Primátor pokřtil knihu o historii Pražské paroplavební společnosti

Primátor hlavního města Pavel Bém dnes v Rezidenci primátora pokřtil knihu Františka Vichta „Historie Pražské paroplavební společnosti“. Publikace navazuje na historickou výstavu „Parníkem po Praze“ o vývoji Pražské paroplavební společnosti od jejího založení roku 1865 až dosud, která proběhla v Národním muzeu v Praze v létě 2000.

  • 2 minuty čtení

 

Primátor hlavního města Pavel Bém dnes v Rezidenci primátora pokřtil knihu Františka Vichta „Historie Pražské paroplavební společnosti“. Publikace navazuje na historickou výstavu „Parníkem po Praze“ o vývoji Pražské paroplavební společnosti od jejího založení roku 1865 až dosud, která proběhla v Národním muzeu v Praze v létě 2000.

 

„Hlavní město Praha a řeka jsou spolu odnepaměti neodlučitelně spojeny jakousi pupeční šňůrou. Tato kniha jen potvrzuje skutečnost, že voda k Praze neodmyslitelně patří. Je živlem, který dokáže i ničit, je komoditou, ale je i místem pro odpočinek a rekreaci. Děkuji písmákům za obohacení naší knihovny a přeji nejen knize, ale i Pražské paroplavbě hodně úspěchů,“ řekl ve své úvodní řeči primátor Pavel Bém.

První úspěšný pokus zavést v Praze osobní lodní dopravu je spojen se založením Pražské paroplavební společnosti (PPS) v roce 1865. Iniciátorem jejího vzniku byl František Dittrich, pozdější pražský primátor, a byla zavedena jako ryze český podnik. První parník s názvem Praha získala společnost už v roce 1865, další parník – Vltava – následoval o rok později. Nejstarší parníky dodala společnosti PPS zpravidla Rustonova loděnice z Prahy, která v té době patřila mezi největší rakouské podniky v oboru. Od konce 80. let 19. století PPS vlastnila už poměrně velký lodní park, který postupně obměňovala. Poslední parníky získala ve 40. letech 20. století, dva z nich jsou ještě v provozu. Jádro současného lodního parku ovšem tvoří osobní lodě.

Osobní lodní doprava provozovaná PPS se ve svých počátcích omezovala zejména na plavby po Praze a do Štěchovic, později byla rozšířena i do Mělníka, na dolní Labe do Hřenska a na střední Labe až do Kostelce nad Labem a do Nymburka. Byl o ni značný zájem, na vrcholu byla osobní lodní doprava koncem 19. století a ve 20. a 40. letech 20. století. Po finančních potížích, které měla společnost ve 30. letech, v ní získal podíl stát, jistou dobu přímo patřila Dopravnímu podniku hl. města Prahy. Od roku 1992 je PPS znovu soukromým podnikem.

 

 

V Praze 28. 1. 2009

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct
a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku
hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

28. ledna 2009
28. ledna 2009