Pražská vyhláška se snaží dostat prostitutky z centra-rozhovor s náměstkem primátora hl. m. Prahy Rudolfem Blažkem, uveředněný dne 19.1. 2006 v týdeníku Veřejná správa

Známými lokalitami pouliční prostituce v hlavním městě Praze bývala ještě v polovině devadesátých let Perlová ulice či Skořepka. Poté se soustředila do oblasti Václavského náměstí, ale z tradičních ulic zcela nezmizela. Vloni v květnu vydalo pražské zastupitelstvo obecně závaznou vyhlášku zakazující nabízení erotických služeb i erotických vystoupení na celém území Prahy, s výjimkou veřejně přístupné účelové komunikace vedoucí severozápadně směrem z ulice Ďáblické k areálu skládky. Řešení právních problémů souvisejících s prostitucí v ulicích hlavního města patří na pražském magistrátu k agendě náměstka primátora pro bezpečnost Rudolfa Blažka.

Pražská vyhláška se snaží dostat prostitutky z centra

 

 

 

Veřejná správa | 19.1.2006 | rubrika: Rozhovor | strana: 12 | autor: ALEXANDRA ŠTEFANOVÁ

Mgr. RUDOLF BLAŽEK náměstek primátora hl. m. Prahy:

Známými lokalitami pouliční prostituce v hlavním městě Praze bývala ještě v polovině devadesátých let Perlová ulice či Skořepka. Poté se soustředila do oblasti Václavského náměstí, ale z tradičních ulic zcela nezmizela. Vloni v květnu vydalo pražské zastupitelstvo obecně závaznou vyhlášku zakazující nabízení erotických služeb i erotických vystoupení na celém území Prahy, s výjimkou veřejně přístupné účelové komunikace vedoucí severozápadně směrem z ulice Ďáblické k areálu skládky. Řešení právních problémů souvisejících s prostitucí v ulicích hlavního města patří na pražském magistrátu k agendě náměstka primátora pro bezpečnost Rudolfa Blažka.

* Sněmovna na loňské říjnové schůzi neprojednala vládou předkládaný zákon o regulaci prostituce a vyslovila nesouhlas s odstoupením České republiky od mezinárodní úmluvy, jež ji zavazuje zákonné reglementy prostituce nepřijímat. Jsou tím ztraceny všechny šance pro stanovení zákonných norem v této oblasti a obcím zbývá potýkat se s problémem prostituce jenom podzákonnými vyhláškami?

Úmluva o potlačování obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob je pro přijetí zákona skutečně zásadní překážkou a pokud i poslanci odmítli vypovědět, nelze patrně počítat s tím, že by zákon byl přijat ještě v tomto volebním období. Domnívám se ale, že tím snahy o změnu současného v podstatě aboličního přístupu zákonodárce k prostituci a jeho nahrazení přístupem regulativním neskončily a že pod tlakem obcí bude práce na návrhu zákona dále pokračovat. Pokud by vláda od návrhu zákona v budoucnu upustila, nevylučuji možnost, že obce se zasadí o to, aby se případného dopracování návrhu a jeho prosazování chopily jiné subjekty se zákonodárnou iniciativou.

* Pouliční prostituce měla být podle tohoto zákona zakázána, pokud by obec nestanovila, že ji lze provozovat na místech určených obecní vyhláškou. Mohla to být mimo jiné i cesta k plošnému zákazu prostituce, o který se na svém území řada obcí neúspěšně pokoušela?

V podstatě ano. Dnes je jedinou možností vydat vyhlášku, která nabízení sexuálních služeb na veřejném prostranství zakáže vyjma vymezených míst a doby a její porušení postihnout pouze jako přestupek, tedy majetkovou sankcí (pokutou). Ta je ale ve většině případech u prostitutek nevymožitelná. Návrh zákona předpokládal zákonnou regulaci prostituce, podrobil by její legální provozování kontrole státu a obcí a vytvořil by účinnější sankce jak za prostituci vykonávanou v rozporu s pravidly vyplývajícími ze zákona, tak za nelegální organizování prostituce v nevěstincích, na kterou se současné vyhlášky obcí nemohou vztáhnout. Vyhlášky obcí zakazující nabízení sexuálních služeb, vyjma vymezených míst a doby, by pak skutečně mohly být nahrazeny plošným zákazem. Přicházely by v úvahu jen v případě, že by obec na některé části svého území pouliční prostituci chtěla povolit.

