V sezoně 2014–2015 podtrhne PKF – Prague Philharmonia úspěch svých tradičních koncertních řad, uvede vítězku Pražského jara a naservíruje dvě nové nahrávky

  • 4 minuty čtení
Orchestr se rozloučí se svým současným šéfdirigentem a hudebním ředitelem Jakubem Hrůšou, jehož bude nadcházející sezona poslední v těchto rolích a stane se zároveň její
Autor: Miloš Nešič

Vedle hlavního Orchestrálního cyklu uvede PKF – Prague Philharmonia v nadcházející sezoně, v níž oslaví své 20. výročí založení, rovněž další koncertní řady, jimž se dlouhodobě ve své programové nabídce věnuje. Mimořádný koncert dá příležitost virtuózní hornistce Kateřině Javůrkové, Cyklus koncertů pro děti potěší společností oblíbených skřítků Lupi a Šímy, kteří se s malými návštěvníky ještě navíc setkají na Mimořádném koncertě pro děti. V dramaturgii nebude chybět ani cyklus soudobé hudby Krása dneška s Petrem Kofroněm, který během posledních dvou sezon vzbudil zvýšený zájem a vybudoval si řadu věrných návštěvníků, nebo Komorní cyklus, který se tentokrát rozjede za hudebním dobrodružstvím do celého světa. Milovníci kvalitní vážné hudby si rovněž přijdou na své při poslechu hned dvou nových nahrávek, na nichž se PKF – Prague Philharmonia představí po boku dirigentů Emmanuela Villauma a Jakuba Hrůši, tenoristy Bryana Hymela a violoncellisty Johannese Mosera.  

Cyklus mimořádných koncertů dá prostor člence PKF – Prague Philharmonia a talentované hráčce na lesní roh Kateřině Javůrkové. Laureátka Mezinárodní soutěže Pražské jaro za rok 2013 v oboru lesní roh si přizve varhaníka Pavla Svobodu a předvánočně naladěnému publiku zahrají 8. prosince skladby G. P. Telemanna, J. S. Bacha, C. P. E. Bacha, O. Messiaena, T. Escaicha a E. Krenka v působivé akustice Chrámu U Salvátora (v Salvátorské ulici). Koncert se uskuteční ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro.  

Dramaturgie edukativních Koncertů pro děti naváže na předchozí sezonu, kdy se dětské publikum poprvé setkalo s postavami skřítků Šímy a Lupi, které až kvalitní vážná hudba probudila z hlubokého spánku ve varhanní skříni Rudolfina. Příběh, který si už po prvním uvedení ve 20. sezoně vydobyl značnou pozornost u dětí i dospělého publika, se tentokrát během obvyklých čtyř pořadů zaměří na skladatele Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů a hravou a interaktivní formou přiblíží dětem jejich tvorbu. Koncerty se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina vždy v sobotu od 10 a od 12 hodin v dramaturgii a režii Vladimíra Jopka. Skřítky pak opět ztvární Nikola Pádivá a Filip Sychra. Program dětských pořadů bude dále uváděn v rámci Koncertů pro školy v českém, stejně jako v anglickém jazyce.      

Po pozitivních ohlasech z předchozí sezony vrací PKF – Prague Philharmonia na program opět Mimořádný koncert pro děti, který na první květnovou neděli potěší malé příznivce vážné hudby ještě nad rámec dětských pořadů v Rudolfinu. Skřítkové Lupi a Šíma seznámí děti ve společnosti moderátorky a pěvkyně Martiny Kociánové, dětského sboru Severáček, dirigenta Zbyňka Müllera a hráčů PKF s operami Kouzelná flétna, Příhody Lišky Bystroušky, s cyklem Jiříčkových písniček, hudbou k filmu Císařův slavík nebo baletem Péťa a vlk. Dramaturgie a režie se ujal rovněž Vladimír Jopek.

Cyklem soudobé hudby Krása dneška provede již třetí sezonu jeho dramaturg, moderátor a dirigent Petr Kofroň. Šestice komponovaných večerů, která se stejně jako v předchozích sezonách odehraje v Experimentálním prostoru Roxy – NoD, bude věnována vždy některému z období či témat, pod jejichž vlivem komponovali daní skladatelé. Pro nadcházející sezonu zvolil Petr Kofroň témata jako německý či italský komunismus, americká meziválečná avantgarda, francouzské dada, předposlední z koncertů se zaměří na I. O. Dunajevského a cyklus završí večer s názvem Matematika a hudba s dílem komponujícího matematika a architekta I. Xenakise. Každý z večerů pak ozvláštní host „napříč“ související s jednotlivými tématy.

Komorní cyklus, který již pravidelně hostí nápadité prostředí Českého muzea hudby, pro tuto sezonu vsadil na leitmotiv „Cesty za hudbou do všech světových stran“. Příznivci setkávání se s členy orchestru v komornějším prostředí se tak za zvuku jejich nástrojů vypraví za poznáváním hudby do zemí, jako jsou Rusko, Francie, Maďarsko nebo Latinská Amerika, ale také do Vídně, a nebudou chybět ani kusy domácích autorů. Připraveno je celkem deset koncertů, jimiž provede muzikoložka Martina Cechová.

Emmanuel Villaume. Zdroj: Akosphotography.com Vedle vlastních koncertních řad je orchestr PKF – Prague Philharmonia rovněž pravidelným hostem koncertů pro jiné pořadatele a zahraničních turné. V sezoně 2014–2015 jej budou hostit například Závěrečný koncert Festivalu Lípa Musica, Festival Contempuls, Mezinárodní hudební festival Pražské jaro a bude rovněž k vidění na četných operních gala v Praze po boku například Diany Damrau, Juana Diega Flóreze, Rastislava Štúra, Simona Keenlysida či Štefana Kocána. Za zahraničním vystoupením se pak vydá do Španělska, Německa, ale také Ománu nebo Japonska.

V nadcházející sezoně natočí PKF – Prague Philharmonia dvě nové nahrávky pro společnosti Warner Classic a Pentatone. Na první desce bude dirigovat již zmiňovaný Emmanuel Villaume, s nímž orchestr již dříve natočil CD s Annou Netrebko pro Deutsche Grammophone, a úspěšným americkým tenoristou Bryanem Hymelem. Druhým projektem jsou dvořákovské nahrávky naposledy pod šéfdirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši, které se budou nahrávat v prostorovém šestikanálovém zvuku. Součástí projektu bude i nahrávka Dvořákova a Lalova koncertu pro violoncello s vynikajícím německo-kanadským sólistou Johannesem Moserem.

 

PKF – Prague Philharmonia

18. června 2014
18. června 2014