Betlémy: historické i ty od současných tvůrců

V areálu kostela Panny Marie Sněžné v centru Prahy i letos pořádá Betlém klub výstavu betlémů. A je opravdu na co se dívat.

  • 3 minuty čtení
  • 12 fotografií
Letošní Výstava v kostele Panny Marie Sněžné je v pořadí už devatenáctá
Autor: Michaela Říhová, JT media

Poprvé své práce betlemáři představili v kostele Panny Marie Sněžné v roce 2000. „Před těmi dvaceti lety jsme se seznamovali se svými pracemi, stále dokonalejšími a rozšiřovanějšími. A tak byla nadnesena otázka, zda by je nemělo vidět více lidí,“ zavzpomínal pro náš web na to, jak vznikl nápad uspořádat první výstavu, její organizátor Jiří Votruba. Od té doby výstavy v ambitech kláštera organizuje se svou rodinou a přáteli každý rok.

Betlém se musí vejít do auta

I Jiří Votruba vyrábí betlémy. „Ve svých třiceti letech jsem začal vyřezávat figurky a rozhodoval jsem se, jakým směrem se ubírat. V té době jsem navštívil mechanický betlém v Třebechovicích pod Orebem a bylo jasno. Oslovila mne mechanika betlému. A jelikož jsem technický typ, začal jsem své figurky rozpohybovávat. A betlémskou tématiku jsem již neopustil,“ vypráví Jiří Votruba.

Jeho mechanický betlém plný zvířat a daráků a s ukázkou nejrůznějších řemesel samozřejmě na výstavě nesmí chybět. Dokonce patří mezi nejobdivovanější exponáty. „Svůj první mechanický betlém jsem řezal pro kostel Svatého Matěje v Praze 6, který se zde vystavuje dodnes. Ten na naší výstavě jsem postupně rozšiřoval až do dnešní podoby a velikosti. Musím však stále myslet na to, že se betlém převáží a musí se vejít do auta. To jediné mě v rozměrech limituje,“ uvádí autor díla s tím, že inspiraci čerpal během času, kdy se snažil ukázat nejen narození Ježíška, ale i stará, již zapomenutá řemesla a život na venkově.

Rozmanitý materiál

Součástí výstavy jsou i díla jiných současných betlémářů. Charakteristická jsou především použitím velkého množství rozmanitého materiálu. „Mnohdy i velice netradičního a poplatného dnešní době,“ podotýká pan Votruba.

Ano, betlémy nynějších tvůrců jsou vyrobeny nejen ze dřeva, ale i z papíru, skla, těsta, keramiky, textilu… „Ale i tak lze říci, že jsou tato díla velice krásná a řemeslně velmi dobře provedená,“ pochvaluje si Jiří Votruba.

Když z betlémů dýchá historie

Právě podle rozmanitého materiálu dokážete rozlišit betlémy novodobé od betlémů historických, jejichž zásadním materiálem bylo dřevo. I takové na výstavě najdete. „Už vzhledem k jejich stáří a dokonalému provedení jsou tu rozhodně nejcennější. Z každého z nich dýchá historie,“ potvrzuje mi pan Votruba.

Na konec 19. století vás vtáhne třeba betlém z chlebového těsta, který je dle pana Votruby nejstarším exponátem výstavy. Dokonalost staré tvorby tu ale můžete obdivovat i na králických figurkách z počátku 20. století.

Každá výstava je originál

Chcete vidět víc? Přijďte se podívat. A pokud to nestihnete, nezoufejte. Příští rok se chystá další ročník. „Každá výstava je svým způsobem originál,“ podotýká pan Votruba s tím, že přípravy jednoho ročníku trvají prakticky celý rok.

„Nejedná se pouze o shromažďování exponátů, ale i třeba návštěvu lesa pro mech a různé přírodní materiály, které k instalaci výstavy potřebujeme. Vymýšlejí se a připravují stále nové a nové ozdoby a samozřejmě se opravuje to, co se při převážení exponátů rozbilo. Nad příští výstavou sice už přemýšlíme, ale vypadat bude až podle toho, jaké betlémy přibudou,“ uzavírá Jiří Votruba.

 

Králické figurky

Králické figurky, vyrobené ze smrkového dřeva, jsou snadno rozpoznatelné, mají totiž svůj „rukopis“. Poznáte ho podle nohou figurek. Ty mají štíhlé a pata jedné směřuje doprostřed chodidla nohy druhé. Tak tvoří trojúhelník a působí dojmem, že jsou v pohybu.

 

Tradice řezbářské práce z Králicka pochází zhruba ze 16. století, na přelomu století 17. a 18. počet řemeslníků postupně rostl a zdejší figurky a betlémy neměly co do vyrobeného množství konkurenci. Souviselo to s dokončením kláštera Matky Boží na Hedeči, kam mířilo hodně poutníků.

Informace o výstavě

Výstava trvá do 2. ledna 2019

 

Areál kostela Panny Marie Sněžné

Jungmannovo náměstí, Praha 1

 

Otevírací doba:

  • denně 10:00 - 18:00 hodin
  • 24. 12. do 16:00 hodin
  • 31. 12. do 15:00 hodin
  • 1. 1. 13:00 - 18:00 hodin

 

Vstupné:

  • Plné: 50 Kč
  • Snížené: 30 Kč
  • ZTP 20 Kč, ZTP/P s doprovodem zdarma, školy/ školky (hromadný vstup) 20 Kč

 

Další informace na stránkách www.betlemklub.cz


Autor: hev - redakce portálu
14. prosince 2018
14. prosince 2018