* Jak je vůbec možné, že dosavadní praxe umožňuje stanovit, které činnosti by mohly ohrozit veřejný pořádek - v této souvislosti dobré mravy, a následně stanovit, na kterých místech je možné dobré mravy porušovat?

Jednání, které by mohlo být v rozporu s dobrými mravy, se stává přestupkem proti veřejnému pořádku jen tehdy, jestliže vyvolá veřejné pohoršení. Naplnění jeho skutkové podstaty podle obecně uznávaného výkladu vyžaduje, aby daným chováním byly pohoršeny alespoň dvě současně přítomné osoby, ochotné správnímu orgánu své pohoršení dosvědčit. Pohoršení u většiny lidí určitě vyvolá polonahá nebo vyzývavá a kolemjdoucí občany obtěžující prostitutka ve frekventovaných ulicích města. Vyhláška, která nabízení sexuálních služeb na určitém místě a v určitém čase povolí (a na všech ostatních místech zakáže), by pro toto povolení měla zvolit taková místa a dobu, kdy zde neprocházejí řádní občané, nýbrž převážně jen zákazníci prostitutek. Povolení k nabízení těchto služeb také neznamená, že by prostitutka mohla kolemjdoucí vyloženě obtěžovat, na veřejnosti se obnažovat a podobně. Pak by mohla vyvolat veřejné pohoršení i na místě k nabízení sexuálních služeb vyhláškou určeném.

* Obecně závazná vyhláška hlavního města Prahy zakázala nabízení erotických služeb na celém území Prahy, s výjimkou veřejně komunikace z Ďáblické ulice k areálu skládky. Jak to ovlivnilo prostituci v centru Prahy? Daří se vybírat pokuty na místech, která jsou pro tuto činnost tabu?

Smyslem vyhlášky nemohlo být přestěhování prostitutek a jejich klientely k Ďáblické skládce, přestože bychom to uvítali. Šlo o to, abychom alespoň získali právně bezvadný podklad pro vytlačování prostitutek z centra města, zejména z nejvíce frekventovaných míst, jakými je Václavské náměstí, či Národní třída, kam se prostitutky stahují za cizinci a kde jsou předmětem časté kritiky občanů. Problémy při vybírání pokut jsou především s cizinkami (Bulharky, Slovenky), u nichž jsou pokuty za přestupek zcela neúčinné. Téměř nikdy je nezaplatí, ke správnímu řízení se nedostaví a vzhledem k neustálým změnám pobytu je nelze předvolat ani předvést. Díky vyhlášce, která umožňuje nabízení sexuálních služeb v centru kvalifikovat a alespoň formálně postihovat jako přestupek proti pořádku v obecní samosprávě, mohlo město vůči těmto cizinkám uplatnit při recidivě přestupků - ve spolupráci s cizineckou policií, i jejich administrativní vyhoštění. Koordinovaný postup městské policie. Policie ČR a Magistrátu hl.m.Prahy využívající mimo jiné i uvedené vyhlášky, přinesl vloni nesporné úspěchy. Nespočívaly v částkách vybraných pokut, ale dařilo se vytlačit prostitutky do vedlejších ulic, snížit jejich počet a přitlumit agresivní způsoby nabízení sexuálních služeb.

* Souhlasíte beze zbytku s podobou regulačního zákona, který byl vloni v říjnu sněmovně předložen? Usnadnil by postih prostituce, která by byla nadále nelegální, to znamená prostituci nezletilých jedinců, cizinců, lidí z kriminálního prostředí, tak aby byla co nejméně zázemím pro prostředí kriminality?

