Přírodní památka Ctirad má zajištěnou údržbu až do roku 2020

15. července 2014
15. července 2014

Městská rada dnes schválila veřejnou zakázku na zajištění údržby přírodní památky Ctirad na období 2014 - 2020. Přírodní památka Ctirad je jedno z 91 zvláště chráněných území na území Hl. m. Prahy, vyhlášena byla v roce 1988.

  • 1 minuta čtení

/zpráva z 25. jednání Rady hl. m. Prahy 15. července 2014/

„Přírodně se jedná o významnou geologickou lokalitu vápencových výstupů různých geologických období části pražského podloží – Barrandienu. Na svazích Ctiradu, na vápencovém podkladě, se zachovala poměrně unikátní a vzácná společenstva skalních stepí, dominantu tvoří teplomilné rostliny, např. kostřava waliská nebo pěchava vápnomilná, vyskytuje se zde několik vzácných a ohrožených druhů rostlin a hmyzu,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Nouza a pokračoval: „Stepní část je pravidelně udržována, vzhledem ke svažitosti terénu je nutné její ruční sekání a posekaná tráva je odklízena tak, aby se co nejvíce podpořila teplomilná květena. Zároveň je nutný výřez křovin, které mají stále tendenci se z okrajů území šířit do vzácných rostlinných společenstev. Hlavní město zaplatí za údržbu tohoto přírodně cenného území do roku 2020 necelých 275 000 korun.“

Přírodní památka Ctirad se nachází v Praze 5 na návrší „Děvín“ nad Zlíchovem. Spolu s nedalekou přírodní rezervací Prokopské údolí v podstatě zakončuje celý areál Prokopského údolí, které je považováno za výspu Českého krasu do pražské kotliny. Její součástí je i zářez známé železnice „Pražský Semmering“, který tvoří jeden z významných geologických profilů v území. Bílé vápencové výstupy - „lavice“ jsou viditelné již z daleka. Místo je spjato se jménem Joachima Barranda, který zde ve druhé polovině 19. století zkoumal geologii této lokality. Zajištění řádné péče o přírodní památku umožní lokalitu a její přírodní hodnoty zachovat i příštím generacím.