Praha zvýší počet světelných křižovatek
Desítky pražských křižovatek plánuje hlavní město nově vybavit světelným signalizačním zařízením. Cílem je nejen zvýšení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, ale také větší ochrana chodců. Podle policejních statistik patří průjezd křižovatkou nebo její přechod mezi nejvíce kritické situace v dopravě. V Praze je nyní pět set křižovatek se světelnou signalizací. Jejich počet se postupně zvýší o 250.
- 3 minuty čtení
Desítky pražských křižovatek plánuje hlavní město nově vybavit světelným signalizačním zařízením. Cílem je nejen zvýšení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, ale také větší ochrana chodců. Podle policejních statistik patří průjezd křižovatkou nebo její přechod mezi nejvíce kritické situace v dopravě. V Praze je nyní pět set křižovatek se světelnou signalizací. Jejich počet se postupně zvýší o 250.
„Dopravní poměry v metropoli pravidelně vyhodnocujeme a plánujeme, jak zlepšit plynulost a bezpečnost silničního provozu. Křižovatky přitom patří z hlediska bezpečnosti k velmi kritickým místům. Kladou totiž naráz mnoho nároků na pozornost řidičů, kteří musí nejen sledovat ostatní motoristy, ale ještě vnímat pohyb chodců. Světelné signalizační zařízení se proto v místech s vysokou hustotou automobilů i chodců ukazuje jako nezbytné,“ uvedl pražský radní Radovan Šteiner, do jehož kompetence doprava v metropoli spadá.
Do konce letošního roku by mělo být světelné signalizační zařízení (SSZ) obnoveno na více jak deseti pražských křižovatkách a několik dalších křižovatek jím bude vybaveno nově. V dalších letech bude jak obnova, tak výstavba nových SSZ pokračovat. „Předpokládáme, že navýšení počtu křižovatek se světelnou signalizací v Praze ze současných pěti set dosáhne zhruba sedmi set padesáti míst do deseti až patnácti let,“ plánuje radní Šteiner.
K zajištění bezpečnosti a plynulosti dopravy na křižovatkách řízených světelnou signalizací by podle odborníků na dopravu ale rozhodně přispělo, pokud by mělo hlavní město možnost vyznačit prostor určený k přecházení chodců ještě jiným způsobem, než je dnes obvyklé. „Vodorovná dopravní značka „Místo pro přecházení“ by totiž jednoznačně rozlišila řízené a neřízené přechody. Bohužel příslušná dopravní značka, běžně známá například z Německa nebo Velké Británie, se do konečného znění vyhlášky č. 30/2001 Sb. nedostala,“ doplňuje radní Šteiner.
Radnice se proto snaží zvýšit bezpečnost chodců různými způsoby. K novým prvkům používaným v poslední době ke zvyšování bezpečnosti na křižovatkách patří úprava vozovek materiálem s vysoce adhezním povrchem, který podstatně snižuje brzdnou vzdálenost vozidel. Dalšími možnostmi jsou výrazné značky, protiskluzové nátěry, retardéry nebo speciální osvětlení. „O zvyšování bezpečnosti silničního provozu usilujeme prakticky při každé investiční akci, která se týká komunikací města,“ zdůraznil radní Šteiner. Řada úprav se navíc provádí v souvislosti s jinou výstavbou, například při stavbě metra, tramvajových tratí, obchodních nebo administrativních center. Celková částka, která se v Praze ročně věnuje na zvyšování bezpečnosti silničního provozu, se tak dá jen těžko přesně spočítat. Pohybuje se však v řádu desítek až stovek miliónů korun ročně.
Bezpečnost silničního provozu sleduje v hlavním městě řada organizací, kromě městské a státní policie například Ústav dopravního inženýrství hl. m. Prahy. Na základě jejich zjištění přijímá Praha pravidelně řadu opatření. Konkrétně křižovatky je přitom z hlediska bezpečnosti možné hodnotit podle různých kritérií. Jedním z nich je i tzv. relativní nehodovost (udává počet nehod na jeden milion projíždějících vozidel). „Tento ukazatel má pro naše potřeby největší vypovídací hodnotu, neboť oproti absolutnímu počtu nehod zohledňuje počet vozidel, která skutečně vjedou do křižovatky,“ vysvětlil Ladislav Pivec, ředitel Ústavu dopravního inženýrství hl. m. Prahy. Při rozhodování, kterou křižovatku bude třeba vybavit světelnou signalizací a kde stačí jiný bezpečnostní prvek, tak hraje ukazatel relativní nehodovosti jednu z nejdůležitějších rolí.
V Praze 16.7.2007
Radovan Šteiner – radní hl. m. Prahy pro oblast dopravy.
Do funkce opětovně zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti výstavby, rozvoje a údržby dopravní infrastruktury, rozvoje MHD, koordinace a řízení dopravních systémů a procesů.