Příčinou nehod je nekázeň

Tisková informace o přechodech pro chodce v souvislosti s právní úpravou dle zák. č. 361/2002 o provozu na pozemních komunikacích.

Na území Prahy je v současné době mimo křižovatky cca 2400 přechodů, které jsou na komunikacích vyznačeny dopravní značkou V7 (vodorovné dopravní značení – zebra). V průběhu roku 2001 byly tyto přechody pro chodce dopravními orgány a správcem komunikací zkontrolovány a v případě potřeby bylo značení opraveno a doplněno dopravní značkou IP 6 (svislé dopravní značky – přechod pro chodce) tak, aby značení přechodů na území Prahy bylo v souladu s vyhláškou MDS ČR č. 30/2001 Sb.

Na základě kontrol bylo rozhodnuto o zrušení 53 přechodů a na 239 přechodech byly realizovány úpravy dopravního značení.

Přesto je stále jednou z nejsledovanější a nejdiskutovanější částí zákona podmíněná přednost chodců na přechodech. V roce 2001 bylo na území Prahy evidováno 1.001 dopravních nehod s účastí chodce, což představuje nárůst 8,5%. Zejména nepříznivá je situace v počtu dopravních nehod na vyznačených přechodech způsobených nedáním přednosti chodci na vyznačeném přechodu, případně vymáhání přednosti ze strany chodců v rozporu s ustanoveními zákona. Těchto nehod bylo v roce 2001 319, což představuje nárůst oproti roku 2000 o 74,3%. Při tom bylo 11 chodců usmrceno, to je o 5 více než v roce 2000, 82 zraněno těžce (nárůst o 25 případů) a 232 zraněno lehce (nárůst o 100 případů).

Z rozboru topografie dopravních nehod chodců nevyplývají konkrétní místa se zvýšeným výskytem dopravních nehod chodců. Lze konstatovat, že v souvislosti s vyšetřováním dopravních nehod nebyla nalezena žádná souvislost s nedostatečným dopravním značením či špatným umístěním přechodů. Příčina byla vždy nekázeň chodců či řidičů.

V průběhu celého roku byla věnována opařením na přechodech zvýšená pozornost. Bylo realizováno přisvícení na 42 přechodech. Přisvícení přechodů se jeví jako opaření, které podstatnou měrou zvyšuje bezpečnost chodců na přechodech. Proto se i v roce 2002 počítá s pokračováním v realizaci dalších přechodů s cílem zajistit přisvícení většiny přechodů mimo SSZ na komunikacích 1. třídy.

S ohledem na tyto skutečnosti se pro další zlepšování dopravně bezpečnostní situace na přechodech a v jejich okolí přistoupilo k realizaci dalších opatření, která měla zajistit zejména zlepšení rozhledových poměrů, případně zvýraznění upozornění na přechod. Na přechodech byly instalovány zábrany (betonové bloky, prahy) bránící parkování vozidel ve vzdálenosti kratší než 5 m před přechody. Jako příklad lze uvést přechod na třídě Jugoslávských partyzánů u Rooseveltovy či opatření v Praze 2 na komunikacích Korunní, Slezská, Bělehradská a Rumunská.

V případě zachování přechodů bez světelné signalizace na vozovkách o 4 jízdních pruzích byly vytvořeny bezpečnostní ostrůvky pro chodce tak, aby chodci nepřecházeli souvisle více než dva jízdní pruhy, např. Lamačova a Radlická ul. v Praze 5.

Pro zvýraznění přechodů na dopravně významných komunikacích byly použity dopravní značky V18 (vodorovné dopravní značení upozorňující na místo, kde je třeba věnovat jízdě zvýšenou pozornost – podélná klikatá čára nebo příčné pruhy). Vzhledem k tomu, že se jedná o novou značku, bude její použití sledováno a následně vyhodnoceno.

Na vybraných přechodech byly vyzkoušeny další technické prostředky pro zvýraznění přechodů, jako např. indikace vstupu chodců do vozovky (přechod v Opletalově ulici), instalace blikajících oranžových světel v kombinaci s dopravní značkou IP6. Tato opatření lze hodnotit pozitivně a jejich používání bude dále rozšiřováno. Doporučuje se uvažovat s instalací v místech, kde lze očekávat nárazové využívání přechodů u zastávek MHD apod.), na dopravně významných komunikacích, zejména v okrajových částech Prahy.

V současné době se jeví jako zásadní legislativní nedostatek absence možnosti vyznačovat místo pro přecházení vozovky zmiňovaném v § 54 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb.  

Ing. Miroslav Rajchart
vedoucí oddělení silničního úřadu
Magistrátu hl. m. Prahy
5. února 2002
5. února 2002