Památky potřebují investice-článek náměstka primátora hl. m. Prahy Jana Bürgermeistera, otištěný v deníku MF DNES dne 4.3. 2006

Do naší metropole si každoročně najdou cestu miliony turistů z celého světa. Vloni přijely obdivovat historické památky i specifickou atmosféru více než čtyři miliony lidí, počet přenocování se vyšplhal až k hranici jedenácti a půl milionu.To jsou čísla, která nemají v historii hlavního města obdoby a posouvají Prahu na 4. místo v růstu přenocování v Evropě a na 6. místo v počtu návštěvníků. Další nárůst a s tím spojené miliony do státní kasy, předpokládáme i v letošním roce.

Památky potřebují investice

 

 

 

Mladá fronta DNES | 4.3.2006 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: Jan Bürgermeister

Pražské fórum

Do naší metropole si každoročně najdou cestu miliony turistů z celého světa. Vloni přijely obdivovat historické památky i specifickou atmosféru více než čtyři miliony lidí, počet přenocování se vyšplhal až k hranici jedenácti a půl milionu.
To jsou čísla, která nemají v historii hlavního města obdoby a posouvají Prahu na 4. místo v růstu přenocování v Evropě a na 6. místo v počtu návštěvníků. Další nárůst a s tím spojené miliony do státní kasy, předpokládáme i v letošním roce.
Bylo by velkým omylem domnívat se, že tento nárůst je tak nějak samovolný a automatický. Obrovskou zásluhu na něm bezesporu má nízká cena ubytování a služeb, díky které se k nám hrnou zástupy mladých lidí z celého světa. Jezdí sem poznávat naši kulturu i nové lidi, a levné hostely či jídlo a pití jim umožní pořádně si výlet do Prahy užít.
Největším lákadlem nesporně zůstávají jedinečné historické památky, kterých jsou v Praze desítky a které spoluvytvářejí celkovou atmosféru města.
Magistrát investoval jenom do příspěvků na obnovu domů v Pražské památkové rezervaci přes půl miliardy korun, podařilo se zastavit proces, kdy památky chátraly. Objektů v havarijním stavu je v současnosti v památkové rezervaci minimum, byť se ještě před pár lety daly počítat na desítky, ne-li stovky.
Památky a cestovní ruch jsou zkrátka spojené nádoby. Peníze, které do nich investujeme, se nám brzy bohatě vrátí. Tedy přesněji řečeno -vrátí se státu. Ten s nimi dále zachází jako s ostatními příjmy.
V systému centrálního přerozdělování se pak zcela ztrácí vazba mezi výnosy z turistiky a penězi na obnovu památek. To je problém nejen pražský. Je to podle mého názoru systém krajně nefunkční, který nezajistí efektivní investice do rozvoje turistického ruchu.
Je nutné, aby na údržbu celých památkových rezervací bylo možné čerpat finance také z daňových výnosů, které plynou z cestovního ruchu. Nynější stav, kdy soukromí majitelé dokážou opravit domy z přímých peněžních zisků z turistů, je velkou výhodou v místech, která jsou turisticky atraktivní a výnos z nájmu samovolně zaručí. Pro dlouhodobý koncepční výhled rozvoje památkové rezervace to nestačí.

Foto popis|

O autorovi| Jan Bürgermeister, náměstek primátora
14. března 2006
14. března 2006