Radní Máša vidírá starosty!

Blesk - 19.10.2001
To tu ještě nebylo! Radní Miloš Máša (ČSSD) vydírá pražské starosty. Bez skrupulí jim totiž rozeslal dopis, v němž je žádá o to, aby převedli budovy škol z majetku jejich obce na Prahu. V dopise zdůrazňuje, že k jejich vstřícnosti "budou orgány hlavního města Prahy nepochybně přihlížet při projednávání zájmů městských částí v oblasti majetku"! Někteří starostové jsou jeho dopisem pobouřeni, další doufají, že jde jen o nešťastnou formulaci.

Miroslava Vavírková Karel Kopeček
Radní pro oblast správy městského majetku Miloš
Máša starostům v dopise naznačuje, že jejich rozhodnutí může mít vliv na to, jak bude město k obcím v budoucnu štědré. Zjednodušeně řečeno: když budete hodní, tak vám pomůžeme, když ne, máte smůlu!
Starostu Prahy 15 Jana Nádvorníka (ODS) Mášův dopis zarazil. "Nedovedu si představit, že něco takového vůbec mohl myslet vážně," tvrdil nevěřícně. Nádvorník doufá, že jde jen o nešťastnou formulaci. .Jinak mi to připadá jako určitý druh výhrůžky," řekl.
Rozpaky vyvolal dopis také u starosty Prahy 2 Michala Basche (ODS). "Myslím, že ne tato věta, ale celý dopis je nešťastný. Jestli mohu použít impertinentní výraz, řekl bych, že pan radní je tak trochu mimo mísu," uvedl Basch. Dodal, že případ každé městské části je jiný. Praha 2 má v některých objektech více školských zařízení najednou. Například v Raisově škole je jich pět, z toho zřizovatelem tří je městská část a jen dvou magistrál. Za nerozum z Masový strany považuje dopis také opoziční lídr v pražském zastupitelstvu Michael Hvízdala (US). "Takový nátlak je naprosto nepřípustný. Jedna věc by neměla podmiňovat ostatní," řekl. Sám radní Máša se včera k problému nevyjádřil.

Miroslava Vavírková Karel Kopeček

Ing. Miloš Máša, radní hl.m.Prahy
K rukám šéfredaktora deníku Blesk mgr. Miroslava Láblera
Článek který je poněkud nevhodně prezentován jako hrozba magistrátu městským částem a já sám jsem tu postaven do role vyděrače.
Je mi líto, že ze strany některých městských částí, došlo k naprostému nepochopení snahy hl.m. Prahy o logické a věcné řešení problému, jakým je sjednocení zřizovatelské funkce a správy dotčených škol.

Městským částem nikdo nechce ani nemůže vyhrožovat. Jejich suverenita při hospodaření se svěřeným majetkem v rámci právních předpisů je nezpochybnitelná a právě v případech školských zařízení, jichž jsou městské části zřizovatelem, je plně respektována. Svěřováním tohoto majetku do správy městských částí, a to bez dalších podmínek, jsou naopak majetkoprávní vztahy vypořádávány.

Proto bych logicky očekával, že ze strany městských částí bude bez zbytečných emocí zaujat stejný postoj v případě, kdy v důsledku reformy veřejné správy v oblasti školství potřebuje hl.m. Praha vypořádat majetek škol, k nimž od 1.1.2001 vykonává funkci zřizovatele.

Jsem si plně vědom, že nepůjde o jednorázovou akci, a proto jsou dohodnuta jednání s městskými částmi, které již na výzvu reagovaly. Další kroky budou učiněny v součinnosti s nimi a za přihlédnutí k jejich připomínkám. Pokud se týká objektů, ve kterých sídlí více školských zařízení, bude třeba postupovat specificky podle jednotlivých případů. Odejmutí celého objektu městské části by nebylo vhodným řešením. Tyto školy je třeba posoudit z hlediska možného stavebního oddělení. V ostatních případech bude nutné najít vhodný způsob smluvního zajištění provozu škol za přispění hl.m. Prahy.

Bez ohledu na způsob prezentace tohoto problému jsem přesvědčen, že navržený postup, který projednala a schválila Rada HMP je věcně správný. Jiné řešení bude na škodu především samotným školám a školským zařízením.

Pozn.: Tento stav mimo jiné je dán skutečností, že MŠMT ČR v rámci procesu delimitace regionálního školství na hl.m. Prahu, na rozdíl od ostatních krajů, neposkytlo finanční prostředky na pokrytí položky nájemného, které za celou hl.m. Prahu činí 88 mil. Kč.
19. října 2001
19. října 2001