Rada schválila Zásady organizace hromadné dopravy na příští rok

Městská rada dnes schválila Zásady organizace hromadné dopravy osob v roce 2001 a potřebný objem dopravních výkonů Pražské integrované dopravy (PID) pro zajištění dopravní obslužnosti na území Prahy pro toto období. Jak už z názvu dokumentu vyplývá, je to základní materiál přijímaný každý rok, který pro následující období stanoví ve vazbě na návrh rozpočtu objem městské hromadné dopravy, částečně objem příměstské hromadné dopravy a jejich celkový režim, který bude v daném roce platit.
Z pohledu široké veřejnosti jsou nejdůležitějšími částmi zásad organizace na příští rok dvě konstatování:
* Z hlediska vazby na návrh rozpočtu Prahy na rok 2001 je financování Pražské integrované dopravy navrženo na letošní úrovni.
* V průběhu roku 2001 bude zaveden nový druh předplatních přenosných jízdenek, nevyžadující osobní údaje držitele, ale změny tarifních sazeb se nepředpokládají.

Stručně řečeno, město tedy počítá s hromadnou dopravou v letošním rozsahu a naopak nepočítá s jejím zdražením… Což ale vychází i z předpokladu, že se stát bude finančně podílet na zajištění základní dopravní obslužnosti příměstskými autobusy na území Prahy v rámci systému integrované dopravy města, přičemž Praha vůči státu uplatňuje také jeho spoluúčast na zajištění základní dopravní obslužnosti tramvajovou dopravou. Tento požadavek odpovídá novelizovanému zákonu o dráhách.

Jak schválený materiál uvádí, „v oblasti městské dopravy bude cílem i nadále udržení přepravní nabídky na současné úrovni s tím, že bude probíhat její celková optimalizace na základě výsledků přepravních průzkumů, a to se zaměřením na její rozložení v průběhu provozního dne.“ Pokud by se těmito dílčími změnami podařilo dosáhnou úspor nákladů, bude posílen především prázdninový provoz autobusové dopravy.
Celkový objem dopravních výkonů metra, tramvají a autobusů PID pro zajištění dopravní obslužnosti pro území Prahy je 151,9 milionů vozokilometrů a město počítá s celkovou provozní dotací pro hromadnou dopravu ve výši 7 060 262 tisíc Kč.
Železniční doprava, která na území Prahy plní funkci městské dopravy, je projednávána zvlášť, počítá se s jejím zachováním na úrovni letoška, ale i tady je vazba na státní dotaci.
Zapojení linkových příměstských autobusů do systému PID bude pokračovat, ale jeho další rozšíření závisí na finanční spoluúčasti zainteresovaných mimopražských obcí. Ve hře jsou nově autobusové linky Nehvizdy - Mochov - Přerov nad Labem, Klecany - Odolena Voda a Štěchovicko.

V závislosti na změnách legislativy (novela zákona o dráhách) budou upraveny smlouvy s Českými dráhami, týkající se drážní dopravy tak, aby byly založeny na závazcích veřejné služby (rozumí se tím závazek, který dopravce přijal ve veřejném zájmu a který by jinak pro jeho tržně-ekonomickou nevýhodnost nepřijal) a rozdělení dopravní obslužnosti na základní - ZDO (t.j. zajištění dopravy ve veřejném zájmu, především do škol, úřadů, k soudům, zdravotním zařízením a do zaměstnání, na její úhradě se má podílet stát) a ostatní - ODO (t.j. zajištění rozsahu dopravy nad rámec základní dopravní obslužnosti, uhrazuje ji obec)… To jsou změny sice nezbytné, ale na rozsah ani kvalitu služby v příštím roce nemají podle současných informací vliv, takže se veřejnosti příliš nedotýkají. Stejně jako skutečnost, že se financování ztrát na tržbách PID na území hl. m. Prahy, vzniklých v důsledku poskytovaných sociálních slev jízdného nařízených státem či městem, přesune v rámci rozpočtu z kapitoly Doprava do kapitoly Sociální věci a zdravotnictví.
V rámci důvodové zprávy jsou formálně zpracovány i tak zvané nouzové varianty vycházející ze situace, kdy by Praha omezila svou dotaci do městské hromadné dopravy na úroveň letošního roku, ale jak uvedl náměstek primátora Martin Hejl, návrh rozpočtu na příští rok potřeby PID kryje a jde proto pouze o modelové vyjádření situace, která nenastává. „Tato čísla jsou zajímavá spíše proto, že ukazují, v jak malé míře lze v podstatě náklady na hromadnou dopravu snížit běžnými úsporami. Neboli jinak řečeno, že jakéhokoli většího snížení nákladů je v hromadné dopravě v Praze možné dosáhnou pouze výrazným snížením počtu provozovaných linek včetně technického zázemí, tedy fixních nákladů, a nikoli pouhou redukcí provozu na nich. Kdo si tato čísla pečlivě přečte, dojde k jedinému reálnému závěru – žádné snadné a rychlé cesty, jak snížit náklady na hromadnou dopravu při zachování jejího rozsahu a kvality neexistují.“
12. prosince 2000
12. prosince 2000