Příprava I. etapy opravy Karlova mostu a veřejná sbírka

Primátor Jan Kasl předložil dnes radě návrh na přípravu a zahájení I. etapy opravy Karlova mostu. Rada schválila zahájení I. etapy opravy Karlova mostu v rozsahu platného stavebního povolení a rovněž schválila konání veřejné sbírky za účelem shromáždění finančních prostředků. Veřejná sbírka na opravu Karlova mostu bude zahájena letos 1. září a potrvá do 30. června 2004, což je maximální doba trvání sbírky povolená zákonem. Peníze budou získávány formou shromažďování příspěvků na zvláštním bankovním účtu hlavního města a případně i formou shromažďování příspěvků do pokladniček. Na zhotovitele I. etapy opravy bude vypsána veřejná obchodní soutěž, jejíž podmínky projedná rada ve druhé polovině září. V návrhu rozpočtu města na rok 2002 bude nárokována pro I. etapu částka do výše 128 mil. Kč. Oznámení o konání veřejné sbírky, adresované Ministerstvu vnitra ČR, podepíše primátor Jan Kasl.
Záměr opravy Karlova mostu měl několik fází. Vzhledem ke zhoršujícímu se stavebně - technickému stavu Karlova mostu zpracoval v roce 1991 SÚRPMO projekt tzv. opravy, jehož rozsah i technické řešení nebyly zcela průkazné. Nesouhlas s řešením ze strany SÚPP a následně rozhodnutí MK ČR vyústily v požadavek nových expertních posudků. Vyhodnocení těchto posudků však nepřineslo jednoznačnou shodu, a proto bylo v roce 1993 doporučeno znovu ověřit naléhavost opravy a upřesnit její rozsah formou odborného posudku, který by zajistilo ČVUT. Vedoucím řešitelem „Odborného stanoviska k opravě a rekonstrukci Karlova mostu“ byl pověřen prof. Ing. J. Witzany, DrSc., děkan FS ČVUT, který úkol řešil s kolektivem pracovníků své fakulty, FS VUT Brno, Přírodovědeckou fakultou Masarykovy university v Brně a Kloknerovým ústavem ČVUT. ČVUT dokončilo a předalo výsledný elaborát, jehož cílem bylo popsat a objasnit možné příčiny poruch. V závěru jsou navrženy čtyři varianty opravy mostu. Po další široké diskusi bylo na variantu č. III vydáno stavební povolení.
Navržené projektové řešení vychází zejména z těchto zásad:
a/ Vytvořit statický systém, který by umožnil „nezávislé„ chování kamenné konstrukce mostu a vlastního tělesa /konstrukce/ mostní vozovky při působení účinků objemových změn.
b/ Důsledné oddělení výplně mostního tělesa od poprsních zdí průběžnou dilatační spárou.
c/ Sepnutí poprsních zdí táhly s nulovou tuhostí v tlaku.
d/ Výměnou vnitřních kontaminovaných výplňových vrstev mostního tělesa bude odstraněn zdroj vnitřní agresivity, který v současné době výrazně podporuje a urychluje degradační procesy v kamenné historické konstrukci mostu.
e/ Odvodnění povrchu vozovky a hydroizolace mostní konstrukce musí zajistit spolehlivý a rychlý odvod srážkové vody /min. spád hydroizolační vrstvy 2%/. To vyžaduje odstranit z konstrukce mostního tělesa nasákavé materiály a současný neúčinný hydroizolační systém a nahradit je mezerovitými, nenasákavými materiály, umožňujícími požadovaný transport vody a vlhkostí s účinným hydroizolačním systémem.
f/ Zajistit nezávislý a spolehlivý odvod povrchové srážkové vody a odvod vsáklé vody hydroizolačním systémem z mostního tělesa.
V současné době je pro realizaci kompletně připravena I. etapa opravy Karlova mostu (mostní pole od schodiště na Kampu k Malostranské věži), na stavbu je platné stavební povolení a hotova je realizační dokumentace I. etapy.
Projekt opravy Karlova mostu předpokládá například tyto práce na vozovce a mostním tělese: rozebrání mostovky a stávajících konstrukčních vrstev vozovky včetně železobetonové spřahující desky, rozebrání vrstev tvořících výplň mostních klenbových polí, tj. vrstvy podkladního betonu, násypu, opukové rovnaniny, včetně odstranění „novodobých„, dodatečně provedených vrstev, zřízení odvodňovacích a větracích svodů v každém poli, včetně sanace chrličů, provedení nového vyztuženého výplňového zdiva, zřízení táhlové soustavy poprsních zdí situované v prostoru mezi mostními pilíři a vrcholem kleneb, provedení nového hydroizolačního systému s min. spádem 2% s napojením na svislé odvodňovací svody, včetně ochranné vrstvy z litého asfaltu, provedení nové vozovky ze žulových kostek.
V rámci stavby budou ještě řešeny objekty dešťové kanalizace nového připojení raženou přípojkou na stokovou síť, vyjmutí nízkotlakého plynovodu /již nefunkčního/ a veřejné a slavnostní osvětlení.
Myšlenka uspořádat veřejnou sbírku, jejíž výtěžek by se v plné výši stal součástí finančních prostředků nutných na opravu Karlova mostu, a napomoci tak zachránit tuto jedinečnou kulturní památku před dalším chátráním, vzbudila již ve stadiu úvahy mimořádnou pozornost eventuálních dárců, jak ze strany jednotlivců tak ze strany organizací, (již dnes jsou avizovány částky v hodnotě několika milionů). Proto navrhl pražský primátor tuto myšlenku realizovat.
Vzhledem k tomu, že 1. 6. 2001 vstoupila v platnost nová legislativní úprava konání veřejných sbírek, je uskutečnění veřejné sbírky hlavním městem Prahou právně ošetřeno a nepředstavuje složitý proces. Podle zákona č. 117/2001 Sb., zákon o veřejných sbírkách, a o změně některých zákonů (zákon o veřejných sbírkách), koná-li sbírku hlavní město Praha, musí písemně oznámit její konání Ministerstvu vnitra ČR (tak, aby je MV ČR obdrželo nejpozději 30 dnů přede dnem zahájení sbírky) a vyčkat na osvědčení MV ČR o oznámení konání sbírky, kterým je dáno, že sbírka je konána v souladu se zákonem (zákon dále ukládá povinnost nezahajovat konání sbírky dříve než den poté, co uplyne 30 dnů ode dne uvedeného v osvědčení o přijetí řádného oznámení).
Získané finanční prostředky budou převedeny přísně účelově TSK hl. m. Prahy na opravu Karlova mostu.
Na sbírkový účet slíbil přispět i Nadační fond na opravu památek zřízený Českou pojišťovnou, a.s., a to až částkou 50 milionů, stejně jako další podnikatelské subjekty. V průběhu příštího roku bude na základě postupu práce I. etapy rozhodnuto o dalším postupu opravy celého mostu. Součástí opravy nejsou restaurátorské práce na sochách jej zdobících.
24. července 2001
24. července 2001