Radní Procházka: Praha zakládá městský holding, vzor Vídeň

Zdroj: Hospodářské Noviny | Deník | Strana: 13 Oblast: Zprávy Vydavatel: ECONOMIA, a.s. Rubrika: Chytré Město 30. března 2017

Hlavní město Praha vlastní podíly v řadě společností. Některé firmy vlastní stoprocentně. Ale jak je spravuje? Podle studie Ernst Young neuspokojivě: bez jasné strategie, bez využití synergických efektů. Změnit to má zřízení tzv. městského majetkového holdingu. „Chceme řídit městské firmy jako firmy. Inspirujeme se ve Vídni, ale také v Brně,“ říká Karel GrabeinProcházka, radní hlavního města Prahy pro majetek.

Když se řekne, že Praha buduje městský holding, řada lidí asi pocítí podezření: Co to politici zase chystají?

Tomu se dá asi rozumět, zní to odborně a ne každý si umí představit, co to znamená. představte si třeba školu bez zastřešujícího ředitele, školu, v níž je tolik ředitelů, kolik je třídních učitelek nebo učitelů. asi se shodneme, že škola by příliš nefungovala jako celek, chyběl by jí směr, neuměla by šetřit, protože každá třída by nakupovala křídy zvlášť, a tak dál. V případě prahy je to podobné. hlavní město vlastní přímo nebo zprostředkovaně podíly v řadě společností, z nichž každá má své vedení, ovšem jednotná strategie, kontrola, reporting či investiční politika chybí. Chybí, protože v tomto uspořádání není možná.

Chybí vám loajalita vedení těchto firem vůči Praze?

loajalita vůči hlavnímu akcionáři, tedy praze, je jedním z rizikových faktorů současného stavu, to vyšlo ze všech studií, které jsme si nechali udělat. ale aby bylo jasno, jde o systémovou záležitost, nejde o pochybení vedení firem. rád bych to obrátil pozitivně: v budoucím holdingovém uspořádání bude moci praha přistupovat k celé skupině firem, zastřešených holdingem, strategicky. a to jak v oblasti kontroly, cílů, transparentnosti, tak třeba investic a tvorby cen pro koncové zákazníky, tedy občany prahy. Ve zkratce, stoprocentní akcionář bude mít daleko lepší přehled o svých firmách a bude je moci mnohem efektivněji ovlivňovat.

O jakých společnostech uvažujete, že budou holdingem zastřešeny?

o těch, které praha vlastní stoprocentně: pražská plynárenská, pražská vodohospodářská společnost, TSK poté, co bude transformována na akciovou společnost, pražské služby, až se nám podaří získat 100% podíl, Dopravní podnik poté, co projde transformací. přesný počet firem zařazených do holdingu, je v tuto chvíli otevřený, stejně jako chvíle, kdy do něj vstoupí. Jistě víme, že městský holding začneme budovat na platformě pražské plynárenské holding, která bude přejmenována.

Můžete být konkrétní, co se týká časového harmonogramu?

nejprve připomenu, že už máme něco za sebou: v roce 2016 jsme definovali vlastnickou strategii a společné principy řízení městských společností a nechali jsme si udělat analýzu dosavadního způsobu řízení městských firem. nyní vzniká tzv. studie proveditelnosti, která popíše v co možná největším detailu principy holdingového řízení, návrhy nutných procesů, odhady nákladů a přínosů včetně nevýhod a rizik, a také navrhne společnosti, které by se v holdingu měly objevit. V září 2017 by měla rada projednat a schválit záměr zřízení holdingu a v únoru 2018 by mělo holding schválit zastupitelstvo i rada. od května 2018 by měl městský holding začít žít.

Říkáte, že jednou z vašich inspirací je Vídeň. Tamní holding, Wiener Stadtwerke, je řízen profesionálními manažery, nikoli volenými politiky. Jak to bude v případě Prahy?

počítáme s tím, že v přípravné fázi povede holding v roli představenstva rada hlavního města prahy jako celek. Jakmile se ale na jaře 2018 dostaneme do implementační fáze, předpokládám, že holding povedou stejně jako ve Vídni najatí manažeři. město jako stoprocentní akcionář by pak hájilo a kontrolovalo své zájmy v dozorčí radě holdingu. navíc předpokládáme zřízení poradního orgánu holdingu, v němž by zasedali manažeři jednotlivých firem a nejlépe i externí experti.

Nemají někteří vaši kolegové pocit, že pod radou svým způsobem podřezáváte větev, že jí berete část vlivu?

S tím jsem se nesetkal. Je to přece naopak. radě se svým způsobem odlehčí agenda v tom smyslu, že její členové nebudou muset detailně a odborně rozhodovat o všech jednotlivých činnostech městských firem a nést za tato rozhodnutí případnou odpovědnost. rada bude naopak rozhodovat o strategických otázkách, na které bude mít více času, a to je myslím správné.

Narazil jste na strategii. Předpokládám, že holding jako celek bude mít nějakou dlouhodobou vizi pro město, které se jednotlivé firmy přizpůsobí. Kdy se tuto strategii dozvíme, zveřejníte ji?

projekt městského holdingu počítá s jakousi „holdingovou deklarací“, či jak bude tento základní dokument nazván, a v této „ústavě“ bude definován společný koncernový zájem, jednotné společné politiky, vzájemná práva a povinnosti členů holdingu a některé procesní otázky včetně vzorů a postupů při konfliktních situacích.

Vídeňský holding vlastní třeba i elektrárny, které dokážou pokrýt spotřebu města, a zbývá jim ještě na prodej dalším zákazníkům. To má pozitivní vliv na ceny energií pro Vídeňany. Troufnete si Pražanům slíbit levnější služby oproti současnému stavu?

Troufnu si odhadnout, že městské firmy řízené holdingem budou mnohem efektivnější a přinesou městu více peněz na dividendách. Víc po mně ale nechtějte, ceny služeb tvoří celá řada proměnných, které můžou být za dva roky jiné, než dnes.

Platí, že se budete snažit odkoupit od společnosti Veolia pražské Vodovody a kanalizace?

Ano, tento záměr jsme neopustili. Zatím ale nemůžu říct nic konkrétního. Snad jen, že v případě úspěchu města by právě v oblasti pitné vody byla šance na snížení cen vody pražanům.

Vídeň má ovšem dva holdingy. Jeden zastřešuje tzv. utility a dopravní podnik, druhý řídí několik desítek městských firem zaměřených na kulturu, turismus či kongresy. Uvažujete do budoucna pro Prahu i tímto směrem?

Především musíme úspěšně založit první holding. Když se ale zasním, dovedu si představit, že sdružit do dalšího holdingu třeba Kongresové centrum, obecní dům, Výstaviště a pražskou informační službu by dávalo smysl. Stejně jako v případě energetických firem bychom jistě i tady našli řadu synergií, které by pomohly provoz těchto institucí zlevnit a zefektivnit.

 

30. března 2017
30. března 2017