Praha se brání tomu, aby měla v novém systému hodnocení rizik nákazou nemocí COVID-19 žlutou barvu

Datum vydání: 30.07.2020, Zdroj: ČRo Radiožurnál | Rubrika: 18:10 Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře | Téma: Zdeněk Hřib

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Praha se brání tomu, aby měla v novém systému hodnocení rizik nákazou nemocí COVID-19 žlutou barvu. To znamená počínající komunitní přenos. Když ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za hnutí ANO v pondělí takzvaný Semafor představoval řekl, že hlavní město v tu chvíli jediným regionem zařazeným do tohoto stupně. Primátor Zdeněk Hřib ovšem tvrdí, že k tomu není důvod. Vedení hlavního města po zasedání bezpečnostní rady uvedlo, že své připomínky k Semaforu pošle ministerstvo zdravotnictví do zítřka. My jsme ve spojení s primátorem za Pirátskou stranu Zdeňkem Hřibem, dobrý den.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý den.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Budou ty připomínky obecně k Semaforu anebo, konkrétně k zařazení Prahy do žlutého stupně?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak ty připomínky jsou obecně k tomu Semaforu, protože se jedná o to, že ty základní definiční ukazatele, které vlastně ten region zařazují do toho stupně 2 tedy žlutého nebo stupně 3 červeného jsou vlastně subjektivní. Není tam žádné číslo o, které by bylo možné se opřít. Ty číselná kritéria se vyskytují až v takových jakoby vedlejších kritériích, které ale vás neposunou z jedné kategorie do druhé.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
No a o, kterých tedy kritériích říkáte, že jsou subjektivní?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Konkrétně máme tady ten žlutý, to žluté pásmo to znamená do toho se dostanete vlastně, když splníte tedy funkční ukazatel, který zní, že je tady vysoce dispergovaný výskyt nákazy v hodnocené oblasti nebo nová ohniska s rizikem komunitního šíření při narůstajícím počtu nových případů. Tam není žádné číslo o, které by bylo možné se opřít a vlastně my nemáme teď v tuto chvíli ani data, která by se týkala krajů, podle kterých by se to dalo uvěřit. Takže momentálně pan ministr na Twitteru publikoval nějakou mapu, ve které Praha má 30,2 případů na 100 000, ale na webu jim visí jiná mapa, ve které je číslo u Prahy 26,66 a přece jenom ani to nedávné vlastně zmenšení toho počtu nakažených pomocí toho datového auditu, kdy najednou bylo 1775 nakažených úplně nebudí důvěru v tu práci s daty.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Čili jak by se podle vás mělo to hodnocení na Semaforu upravit?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Z mého pohledu by měla mýt ty základní silniční ukazatele doplněný nějakými jednoznačnými číselnými kritérií, které by se například opírali o parametr toho komunitního přenosu. To znamená vlastně počtu nebo podílu případů, u kterých hygiena nedokázala dohledat ten primární zdroj nákazy. To znamená, že to je ten skutečně komunitní přenos, že prostě nevíte od koho jste to chytlo, lidově řečeno. A tenhle ten parametr zůstává v Praze dlouhodobě stabilní asi na 20 %. Ta nedávná eskalace, která byla vlastně nebo nečekané navýšení počtu nemocných o více než stovku za předvčerejšek se vlastně dneska ani včera nepotvrdilo. Za včerejšek i za dnešek je to v rozmezí 40-50 případů. To znamená tady nedochází teď nějakému exponenciálnímu růstu toho počtu nemocných. No, a proto si myslím, že by skutečně ten Semafor měl pracovat s objektivními kritérii, protože takto to skutečně závisí hodně na úvaze na straně ministerstva.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Změnilo by se něco zásadního pro Prahu, kdyby měla skutečně na té mapě žlutou barvu?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No vidíte to je ještě další věc že, a to je trochu matoucí z hlediska toho Semaforu, že vlastně, když to Piráti prosazovali ve sněmovně, když to sněmovna dala za úkol vládě, aby takovýhle Semafor řídila, tak vlastně to mělo sloužit nějakému slavnému informování občanů o těch opatření. Jenomže tenhle Semafor vlastně nevypovídá o opatření, to má vypovídat o nějakém riziku a ta opatření vlastně jsou přijímána nadále krajskými hygienami, podle jejich uvážení. To znamená, že vlastně tím, že si tam Semafor zveřejní, tak se vlastně nezmění vůbec nic, i když tam Praha bude žlutá, protože my jsme ta opatření, která byla relevantní k tomu stavu v Praze, respektive hygiena je už vydala v pondělí, respektive minulý týden a začaly platit od pondělí. To jsou například ty roušky, které jsou teď povinné i v čekárnách praktických odborných lékařů nebo lékárnách. A pochopitelně stále platí povinnost roušek v metru v celém tarifním prostoru to znamená nejenom ve vozech, ale i na eskalátorech a nástupištích.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Uvádí primátor za Pirátskou stranu Zdeněk Hřib. Já vám děkuji za rozhovor i za čas. Na shledanou.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Děkuju a na shledanou.

 

30. července 2020
30. července 2020