Problémy pražského Metra se záplavami

Radiožurnál - 16. 5. 2003
Relace: Stalo se dnes

Moderátor (Štěpánka Čechová):
A pojďme k problémům pražského Metra se záplavami. První člověk přiznal svou zodpovědnost za zatopení metra při loňských záplavách a na svou pozici
rezignoval. Jde o šéfa jeho ochranného systému Jiřího Svobodu. Více už redaktorka Markéta Čekanová.

Redaktor (Markéta Čekanová):
Svou rezignaci předal inženýr Svoboda do rukou generálního ředitele Dopravního podniku Milana Houfka.

Host (Milan Houfek):
Po seznámení se s závěry této zprávy, došel k závěru, že cítí profesionální i osobní odpovědnost a nabízí svojí funkci k dispozici.

Redaktor (Markéta Čekanová):
To i přesto, že zpráva o zaplavení metra konstatuje, že během povodní bylo pro záchranu páteřního systému pražské dopravy uděláno vše, co se udělat dalo.
Problém byl v nedostatcích technických a v podfinancované údržbě ochranných prvků. Ale i za to cítil inženýr Svoboda zodpovědnost. Naproti tomu generální ředitel Milan Houfek i přes konstatované nedostatky na svůj post rezignovat nehodlá.

Host (Milan Houfek):
Výsledky zprávy hovoří, kde se ty chyby staly. A jestliže přímo neukazují na nejvyšší vedení Dopravního podniku, tak v této chvíli k tomu nemám důvod.

Redaktor (Markéta Čekanová):
O dalších jménech, jejichž nositelé by měli převzít zodpovědnost za zaplavení metra, bude představenstvo Dopravního podniku jednat v pondělí.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Za zatopení metra tedy začínají padat hlavy. Jak na tom ale vlastně je metro deset měsíců po záplavách a v jak bezpečném prostředí se nyní cestující
pohybují? To už jsou otázky pro náměstka pražského primátora Jiřího Paroubka.
Dobrý večer.

Host (Jiří Paroubek):
Dobrý večer.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Pane náměstku, šéf Ochranného systému pražského Metra uznal a označil svá pochybení a odstoupil. Zpráva o zatopení metra je ale velice rozsáhlá a ne
příliš konkrétní a neoznačuje konkrétní viníky. Co vy byste vlastně řekl, že bylo hlavní příčinou zatopení metra?

Host (Jiří Paroubek):
Já bych řekl, že tou hlavní příčinou metra bylo to, že ta voda byla vyšší než-li, než-li voda stoletá, na kterou byla, byly dimenzovány určité systémy v
metru. Mám na mysli tedy ty větrací šachty, respektive ty průchodky k větracím
šachtám. A samozřejmě, jestliže, jestliže voda se dostala dva metry zhruba nad tu čáru, kterou byla stoletá voda, no tak prostě tam ta voda seshora šla.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
V usnesení vaší rady se ale také konstatuje, že ochranný systém metra nebyl navržen jako ochrana před povodněmi, ale pro válečný stav s použitím zbraní hromadného ničení. Bude ale metro v budoucnu metro spolehlivé pro tento účel? Mnoho lidí si totiž říká, že kam pronikne voda, tam budou těžko chráněni před účinky moderních zbraní.

Host (Jiří Paroubek):
Tak to skutečně potvrzuji. Ten systém metra, ochranný systém metra byl budován pro tyto účely, to znamená jako ochrana proti zbraním hromadného ničení. To je skutečně něco jiného než velká voda. A je zřejmě, že pro tento účel může sloužit i do budoucna. Já nic méně věřím, že nikdy nebude použit.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Tam zřejmě byly problémy možná i v zastaralých stavebních technologiích, přece jenom metro už je téměř třicet let staré?

Host (Jiří Paroubek):
No určitě, určitě tohle se taky podepsalo. Samozřejmě, že nebyl jenom jeden důvod, proč došlo k takovémuhle zatopení metra. Nebyl to jenom ten důvod, který jsem, který jsem uváděl jako hlavní. Ale i to, že před těmi pětadvaceti třiceti
lety ty stavební technologie byly jiné, byla jiná disciplína těch stavebních firem, než-li je dnes. Takže to je, to je také jeden z těch důvodů, proč k tomu došlo.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Je něco, co je potřeba zásadně opravovat právě kvůli těm zastaralým technologiím? Něco s čím jsou problémy v ochranném systému?

