Praha v organizaci TeleCities

Hl. m. Praha míří do evropské informační společnosti
– TeleCities a mezinárodní spolupráce města v oblasti informatiky

Rozšíření Evropské unie je jedním z témat dne. Poměrně známé jsou aktivity vedené na úrovni jednotlivých kandidátských zemí, méně už aktivity regionů a měst.
Hl. m. Praha má ve své koncepci zahraniční politiky i Strategickém plánu integraci s evropskými strukturami jako jednu z hlavních priorit. V souladu se zvyklostmi zavedenými v Evropě je rozvíjena spolupráce v různých oblastech života města. Praha je již několik let členem organizací a sdružení evropských měst, které se věnují problematice kultury, dopravy, rozvoje měst aj. (např. Eurocities, UCEU, Polis, Metrex). Novou oblastí, kam Praha aktivně vstoupila, je informatika.
V květnu loňského roku se hl. m. Praha stala členem organizace TeleCities a na prosincové výroční konferenci byla zvolena i do řídícího výboru této organizace. (POZN.: TeleCities je síť evropských měst tematicky zaměřená na informatiku ve veřejné správě. Spolupracuje na koncepčních dokumentech EU v oblasti informační společnosti, podílí se na vzniku a realizaci projektů finančně podporovaných EU a poskytuje informační podporu a výměnu zkušeností členským městům. Byla založena v r. 1993, zahrnuje více než 120 členů z EU i kandidátských zemí - viz www.telecities.org).
K získání této významné role napomohly i předchozí mezinárodní aktivity Prahy, jako je připojení k výzvě Global Cities Dialogue v r. 2000, několikaletá spolupráce s evropskými strukturami v rámci Svazu měst a obcí i spolupráce s dalšími městy v projektech podporovaných Evropskou unií.
Jako člen TeleCities se Praha stala spolupořadatelem mezinárodní části významné konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS 2002, www.isss.cz), jejíž pátý ročník se koná 25.-.26. března v Hradci Králové. Konference se mj. zúčastní zástupce Evropské komise z Ředitelství pro Informační společnost, prezidenti organizací TeleCities, ERISA (evropská asociace krajů pro informatiku), ELANET (asociace místních správ), zástupci z měst a asociací z EU i kandidátských zemí. Den před zahájením konference se zahraniční hosté setkají se zástupci hl. m. Prahy a den po konferenci se v Praze uskuteční pracovní jednání řídícího výboru TeleCities.
Cenné zkušenosti získává hl. m. Praha účastí v mezinárodních projektech v oblasti informatiky. Již třetím rokem spolupracuje s evropskými městy v projektech zaměřených na oblast informatiky a životního prostřed. Jedná se o projekty INTERACT, HEAVEN, CEROI, o kterých lze nalézt bližší informace např. v nedávno vydané ročence Praha - životní prostředí dostupné i na internetových stránkách města (www.praha-mesto.cz, rubrika "Chci vědět / životní prostředí" - samozřejmě v češtině i angličtině). Nedávno byla Praha přizvána i do dalších projektů zaměřených na oblast informatiky, řízení, ekonomiky a vzdělávání (SCAN-Net, MUTEIS) připravovaných ve spolupráci s dalšími členy TeleCities.
Za zmínku stojí i zahájení příprav na mezinárodní konferenci MIS/UDMS 2002 (Městské informační systémy / Urban Data Management Symposium), která se bude konat letos v říjnu v Praze (www.imip.cz/digim). Dále i nedávné zapojení města do evropského sdružení Smart Cities, které je zaměřeno na přípravu zavádění čipových karet a jejich užití v rámci služeb města pro obyvatele.
Přínosem z uvedených aktivit pro hl. m. Prahu je nejen výměna a sdílení zkušeností v uplatňování informačních technologií ve veřejné správě (e-government) na špičkové evropské úrovni a možnost zapojení do projektů podporovaných Evropskou unií, ale i posílení mezinárodní prestiže města, které si vytklo za cíl stát v čele digitální komunity.

Informace poskytl: Institut městské informatiky hl.m.Prahy (Ing. Jaroslav Šolc – tel.: 2448 2682)
V Praze 12. 3. 2002
12. března 2002
12. března 2002