Je to první a vcelku reálný komplexní pokus o právní regulaci prostituce i o vnesení jasných pravidel do této oblasti. Ne vše se, podle mne, jeho autorům zcela podařilo. Například hranice mezi legálním podnikáním, které spočívá v provozování zařízení k vykonávání prostituce, a kořistěním z ní, které je trestným činem, nebyla v zákoně příliš jasně vymezena. Regulace provedená zákonem je podle mého mínění až příliš založena na represi, zatímco možnosti pozitivní motivace prostitutek, která by přispěla k dodržování pravidel registrace, autoři návrhu ponechali bez povšimnutí. Postih za překročení povolených norem prostituce by ale zákon nepochybně usnadnil. V případě recidivy porušování základních pravidel by namísto neúčinných sankcí za přestupky nastoupil mnohem účinnější postih podle trestního zákona a za přijetí sexuálních služeb od neregistrovaných prostitutek by byli postižitelní i jejich zákazníci. Pravdou ale je, že zásadní dopad by měl zákon především na tu část prostituce, která v ní tvoří jakýsi hlavní proud, to znamená heterosexuální prostituci dospělých žen, vykonávanou jako pouliční prostituce a prostituce v nočních klubech. A lze očekávat, že na registraci by spíš přistoupily prostitutky působící ve veřejných domech než pouliční prostitutky, i v případě, že by město svou vyhláškou umožnilo pouliční prostituci na některém místě svého území vykonávat. Patrně si nelze dělat iluze o tom, že by se zákon výrazněji dotkl prostituce bytové a hotelové. Prostituce nezletilých, už dnes trestně postižitelné, by se zákon patrně dotkl jen okrajově. Na homosexuální prostituci se měla regulace provedená zákonem sice vztahovat ve stejném rozsahu jako na prostituci heterosexuální, ale podle mého odhadu by zde účinky zákona byly spíše okrajové a nedá se patrně očekávat, že by se mladíci, opatřující si tímto způsobem příležitostné výdělky, dali hromadněji zaregistrovat.

* Jaký je váš vztah k celé problematice? K historickým souvislostem, k názoru, že jde o jev, který od pradávna patří k realitě lidského života a že ho nelze zcela vymýtit?

Prostituci nedokázaly po celá staletí vymýtit ani nejtvrdší represe, protože i v této oblasti platí určité tržní zákonitosti. Dokud zde bude masivní poptávka, bude existovat i jejich nabídka. Bylo by proto zcela iluzorní si myslet, že sebelepší zákon dokáže prostituci odstranit. Na druhé straně je ale obecně uznáváno, že prostituce je jako sociálně patologický jev neslučitelný s lidskou důstojností, že ho provází sociální a zdravotní problémy a že je úzce spjatý s kriminalitou. Takže jde o jev společensky nežádoucí, který je třeba vytlačovat do periferní roviny a minimalizovat ho. Podle mne by měla existovat právní pravidla, která by se stala spolehlivým nástrojem k zajištění této minimalizace, aniž by ale současně sklouzávala k přímé kriminalizaci prostituce a tím k jejímu zatlačení do oblasti organizované kriminality. Poslanci svým postojem k vypovězení úmluvy o zákazu obchodu s lidmi přijetí příslušného zákona oddálili, ale tím by neměl být definitivně smeten pod stůl. Časový prostor který vznikl, by bylo dobré využít k dalším diskusím o jeho zdokonalení.

***

...známými lokalitami pouliční prostituce v hlavním městě Praze bývala ještě v polovině devadesátých let Perlová ulice či Skořepka. Poté se soustředila do oblasti Václavského náměstí, ale z tradičních ulic zcela nezmizela...

...díky vyhlášce, která umožňuje nabízení sexuálních služeb v centru kvalifikovat a alespoň formálně postihovat jako přestupek proti pořádku v obecní samosprávě, mohlo město vůči cizinkám uplatnit při recidivě přestupků - ve spolupráci s cizineckou policií, i jejich administrativní vyhoštění...

...prostituci nedokázaly po celá staletí vymýtit ani nejtvrdší represe, protože i v této oblasti platí určité tržní zákonitosti. Dokud zde bude masivní poptávka, bude existovat i její nabídka. Bylo by proto zcela iluzorní si myslet, že sebelepší zákon dokáže prostituci odstranit...

10. února 2006
10. února 2006