Host (Jiří Paroubek):
Tak samozřejmě vyměnila se kompletně technologie v metru v těch postižených úsecích nebo se vyměňuje postupně ještě. Myslím si, že tam, kde je to ještě
potřeba, tak k tomu dochází spíš za provozu. Provoz metra, jak všichni víme, tak byl obnoven v tom plném předpovodňovém rozsahu vlastně v závěru, v závěru
března. A teď se dostáváme, dostáváme spíše do té fáze, že začínáme nebo začínáme, jsme zhruba v polovině toho, co je potřeba zaplatit.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Jak je na tom momentálně s funkčností ochranný systém?

Host (Jiří Paroubek):
Tak já nejsem technik, já jsem ...

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Já se ptám spíš z praktického hlediska, protože ještě vídáme ve stanicích že jo odkryté kabely a další nedodělky. Takže si říkám, jestli funguje už ten ochranný systém a nebo napřed se dodělávají pláště?

Host (Jiří Paroubek):
Já si myslím, že můžou být Pražané naprosto klidní, že funguje ten, tento systém, protože to prostě by si dneska nikdo nedovolil zprovoznit metro, kdyby
byla možná jakákoli závada v tomhle tom.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Kolik vlastně dosud stála rekonstrukce metra?

Host (Jiří Paroubek):
Já bych řekl, já bych to řekl trošku jinak, kolik bude stát celkem. Ta cena bude asi šest miliard devět set padesát pět milionů korun. To je takový limit, který chceme přesně držet. A já doufám, že ho udržíme za každou cenu. Teď je určitá část peněz už vynaložená, je utracena vlastně celá státní dotace dvě celé osm miliardy korun. Jsou utraceny peníze Dopravního podniku na tento účel, tj. miliarda korun, kterou Dopravní podnik obdržel jako pojistné. Dvě stě milionů korun z vlastních zdrojů. Dneska přišel na účet toho města, přišla polovina
půjčky od Evropské investiční banky. Čili v nejbližších dnech ta polovina půjčky, to je miliarda dvě stě padesát milionů korun. V nejbližších dnech budeme schopni platit další faktury a věřím, že do poloviny, do poloviny tohoto roku zaplatíme ten zbytek.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Jak jsme slyšeli, v pondělí bude Dopravní podnik jednat o další odpovědnosti, případně o tom, kdo další konkrétní nese tu odpovědnost. Měl by podle vás někdo ještě odstoupit nebo vzdát se dobrovolně své funkce? Hovořím konkrétně třeba o šéfovi Dopravního podniku.


Host (Jiří Paroubek):
Já si myslím, že pokud jde o šéfa Dopravního podniku, že to vzdání funkce, že je nepřiměřený požadavek. Já si myslím, že naopak vedení Dopravního podniku postupovalo dobře, odpovědně v průběhu celé té, celých těch záplav. A ty příčiny byly, byly konstatovány skupinou v podstatě expertů těch nejrenomovanějších expertů z té oblasti technické, v té oblasti, že se jedná o prakticky o dopad
katastrofy nebývalého rozsahu. Jinak samozřejmě představenstvo musí tyhle ty věci zvážit a já nevylučuju nějaká, nějaké další, další personální zásahy v rámci Dopravního podniku.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Opusťme teď ohledně povodní pouze metro. Celkové povodňové škody na území Prahy jdou do patnácti miliard. Jak se vám vůbec podaří pokrýt tyto výdaje?

Host (Jiří Paroubek):
Oni jsou to škody jenom na veřejném majetku, na soukromém majetku je to zhruba dalších patnáct miliard. Já mohu hovořit o tom veřejném majetku. Zhruba těch sedm miliard korun škod v metru budeme mít pokryto do poloviny roku. Velkou část těch škod na ostatním majetku města máme už pokrytu nebo budeme mít pokrytu rozpočtově do poloviny tohoto roku. Já jsem přesvědčen, že drtivou většinu část
majetku města se nám podaří obnovit, která byla poničena povodni, se nám podaří obnovit do konce tohoto roku.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Tolik náměstek primátora hlavního města Prahy Jiří Paroubek. Děkuji a na slyšenou.

Host (Jiří Paroubek):
Děkuju. Nashledanou.
19. května 2003
19. května 2003