Primátor přivítal na radnici „nositele štěstí“

Zástupce Cechu pražských kominíků a Jednotky kominíků dnes přijal na pražské radnici primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. Setkání proběhlo pod historickým praporem pražské jednoty kominíků, který kominíkům věnoval Magistrát hl. m. Prahy.

 

Zástupce Cechu pražských kominíků a Jednotky kominíků dnes přijal na pražské radnici primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. Setkání proběhlo pod historickým praporem pražské jednoty kominíků, který kominíkům věnoval Magistrát hl. m. Prahy.

 

Zástupce Cechu pražských kominíků a Jednotky kominíků dnes přijal na pražské radnici primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. „Jsem rád, že má kominické řemeslo v Praze své zázemí. A to jedinou školu s tímto oborem, která v rámci projektu Řemeslo žije, přilákala více studentů. Jsem proto přesvědčen, že se kominické řemeslo bude i nadále rozvíjet,“ vyslovil primátor Bohuslav Svoboda své potěšení nad tím, že existuje mladá generace, která bude v tomto řemeslu pokračovat. Tradiční novoroční setkání s Cechem pražských kominíků a Jednoty Kominíků, probíhá již druhou desítku let. Je to stará tradice obnovená po r. 1990. Setkání se spolu s primátorem účastnili náměstek primátora hl. m. Prahy Antoním Weinert a předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání Marie Kousalíková.

Zástupce Cechu pražských kominíků a Jednotky kominíků dnes přijal na pražské radnici primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. Jediná škola ve zřizovatelské působnosti hl. m. Prahy  která vyučuje obor vzdělání s výučním listem Kominík je Střední odborná škola stavební a zahradnická, Praha 9, Učňovská 1. Ve školním roce 2010/2011 vyučuje škola celkem 37 žáku tohoto odboru. V České republice je kolem 600 kominíků, kteří jsou registrováni ve Společenstvu kominíků ČR. Celkový počet kominíků v celé republice je odhadem kolem 1100.



Kominictví jako živnost vzniklo v Čechách v 16. století, kdy se obecněji rozšířilo užívání kamen a s ním stavba úzkých „vlašských“ komínů. Před tím čistila široké komíny a průduchy krbů a ohnišť kuchyní čeleď a pomahači. Odborné vymetání komínů přinesli do Čech a do Německa Italové.

Kominický cech vznikl v pražských městech až po všeobecném rozšíření řemesla a jeho nejstarší dochovaná pečetidla a písemné materiály pocházejí z 18. století. Patronem cechu zobrazovaným v cechovním znaku, na cechovní korouhvi a na pečetích byl sv. Florián s praporcem, vědrem a kominickými škrabkami. Po zrušení cechů v roce 1849 vzniklo podle nového živnostenského řádu C. k. privilegované společenstvo kominíků v Praze a Jednota kominických tovaryšů ku vzájemné podpoře. Po vzniku Československé republiky se v roce 1920 ustavila Jednota kominíků v Praze, jejíž činnost byla opakovaně přerušena v letech 1939–1945, 1951–1968 a 1981–1990, avšak vždy byla znovu obnovena.

 

Fotogalerie

 

 

V Praze 25. 1. 2011

 


Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. – primátor hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti finanční politiky, bezpečnosti, vnějších vztahů, legislativy vědy a výzkumu. Vykonává dohled nad činností odboru městského investora MHMP.


 

 

 

25. ledna 2011
25. ledna 2011