Praha s rozhodnutím antimonopolního úřadu nesouhlasí

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil zadavatelům veřejných zakázek (Hl. m. Praze, TSK a Centru sociálních služeb) rozhodnutím ze dne 21. 12. 2009 sankci ve výši 80 tis., 40 tis. a 40 tis. Kč, a to z důvodu možného spáchání správního deliktu ve veřejných zakázkách, jejichž předmětem byla analýza a následná restrukturalizace některých příspěvkových organizací hlavního města Prahy za účelem úspory jejich nákladů.

  • 3 minuty čtení

 

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil zadavatelům veřejných zakázek (Hl. m. Praze, TSK a Centru sociálních služeb) rozhodnutím ze dne 21. 12. 2009 sankci ve výši 80 tis.,  40 tis. a 40 tis. Kč, a to z důvodu možného spáchání správního deliktu ve veřejných zakázkách, jejichž předmětem byla analýza a následná restrukturalizace některých příspěvkových organizací hlavního města Prahy za účelem úspory jejich nákladů.

 

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) v odůvodnění rozhodnutí uvedl, že důvodem uvedených sankcí bylo rozdělení veřejné zakázky na analýzu několika příspěvkových organizací a skutečnost, že zadavatelé nevyužili možnost sdružit se k takovému zadání ve smyslu ust. § 2 odst.8 zákona o veřejných zakázkách.

Proti tomuto rozhodnutí podalo Hl. m. Praha jakož i ostatní zadavatelé rozklad, i vzhledem k závažnosti a možným „precedenčním“ důsledkům výkladu zákona, který ÚOHS v tomto případě zvolil. Podle shodného názoru zadavatelů, se v žádném případě o rozdělení jedné veřejné zakázky nejedná. Z důvodu úspory lidských zdrojů a finančních prostředků při realizaci zadávacího řízení byl pro analýzu organizací zvolen model, podle kterého jednotlivé příspěvkové organizace, které jsou z hlediska právní úpravy zadávání veřejných zakázek samostatnými zadavateli, realizují provedení této analýzy samostatně. Těmto příspěvkovým organizacím nebyly v průběhu zadávacího řízení udělovány žádné pokyny, přičemž důvodem samostatné realizace zadávacích řízení byl také specifický charakter některých analyzovaných organizací. Hlavní město Praha nechtělo a nechce zasahovat nadbytečně do pravomoci ředitelů příspěvkových organizací, kteří s využitím své odbornosti tato zadávací řízení realizovali. Náklady zadávacích řízení pak byly prioritně hrazeny z úspor generovaných restrukturalizací.

Hl. m. Praha je přesvědčeno, že ÚHOS pokuty uložil na základě nesprávného výkladu ustanovení zákona o veřejných zakázkách, a vzhledem k tomu, že rozhodnutí ÚOHS si v mnoha v případech odporují, je Praha rozhodnuta, v případě negativního vyjádření ze strany ÚOHS, podat odvolání ke Správnímu soudu.

Ustanovení zákona o veřejných zakázkách, které umožňuje v některých případech, aby se samostatní zadavatelé sdružili k zadání veřejné zakázky. Toto ustanovení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže extenzivně vykládá tak, že zadavatelé, jejichž zakázky spolu souvisejí, se vždy k zadání musejí sdružit. Takováto aplikace zákonných ustanovení nemůže být považována za správnou, protože by – dovedena ad absurdum – vedla k závěru, že všichni veřejní zadavatelé by se museli sdružovat k provádění všech obvyklejších plnění. Docházelo by tak k tvorbě „superzakázek“ mnoha veřejných zadavatelů, což by ve svém důsledku mohlo vést naopak k omezení hospodářské soutěže, a tím k popření samotného základního účelu právní úpravy hospodářské soutěže vůbec.

„Pokud bychom na tento výklad přistoupili, způsobí to velké problémy nejen Praze, ale i dalším městům. Bráníme se tedy nejen proti uloženým pokutám, které nejsou nijak vysoké, ale především proti vytvoření nebezpečného precedentu,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Wolf.“ 

Hlavní město Praha shledává odůvodnění rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže též za odporující některým závěrům předchozí rozhodovací praxe Evropského soudního dvora.

 

 

Jiří Wolf, tiskový mluvčí MHMP

 

 

V Praze 27. 1. 2009

 

 

 

 

 

27. ledna 2010
27. ledna 2010