Praha připravila návrh zákona o regulaci prostituce

Hlavní město Praha má představu, jak řešit problém prostituce. Radní tento týden v úterý projednali návrh podoby nezbytného nového zákona, který zpracoval tým odborníků soustředěný kolem prvního náměstka primátora Rudolfa Blažka. Zákon stanovuje přesné podmínky, za kterých může být prostituce vykonávána. Po jeho dopracování předloží Zastupitelstvo hlavního města Prahy (ZHMP) v rámci své zákonodárné iniciativy návrh zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Mělo by se tak stát v druhé polovině letošního roku.

  • 3 minuty čtení

 

Hlavní město Praha má představu, jak řešit problém prostituce. Radní tento týden v úterý projednali návrh podoby nezbytného nového zákona, který zpracoval tým odborníků soustředěný kolem prvního náměstka primátora Rudolfa Blažka. Zákon stanovuje přesné podmínky, za kterých může být prostituce vykonávána. Po jeho dopracování předloží Zastupitelstvo hlavního města Prahy  (ZHMP) v rámci své zákonodárné iniciativy návrh zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Mělo by se tak stát v druhé polovině letošního roku.

 

 „Rada mi uložila rozeslat návrh zákona vybraným odborům magistrátu a výborům ZHMP i ministerstvům vnitra a spravedlnosti. Dopracovaný návrh s vyhodnocením připomínek radě znovu předložím v květnu tohoto roku,“ řekl první náměstek Rudolf Blažek, do jehož kompetence tato problematika spadá.

Návrh nového zákona stanovuje podmínky, za kterých je možné prostituci vykonávat. Nadále by bylo možné tyto sexuální služby provozovat jen na základě registrace u příslušného obecního úřadu a za dodržení přesně daných podmínek. Mezi ně patří zejména zdravotní způsobilost, místa, kde je možné prostituci nabízet, trestní způsobilost a zletilost osob, které prostituci nabízejí. Poskytovatel sexuálních služeb musí mít také zdravotní pojištění. „Po zaregistrování vydá žadateli obecní úřad oprávnění provozovat tento druh služeb. Půjde o průkaz s fotografií a platností na jeden rok,“ popsal náměstek Blažek. Zákon rovněž určuje podmínky pro provoz podniků, které se na erotické služby zaměřují. Jednoznačně také říká, že prostituce nemůže být vykonávána v jakémkoli zaměstnaneckém poměru.

„Prostituci je třeba považovat za jev ze společenského, mravního, lidského i zdravotního hlediska nežádoucí, idea jejího úplného vymýcení se ale ukázala jako nereálná. Jsem přesvědčen, že regulací se minimalizují doprovodná rizika spojená s prostitucí, ať už jde například o organizovaný zločin, nedobrovolnou prostituci nebo o zdravotní ohrožení. A to nejen v Praze, ale i v dalších městech a obcích, které se s tímto problémem potýkají,“ uzavřel náměstek primátora Blažek. K návrhu zákona o regulaci prostituce, který vypracuje město Praha, by proto rád svolal pracovní seminář za účasti starostů obcí, které řeší stejný problém a dalších zainteresovaných orgánů, například zástupců ministerstvech vnitra, spravedlnosti nebo neziskových organizací věnujících se problematice prostituce.

Nedílnou součástí legislativního procesu je i návrh zákona, kterým se vypovídá Úmluva o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob a její Závěrečný protokol z roku 1951. Československo k ní přistoupilo v roce 1958. Úmluva zavazuje státy k vymýcení prostituce a obchodu s lidmi. Mimo jiné toho mělo být dosaženo zrušením (respektive nezavedením) jakékoli speciální registrace nebo ohlašovací povinnosti osob zabývajících se prostitucí. Signatářské státy také mají trestat jednání bezprostředně související s prostitucí a obchodem s lidmi. Protože dosavadní pokusy o vymýcení prostituce byly neúspěšné, chce Zastupitelstvo hlavního města Prahy prostřednictvím nového zákona přikročit k její regulaci. V žádném případě to neznamená uvolnění v této oblasti. Opatření proti negativním vlivům, které prostituci doprovázejí, jsou dostatečně zakotvena v právním řádu České republiky.

 

Jak řeší prostituci v okolních zemích:

  • Nizozemsko: Nevěstince jsou povolené a zákon pohlíží na nabízení těchto služeb jako na normální profesi. 
  • Německo:  Prostitutky mají možnost sociálního a nemocenského pojištění a mohou soudně vymáhat mzdu.
  • Francie: Zákon umožňuje trestat prostitutky za aktivní i pasivní lákání zákazníků, za což hrozí pokuta 3750 eur.
  • Velká Británie: Prostituce nezákonná není, je však zakázáno k ní povzbuzovat a lákat nebo vést nevěstince.

 

  Přílohy

Prostituce na území hlavního města Prahy

37 Kb, Word

Vývoj kontrol prostituce na území hlavního města Prahy v letech 2004 - 2007

72 Kb, Word

 

 

V Praze 31.1.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví

     V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


31. ledna 2008
31. ledna 2008