umožňují přizpůsobit distribuci světelného toku místním podmínkám a kvalitativními vlastnostmi mají pozitivní vliv na bezpečnost dopravy. Spolu s tím budeme zajišťovat i smartifikaci veřejného osvětlení. Obnova se samozřejmě bude také týkat i stožárů, kabelů a samotných zapínacích míst,“ uved radní hl. m. Prahy Michal Hroza, který má na starost oblast infrastruktury.
Finanční prostředky reflektují časovou, materiální i personální náročnost a zároveň zohledňují finanční předpoklad cen za jednotlivé činnosti obnovy veřejného osvětlení, resp. spravovaných zařízení, přičemž tyto ceny lze s přihlédnutím ke všem skutečnostem považovat za ceny v místě a čase obvyklé.
„Schválené investiční prostředky budou primárně využity na obnovu stožárů, tedy cca 40 milionů korun, obnovu svítidel, cca 28 milionů korun, obnovu kabelů, cca 25 milionů korun, obnovy povrchů cca 20 milionů korun a dalších prací v rámci smartifikace veřejného osvětlení a projekčních prací dalších činností,“ řekl Tomáš Novotný, místopředseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy.
„Abychom byli schopni zajistit efektivní provoz dlouhodobě investičně poddimenzované infrastruktury veřejného osvětlení, zejména výměnu dožitých prvků, a k termínu ukončení výroby sodíkových výbojek navýšit počty instalací nových LED svítidel, bylo by do obnovy nutné každý rok investovat částku převyšující 400 milionů korun. To by umožnilo ročně vyměnit minimálně 20 tisíc svítidel z námi spravovaného počtu cca 140 tisíc světelných míst. V rámci obnovy je investováno i do doplňkových komunikačních technologií pro dálkové řízení a chytrou regulaci celé soustavy s cílem snížení spotřeby elektrické energie i světelného smogu,“ dodal Tomáš Novotný.
Smlouva se uzavírá na dobru určitou, a to do 31. prosince 2023.