Pražská záchranka patří k nejlepším v Evropě

Dlouhodobě dosahovaný průměrný dojezdový čas mezi sedmi až osmi minutami řadí pražskou záchranku mezi nejlepší v celé Evropě. Spolu s více než 38 % úspěšností resuscitací jde o jasné ukazatele stále se zvyšující úrovně Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS HMP). V loňském roce při výjezdech ošetřili zdravotničtí záchranáři 87 612 pacientů.

  • 3 minuty čtení

 

Dlouhodobě dosahovaný průměrný dojezdový čas mezi sedmi až osmi minutami řadí pražskou záchranku mezi nejlepší v celé Evropě. Spolu s více než 38 % úspěšností resuscitací jde o jasné ukazatele stále se zvyšující úrovně Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS HMP). V loňském roce při výjezdech ošetřili  zdravotničtí záchranáři 87 612 pacientů.

 

Pražská záchranná služba Jedním z důležitých kritérií hodnocení kvality zdravotnických záchranných služeb na celém světě je rychlost, s jakou jsou záchranáři schopni pomoci. Proto se dlouhodobě sledují tzv. dojezdové časy sanitek. V České republice stanovuje vyhláška ministerstva zdravotnictví patnáctiminutový limit dostupnosti přednemocniční neodkladné péče. „V roce 2007 udržela Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy dlouhodobě dosahovaný průměrný dojezdový čas mezi sedmi a osmi minutami, což  není v podmínkách pražské dopravy rozhodně nic jednoduchého. U nejzávažnějších případů ohrožení života je dojezdový čas dokonce pod sedm minut. Tím se pražští zdravotničtí záchranáři řadí k nejlepším nejen u nás, ale i celé Evropě,“ uvedl první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence pražská záchranka spadá. Podíl dojezdů nad limit patnácti minut, způsobených zejména dopravními kolapsy a klimatickými vlivy, přitom představuje jen jedno až dvě procenta z celkového počtu případů, ačkoli v celé ČR to je přes dvanáct procent.

K dalším z důležitých ukazatelů úspěšnosti práce zdravotnických záchranářů patří úspěšnost při resuscitacích. V roce 2007 se jednalo o 481 případů, z nichž bylo 183 úspěšných resuscitací, tj. 38, 05%. „Ve Spojených státech amerických dosahují mezi pěti až dvaceti procenty, v Evropské unii pak devatenáct až třicet dva procent úspěšných resuscitací,“ vysvětlil ředitel ZZS HMP Zdeněk Schwarz.

Důvodů úspěšnosti pražské záchranky je více. Patří k nim zejména telefonická asistovaná resuscitace, kdy dispečerka operačního střediska telefonicky instruuje laika na místě zásahu až do příjezdu záchranky a také krátká dojezdová doba. Velký význam má i přítomnost lékaře ve výjezdových skupinách, která umožňuje okamžité zahájení léčby hned na místě. Vysokou úspěšnost resuscitací ovlivňuje i přímá návaznost přednemocniční péče na nemocniční vzhledem k tomu, že v Praze sídlí dostupná specializovaná pracoviště.

Více než dvaadvacet procent ošetřených pacientů představují úrazy a polytraumata. „Při polytraumatech se jedná o poškození tří a více životně důležitých systémů, z nichž  jedno ohrožuje postiženého na životě. V uplynulém roce jsme řešili dvěstě osmnáct případů. Devětačtyřicet procent takových pacientů se nám daří spolu s pracovníky traumacenter vracet do plnohodnotného života,“ konstatoval ředitel záchranky Schwarz.

K úspěšným opatřením patří také nainstalování nových zábran na Nuselský most, které výrazně omezily počet pokusů o skok a od září 2007 zatím nedošlo k ani jedné tragédii.

Značný pokles lze vysledovat i v počtu napadení záchranářů. V roce 2006 jich evidovala ZZS HMP celkem pětadvacet, a to jak verbálních, tak i kontaktních. „V roce 2007 jsme registrovali celkem čtrnáct případů napadení posádek záchranářských vozidel. Příčinu snížení počtu agrese vůči záchranářům vidím v účinnosti přijatých opatření, zejména ve školení posádek v sebeobranném chování a v základech psychologie kontaktu s potencionálním útočníkem, v používání obranných sprejů a alarmových tlačítek, a také v úzké spolupráci záchranky s městskou policií a s Policií ČR,“ řekl náměstek primátora Blažek. Zvýšilo se také obecné povědomí veřejnosti o možných důsledcích takového chování, které je dnes kvalifikováno jako trestný čin.

V roce 2007 oslavila pražská záchranka 150. výročí svého vzniku. Při té příležitosti uspořádala  v říjnu pod záštitou města konferenci s mezinárodní účastí na téma Přednemocniční péče v ČR. Součástí konference byla i velmi úspěšná výstava záchranářské techniky a vozidel na Staroměstském náměstí spojená s ukázkami první pomoci pro veřejnost. V prosinci převzala ocenění padesátka zasloužilých pracovníků pražské záchranky.

 

 

V Praze 9.4.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

9. dubna 2008
9. dubna 2008