Příští rok zmizí z centra staré náklaďáky-rozhovor s radním hl. m. Prahy RNDr. Milošem Gregarem, uveřejněný v deníku MF DNES dne 29.11. 2005

To, že je ovzduší v hlavním městě špatné, ví snad každé malé dítě. Částečně si za to mohou Pražané sami. Jen přes Barrandovský most, Jižní spojku a severojižní magistrálu každý den projede více než tři sta tisíc vozů. Přitom právě výfukové plyny nejvíce otravují pražský vzduch. Radní Miloš Gregar, který má na magistrátu na starosti životní prostředí, již před dvěma roky sliboval razantní omezení dopravy. Situace se však nezměnila. Naopak.

Příští rok zmizí z centra staré náklaďáky

 

 

 

Mladá fronta DNES | 29.11.2005 | rubrika: Praha | strana: 4 | autor: PAVLA KUBÁLKOVÁ

Ovzduší pomůže, když ubude velkých nákladních aut, říká radní pro životní prostředí Miloš Gregar

Praha - To, že je ovzduší v hlavním městě špatné, ví snad každé malé dítě. Částečně si za to mohou Pražané sami. Jen přes Barrandovský most, Jižní spojku a severojižní magistrálu každý den projede více než tři sta tisíc vozů. Přitom právě výfukové plyny nejvíce otravují pražský vzduch.
Radní Miloš Gregar, který má na magistrátu na starosti životní prostředí, již před dvěma roky sliboval razantní omezení dopravy. Situace se však nezměnila. Naopak.

* Před časem jste mluvil o tom, že kvůli špatnému ovzduší bude muset být v Praze výrazně omezena doprava. Nic se nestalo. Kdy tedy změny nastanou?

Ke konci příštího roku začne platit omezení vjezdu nákladních aut do takzvané šestitunové zóny. To znamená, že velká nákladní auta, která nesplní přísné technické normy Evropské unie, nedostanou povolení k vjezdu do centra. Ubude starých náklaďáků, které jsou velkým zdrojem znečištění. Je to pouze jeden krok, ale je dost konkrétní.

* Budou následovat i další? Čeho všeho se nová nařízení budou týkat?

Postupně chceme omezovat i vjezd ostatních aut.

* Co zabrání dalšímu přílivu aut do hlavního města?

Určitě dokončení městského a dálničního okruhu. Musíme modernizovat městské autobusy tak, aby splňovaly normy EU. Pomohlo by i lepší parkování v centru města. Na mysli mám hlavně zavedení zón placeného stání v celém centru. Velká diskuse je i kolem mýtného, tedy zpoplatnění vjezdu aut do centra.

* Nepomohlo by, kdyby Pražané více využívali městskou hromadnou dopravu? Nebo třeba vybudování většího množství cyklostezek?

Praha je pro jízdu na kole dost nešťastná, je tady hodně kopců. Podle mě se cyklistika nikdy nestane výrazným prvkem dopravy po městě. Mnohem důležitější je zatraktivnění městské hromadné dopravy. To je cesta k omezení individuální automobilové dopravy. Každý, kdo pojede městskou hromadnou dopravou a nechá své auto doma, přispěje svou troškou k tomu, aby se ovzduší v ulicích města stále jen nezhoršovalo.

* Například v Itálii smějí do centra jezdit v jeden den auta, která mají na konci poznávací značky liché číslo, a druhý den je to naopak. To by u nás nemohlo fungovat?

To je problém. Ukázalo se, že řidiči, kteří jezdí do centra hodně často, si opatřili dvě poznávací značky, které si podle potřeby mění. Takže ani to není řešení.

* Mluvili jsme o dopravě. Co patří v Praze k dalším zdrojům znečištění ovzduší?

Strašně nás trápí prašnost. Ze staveb a také ze zemědělsky obdělávaných pozemků v Praze. Rozhodně by pomohlo zatravňování těchto ploch. Nesmím ale zapomenout také na tepelné zdroje. Problém je to hlavně na okraji města v rodinných domech, kde lidé zase začali ve svých kotlích topit vším možným. Na vině je stálé zdražování jak plynu, tak elektřiny.

* Jsou vůbec v Praze místa, kde by lidé mohli klidně dýchat?

Podle posledního hodnocení, provedeného na základě údajů z roku 2004, nejsou asi na jedné čtvrtině území Prahy překračovány nejvyšší povolené hodnoty prašnosti.

Foto popis| Radní pro životní prostředí Miloš Gregar
Foto autor| FOTO: PRAŽSKÝ MAGISTRÁT

29. listopadu 2005
29. listopadu 2005