Praha dle výzkumu Místo pro život 2012 skončila na druhém místě

Ocenění převzala Radka Hrstková, ředitelka odboru komunikace Magistrátu hl. m. Prahy
7. prosince 2012
7. prosince 2012

Podle výsledků druhého ročníku unikátního výzkumu Místo pro život se nejlépe žije v Královéhradeckém kraji. Na druhém místě skončila Praha, hlavně díky nadprůměrnému počtu pracovních příležitostí a možnostem kulturního vyžití. Třetí příčku obsadil Plzeňský kraj, který v loňském roce zvítězil.

  • 1 minuta čtení
  • 89 fotografií

O konečném žebříčku krajů rozhodla nejen statistická data, ale také průzkum mezi 1400 respondenty z celé ČR a kolegiem 20 respektovaných osobností napříč všemi obory. Skokanem roku se stal Moravskoslezský kraj, který vykazuje nejvýraznější meziroční nárůst investic na ochranu životního prostředí.

„Těší mě, že Praha zaujala druhé místo v této soutěži. Za umístění vděčíme nepochybně také historii, která Praze dává neopakovatelné kouzlo. Samozřejmě, ale jen s tím město už dávno nevystačí. Praha je moderní metropolí, její obyvatelé i návštěvníci si žádají moderní servis, moderní služby, moderní velkoměsto – a to je, v kombinaci s požadavkem na zachování historického genie loci, někdy neskutečně těžké,“ říká Radka Hrstková, ředitelka odboru komunikace Magistrátu hl. m. Prahy, která převzala ocenění pro Prahu.   

V hlavním městě najdeme nejvyšší počet návštěvníků všech kulturních zařízení a akcí (k počtu obyvatel). V tomto směru převyšuje Praha celorepublikový průměr dokonce více než dvojnásobně. S dobrými pracovními podmínkami souvisí nízká nezaměstnanost a to, že se zde na jedno pracovní místo hlásí nejméně uchazečů. Jedním z kritérií, kde dosahuje Praha maxima, je také rozsah železniční sítě, který je oproti celorepublikovému průměru více než čtyřnásobný.

Místo pro život (www.mistoprozivot.com) je společensky přínosný projekt mapující hodnotový žebříček a kvalitu života českého národa. Jeho hlavním cílem je maximálně a objektivně zmapovat kvalitu života v jednotlivých krajích České republiky a sledovat ji v dlouhodobém horizontu, iniciovat celospolečenskou diskusi o skutečných hodnotách, které naši občané vyznávají, a poukázat na nejlepší regiony a jejich úspěchy v hodnocených oblastech.

Těmi jsou: Péče o děti a vzdělávání, Zdravotnictví a sociální sféra, Pracovní podmínky, Volnočasové aktivity a turismus, Rozvoj infrastruktury, Bezpečnost, Občanská společnost a tolerantnost, Ekologie a příroda.