Pryč s odpudivými boudami - názor

Mladá fronta Dnes
Jana Husa na Staroměstském náměstí před časem obklíčily řetězy a pás trávy. Náhražkou pro všechny, které tahle přirozená vyhlídková hora lákala k výstupu, se staly alespoň lavičky kolem úpatí pomníku. Včera byly z velké části obestavěny dřevěnými boudami. Boudy se tváří stylově, takřka rustikálně, snaží se kolemjdoucím namluvit, že tam tak nějak patří. Že to tak má být, že je to tradice, že nejslavnější a nejúctyhodnější náměstí v této zemi má být jakýmsi umaštěným lunaparkem. Náměstí je od toho, aby umožnilo měšťanům vystoupit z těsných staroměstských uliček do světla, do prostoru, aby dovolilo nadechnout se, zaklonit hlavu a vzhlédnout k orloji či k věžím Týnského chrámu. Staroměstské náměstí se však s požehnáním radních každou chvíli proměňuje ve vykřičený balkánský rynek a skladiště papundeklových bud. Zastavět nejlukrativnější parcelu Starého Města nenápadným obchodním domem z překližky, to je vskutku nápad k nezaplacení!
Richard Guryča

Redakce IN
Inu, jak říká podtitulek, je to názor. Na náměstí se pořádají při různých příležitostech akce, při nich se také prodává zboží a lidé sem chodí a kupují...A baví se. Chovají se pravda jinak, než by si přál autor, nepřicházejí sem s posvátnou úctou k historickému místu a nezůstávají stát v tichém úžasu, ale to je prostě o tom, že berou náměstí jako živou součást města. A nikoli jen skansen.
Nic proti názoru autora, je to prostě o různém pohledu na to, jak se má město chovat a tento se autorovi příspěvku nelíbí. Je to jeho právo. Jiným lidem to zase vyhovuje a spousta evropských metropolí to řeší naprosto stejně...Prostě svá historická náměstí nejen obdivuje, ale i naprosto běžně používá. Ostatně, města to dělají odedávka a trhy na rynku si nevymyslela moderní doba.
30. května 2001
30. května 2001