Praha udělala první krok k olympiádě

Sport - 21. 5. 2003
Zjišťujeme také, jaká rizika městu hrozí, řekl pražský primátor

PRAHA - Olympijské hry v Praze v roce 2016? Žádná utopie. Alespoň to vyplývá z jednání pražských zastupitelů.
Rada hlavního města Prahy včera na svém zasedání souhlasila se sledováním záměru "Praha olympijská" a s rozpracováním analýzy související s pořádáním letních olympijských her v Praze. V úvahu přichází termín 2016, případně další období, tedy rok 2020.
"Je to první nesmělý krůček k tomu, abychom předložili opravdu zodpovědně koncept toho, že Praha o olympijské hry neusiluje jen plácnutím do vody, ale že na to máme schopnosti, vize i sílu," prohlásil náměstek primátora Jan Bürgermeister.
Vypracováním záměru byl pověřen primátor Pavel Bém. "Zatím se pohybujeme v rovině příprav, plánování a analýzy. Zjišťujeme, jaké možnosti Praha nabízí a jaká rizika jí hrozí v souvislosti s případným pořádáním olympijských her," tvrdí Bém.
Rada se usnesla, že město diplomaticky využije toho, že Mezinárodní olympijský výbor bude na přelomu června a července zasedat v Praze, a chce výboru
signalizovat, že o kandidatuře vážně uvažuje.
Útvar rozvoje hlavního města by měl zpracovat souhrnný materiál týkající se současného stavu sportovních zařízení v Praze, posoudit potenciál služeb, infrastruktury a rozvojových možností hlavního města. Podle slov primátora Béma by mělo získávání podkladů a jejich vyhodnocení trvat dva až tři roky.
"Až poté bude možné odhadnout výši investic, které by musely být vynaloženy na pořádání olympijských her. Zmiňovat nějaké číslo v tuto dobu by bylo
nezodpovědné," tvrdí Bém.
Podle neoficiálních odhadů by olympiáda v Praze spolykala sumu pohybující se v řádech desítek miliard korun. "Poslední dvě olympiády však byly ziskové," upozorňuje pražský primátor.
Na analýzu, zda je Praha schopna hostit akci takového formátu, mají zastupitelé dostatek času. Pokud by se olympijské hry měly v Česku konat v roce 2016, s oficiální kandidaturou by Praha měla vystoupit až za pět let. Stejně hypotetické jsou nyní úvahy o pořádání sportů, které by pražští
pořadatelé určitě nebyli schopni zajistit. Například jachtaři by v Česku jen těžko našli vyhovující vodní plochu.
"V úvahu by pak přišly maďarský Balaton nebo spolupráce s Polskem. Ale to jsou samozřejmě jen úvahy," hledá možná řešení Pavel Bém.
O olympijské kandidatuře se poprvé uvažovalo už v šedesátých letech, kdy se měla Praha připravovat na pořádání her v roce 1980. S ohledem na mezinárodní
politickou situaci a kandidaturu Moskvy však tehdejší Československo od záměru ustoupilo.
Znovu se úvahy o kandidatuře na pořádání největší sportovní akce planety objevily před dvěma lety, kdy se na spolupráci dohodli předseda Českého
olympijského výboru Milan Jirásek a tehdejší pražský primátor Jan Kasl.
Právě na tuto dohodu přitom navazuje současná aktivita magistrátu, který se ve spolupráci s ČSTV snaží posoudit šance Prahy na pořádání olympijských her.
Základním problémem je nedostatek vhodných sportovišť a špatná infrastruktura. V Praze by se musela postavit nejen řada stadionů a víceúčelových hal, ale musela by být vyřešena také dopravní situace a vybudovány nové hotely a nemocnice.

Jiří Škuba
21. května 2003
21. května 2003