Pražské rybníky a vodní nádrže jsou sice zamrzlé, ale led na nich může mít různou sílu

Zamrzlé vodní plochy lákají k bruslení, led ale nemusí být dostatečně bezpečný. Lesy hl. m. Prahy upozorňují na toto riziko pro všechny, kteří se na pražské nádrže a rybníky s bruslemi vydají.

  • 1 minuta čtení
Led na této vodní nádrži není bezpečný
Autor: Lesy hl. m. Prahy

Lesy hl. m. Prahy při pravidelných kontrolách technických objektů měří také tloušťku ledu na Hostivařské přehradě, Džbáně, Šeberáku a na Jivinách. Namátkově měří led také na Počernickém rybníce, Kyjském rybníce, Pískovně a dalších vodních plochách. Přes mrazivé počasí posledních dní ve všech měřených lokalitách zjistili pracovníci Lesů hl. m. Prahy tloušťku ledu od 8 do 14,5 cm.

Odborníci přitom uvádějí pro individuální bruslení minimální bezpečnou tloušťku ledu až od 15 cm, pro hromadné bruslení dokonce až od 18 cm.

Je na místě připomenout, že milovníci bruslení vstupují na zamrzlé přírodní vodní plochy vždy na vlastní nebezpečí a musí počítat i s tím, že tloušťka ledu je proměnlivá a v místech nátoku a odtoku velmi ztenčená.

Na všechny, kteří si chtějí zabruslit nebo si jen zkrátit cestu přes zamrzlý rybník, Lesy hl. m. apelují: Vždy si důkladně prohlédněte stav ledu, nevstupujte do míst přítoků a odtoků z vodních děl, všímejte si prasklin i děr a nevstupujte na ledové plochy, nejste-li si jisti jejich bezpečnou tloušťkou. Vstup na neznámou plochu se rovná hazardu se životem.

Další informace na stránkách Lesů hl. m. Prahy.

 

16. února 2021
16. února 2021