Péče o válečné hroby a pietní místa

Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s návrhem obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy, kterou se mění obecně závazná vyhláška č. 55/2000 Sb. hl. m. Prahy, kterou se vydává Statut hlavního města Prahy, ve znění pozdějších předpisů.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva
___________________________________________________________________________________      

 

 

 

Legislativa

 

Péče o válečné hroby a pietní místa

/Zpráva z 34. jednání Rady hl. m. Prahy 12. října 2004/

 

Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s návrhem obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy, kterou se mění obecně závazná vyhláška č. 55/2000 Sb. hl. m. Prahy, kterou se vydává Statut hlavního města Prahy, ve znění pozdějších předpisů.

Návrh předložil náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek v souvislosti s nabytím účinnosti zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech a se změnou zákona  č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví, a změnou některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

 „Nový zákon stanoví práva a povinnosti v oblasti péče o uvedená místa a určuje orgány státní správy a jejich působnost. Do jeho vydání nebyla tato oblast zákonem upravena,“ vysvětluje náměstek Blažek. „Péči o válečné  hroby,  pomníky,  pamětní  desky a památníky na území ČR dosud zabezpečovaly především obce, ne však na základě zákonného zmocnění či uložení takové povinnosti v zákoně. Na území hlavního města Prahy péči o tzv. čestné hroby zajišťovala převážně Správa pražských hřbitovů eventuelně Pohřební ústav hlavního města Prahy, a to v rámci péče o svěřený majetek.“

Za válečné hroby a pietní místa zákon považuje místa, kde jsou  pohřbeny ostatky  osob,  které  zahynuly v  důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo ostatky osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války. Válečným  hrobem může být hrob jednotlivce, hrob  hromadný nebo osárium, včetně náhrobků a ostatního hrobového zařízení, dále rovněž evidované místo s nevyzvednutými ostatky osob zemřelých v souvislosti s válečnou událostí, anebo jiný objekt, který je za válečný hrob považován v souladu s mezinárodní smlouvou, jíž je Česká republika vázána. Zákon se vztahuje i na pietní místa, kterými  se  rozumí pamětní desky, pomníky, památníky nebo obdobné symboly připomínající  válečné události a oběti, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo oběti osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války.

„Přijatá právní úprava svěřuje vedení evidence uvedených míst obecním úřadům obcí s  rozšířenou působností, které jsou povinny o stavu těchto míst informovat ročně krajský úřad, který souhrnně za své území informuje Ministerstvo obrany, do jehož působnosti tato oblast státní správy spadá. Současně jsou uvedené obce oprávněny  ukládat za porušení povinností stanovených tímto zákonem sankce, a to, pokud se týká fyzických osob v přestupkovém řízení a u osob právnických nebo fyzických osob podnikajících v řízení o správním deliktu. Tuto působnost navrhujeme svěřit Statutem hlavního města Prahy městským částem Praha 1 až 22 s tím, že Magistrát hlavního města Prahy bude vykonávat činnost určenou krajskému úřadu,“ řekl náměstek Blažek a dodal: „Zákon dále zakotvuje institut poskytování účelových dotací ze státního rozpočtu na úpravu a obnovu válečných hrobů, jejichž poskytovatelem  bude Ministerstvo obrany. Příjemcem těchto dotací bude vlastník válečného hrobu nebo vlastník pozemku, na němž se válečný hrob nachází, anebo subjekt, který tento majetek v rámci smluvních vztahů spravuje. Výdaje spojené s vedením evidence a dokumentace by měly být krajům a obcím s pověřeným obecním úřadem hrazeny ze státního rozpočtu v rámci finančních vztahů a příspěvků na výkon státní správy stanovených zákonem o státním rozpočtu na příslušný rok.“

Návrh změny předloží náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek ke schválení  Zastupitelstvu hlavního města na zasedání 21.10. 2004 a pokud bude schválen, novela by měla nabýt účinnosti ke dni 1.12. 2004.

Podle informace Správy pražských hřbitovů je evidováno v přehledu tzv. čestných hrobů 4 492 obětí I. a II. odboje s dokladem o jméně a datu úmrtí  na hřbitovech ve vlastnictví hl. m. Prahy. Celkový počet pamětních desek a pietních míst v hl. m. Praze lze v současné době pouze odhadnout. Podle zjištění odboru občanskosprávních agend Magistrátu hl. m. Prahy je v evidenci městských částí Praha 1 – 15 vedeno 1 066 pietních míst a pamětních desek.

 

V Praze dne 12.10. 2004

Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti

___________________________________________________________________________________

 

 

 Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

  Za správnost: Eva Kubátová / l. 2061
 oddělení Public Relations OPR MHMP
 Tel.:  236 002 355
  Fax: 236 007 093
  E-mail: Tisk@cityofprague.cz

  Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
12. října 2004
12. října 2004