Praha v srdci sprejerů?

Mladá fronta Dnes - 17.1.2001
Graffiti je fenomén, který obtěžuje značnou část veřejnosti. Jeho projevy se objevují na fasádách domů, na historických památkách i na šedivých plochách periferie měst. Tvůrci graffiti jsou mladí lidé, kteří zastávají specifický životní styl. O čem vlastně hovoříme? O vandalech, kteří rychlým mávnutím spreje poničí novou fasádu nebo barokní sochu, či o generačním projevu, který vyjadřuje postoj mladých lidí ke společnosti a životu? Jedno je jisté - jde o problém, který je nutno řešit.

Ušetřeme tam, kde je to možné

V loňském roce jen opravy poškozených fasád v centru Prahy stály daňové poplatníky přes 3,5 mil. Kč. Dalších 5,5 mil Kč si vyžádaly opravy budov pražských škol. Ušetřen nezůstal ani Dopravní podnik s téměř 10 miliony korun, které použil na speciální ochranné nátěry a mytí vagonů. Některé městské části Prahy se již v minulosti pokusily problém posprejovaných zdí řešit. Někde s větším, jinde s menším úspěchem. Jednoznačně se všude přesvědčili, že nejviditelnějším způsobem, jak přemoci graffiti, je jejich neustálé přetírání, které bylo a je stále také nejdražší. Vynakládaná částka se pravidelně rok od roku zvyšuje. Co by se mohlo za tyto miliony pořídit ke zlepšení života v Praze, není nutné dodávat.

Buďme pozorní

Na tento rok připravilo hlavní město speciální program věnovaný problematice graffiti. Jeho podstatou je příprava veškerých preventivních opatření předcházejících zatím málo účinné represi. Obyvatelé hlavního města budou mít v rámci tohoto programu příležitost setkat se s kampaní Praha v srdci sprejerů? objevující se v městských dopravních prostředcích, v diskusích probíhajících na Internetu i v živém televizním vysílání. Ve všech těchto případech dostanou prostor obě strany - jak zástupci města, tak i samotní tvůrci graffiti - aby představili své postoje a naznačili cestu vedoucí k řešení problému znečištěných zdí.

Řešení - lepší legislativa

Legislativní "měkkost" nepřinutí autory graffiti k tomu, aby své činnosti zanechali. Navíc sprejery jsou většinou lidé ve věku kolem 15 až 20 let, za které by měli ještě stále nést odpovědnost jejich rodiče. Jak ovšem dosáhnout větší aktivity u rodin, které nejsou zákonem pohnány k větší zodpovědnosti? Až budou náležitým způsobem vyřešeny právní aspekty celého problému, může se věc posunout kupředu, vždy ale bude důležitá prevence - dialog. Dialog a represe? Pokud si v tuto chvíli kladete tuto zdánlivě rozporuplnou otázku, odpovídáme ano - obojí je na místě. Je třeba o problematice hovořit s těmi, kteří jsou ochotni naslouchat, přemýšlet a hledat nové cesty k řešení problému. Na straně druhé ale budou vždy jedinci, kteří rozumějí jen represi. Na ně je ale zatím Praha krátká. Zásadním nedostatkem jsou nízké postihy přistižených sprejerů, až nepředstavitelně mírné pokuty a samotné hodnocení sprejování jako přestupku, nikoliv trestného činu.

Prahu můžeme zachránit společně

V současnosti můžeme volit dvě cesty, jak řešit problém graffiti. Tou první, která je víc vidět, ale také víc stojí, je mechanické očišťování poničených fasád. Druhou cestou je prevence - dialog, jehož iniciátorem je prostřednictvím kampaně proti graffiti právě hlavní město Praha. Obě cesty jsou náročné, ale čím důkladnější bude dialog, tím menší mohou být náklady na opravy. Celkový úspěch akce s cílem omezit graffiti na území Prahy záleží nejen na sprejerech, ale i na aktivitě všech obyvatel a návštěvníků hlavního města. Ti svým postojem mohou napomoci k rychlejšímu vyřešení legislativy i k pružnějšímu akceptování legálních ploch vyhrazených sprejerům. Protože pouze v případě, kdy budou mít mladí lidé skutečně prostor pro realizaci a současně budou vědět o podstatně tvrdších postizích, budou nuceni zamyslet se nad vlastním počínáním. V letošním roce je zde šance na řešení problému, nebojme se jí využít.
17. ledna 2001
17. ledna 2001