Pražský dům v Bruselu – BBC – 23. 7. 2003 - Relace: Dobré ráno s BBC

Moderátor (Jan Bumba): Pohodlný a lenivý život bez práce v Bruselu a nebo spousta mravenčího zákulisního úsilí? Spor je o výkonnost Pražského domu v Bruselu. Podle magistrátní kontroly by se přitom mohlo zdát, že bruselské zastoupení Prahy a jeho šéf Zdeněk Verner se nechovali příliš hospodárně. Za rok utratili 20 milionů korun, přičemž sám Verner prý pořádal 10 až 15 pracovních a drahých obědů měsíčně. Kontroly v Bruselu se zúčastnila i členka pražského zastupitelstva za Evropské demokraty Markéta Reedová.

Projev Markéty Reedové:

Byly tam velké nedostatky v hospodaření, ale také v činnosti toho zastoupení. Vykazoval nulovou činnost a neměl žádný přínos. Samozřejmě lobbing, ten přínos je někdy těžko měřitelný, ovšem můžeme to porovnat s dalšími zastoupeními v Bruselu, jako třeba berlínské zastoupení a tam třeba každý týden dávají reporting o tom, s kým se scházejí, za jakým účelem a mají o tom nějakou evidenci. My jsme takovouto evidenci nedostávali a pokud jsme se ptali pana Vernera, jakým způsobem tedy dělá ten lobbing, tak nebyl schopen nám odpovědět, ani nám nebyl schopen odpovědět, s jakými lidmi přesně se schází, co je vlastně účelem těch jeho schůzek a co chce zjistit pro to město, takže tam si myslím, že ten přínos byl opravdu nulový.

Moderátor (Jan Bumba):

Zdeněk Verner nám včera nezvedal telefon. Situaci v Bruselu si ale osobně zjišťoval také pražský primátor Pavel Bém. Jan Rozkošný se ho zeptal, jak hodlá situaci v bruselském Pražském domě řešit.

Host (Pavel Bém):

Tyto problémy se neobjevily nyní a tyto problémy řešíme už poměrně hodně dlouho. Součástí řešení těchto problémů bylo nekonečné množství schůzek, byla nově zpracovaná koncepce pražského zastoupení v Bruselu a koncepce zahraniční politiky hlavního města Prahy. Součástí tohoto řešení také bylo provedení finanční kontroly a práce vlastního kontrolního výboru zastupitelstva hlavního města Prahy v Bruselu. Výsledkem toho je rozhodnutí o vypsání výběrového řízení na šéfa pražského zastoupení a dle mého přesvědčení v budoucnosti stoprocentně fungující instituce.

Redaktor (Jan Rozkošný):

Vy hovoříte o budoucnosti, ale leckdo by mohl namítnout, že to řešení těch problémů, o kterých se ví už dlouho, je relativně pomalé.

Host (Pavel Bém):

Nevím, jak dlouho o těch problémech víte vy, já mám...

Redaktor (Jan Rozkošný):

Sám jste před chvilkou říkal, že už se o nich ví delší dobu.

Host (Pavel Bém):

Ne, to jste říkal vy, to jsem neřekl já. Já mám na stole zprávu kontrolního finančního výboru přibližně 14 dní. Za těch 14 dní se stalo to, že jsem já Brusel navštívil, rozhodl jsem o vypsání výběrového řízení, tedy asi toto nemohlo být uspěcháno rychleji. Na druhé straně polemiky, spekulace, úvahy o tom, že by zastoupení Prahy v Bruselu mohlo fungovat efektivněji, že by počet akcí mohl být vyšší, že by jejich kvalita mohla být na vyšší úrovni a tak dále, tak o tom skutečně už se spekuluje nebo diskutuje i ve sdělovacích prostředcích poměrně hodně dlouho. Já jsem se sám nikdy netajil svojí kritikou a svojí představou daleko větších ambic toho, co by pražské zastoupení v Bruselu mělo odvést, zvláště s ohledem na skutečnost, že od května příštího roku se Praha tedy také stane součástí Evropské unie. Jaksi je nezbytné hledat výkonnějšího diplomata a organizátora pražského zastoupení v Bruselu, proto tedy je vypsané výběrové řízení. Jsem přesvědčen, že kdyby se vypisovalo dříve, tak by to byl jenom populistický krok, který by se zakládal na takových těch úvahách, jedna paní povídala, ale ne na reálných skutečnostech.

Redaktor (Jan Rozkošný):

V jakém časovém horizontu by tedy podle vás mohlo dojít k nějakému zásadnímu..

Host (Pavel Bém):

Říjen letošní rok. Předpokládá, že od 1. listopadu nebo možná ještě o 14 dní dříve začne fungovat Pražský dům v Bruselu jaksi v plné síle. Máme před sebou na přelomu září a října 4 klíčové akce. Praha byla vybrána jako jedno z deseti zastoupení z celkového počtu asi 1600, které v Bruselu jsou, na den otevřených dveří. Bylo by hroznou ostudou, kdyby prostě den otevřených dveří v pražském zastoupení nebyl organizačně připraven a připadalo by mi nelogické, abychom provizorně na několik měsíců do doby, než se řízení Pražského domu ujme prostě nový šéf, tak aby tam někdo takříkajíc zaskakoval.

24. července 2003
24. července 2003