Praha si připomněla oběti srpnové okupace u budovy rozhlasu

Praha si připomněla oběti srpnové okupace u budovy rozhlasu
21. srpna 2011
21. srpna 2011

Česká republika si dnes připomíná 43. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa. U budovy Českého rozhlasu, kde roku 1968 došlo k nejtvrdším střetům mezi okupanty a demonstranty, dnes položil věnec i primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. Piety se zúčastnili také zástupci rozhlasu, pamětníci a osobnosti společenského života.

  • 1 minuta čtení
  • 6 fotografií

„V roce 1968 došlo k jednomu z mála otevřených střetů mezi okupanty a obyvateli Prahy. Stalo se tak před budovou rozhlasu - stejně jako za květnových dnů roku 1945. Rozhlas byl tehdy velice významným, ba klíčovým médiem, což si dnešní mladá internetová generace asi těžko dokáže představit,“ řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda a dodal: „Neměli bychom zapomínat, že občanský postoj se nevyjadřuje souhlasným mlčením, esemeskou či snad emailem. Statečný člověk ho umí dát najevo veřejně. Ti Pražané, kteří zde v srpnu 1968 zahynuli, to dokázali – a zaslouží si proto být připomínáni jako náš vzor.“

Před 43 lety se na Vinohradské třídě, před budovou Českého rozhlasu, odehrály nejtvrdší střety mezi okupačními vojáky a obyvateli hlavního města. Od zahájení okupace do začátku října zabili cizí vojáci podle Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu v Československu 72 lidí, těžce zranili 276 a lehce 422 lidí. V srpnu 2005 se za invazi do Československa omluvil bývalý polský prezident Wojciech Jaruzelski.

 

 

V Praze 21. 8. 2011

 


doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. – primátor hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti finanční politiky, bezpečnosti, vnějších vztahů, legislativy vědy a výzkumu. Vykonává dohled nad činností odboru městského investora MHMP.


 

Fotogalerie