Ochrana před povodní – TV Praha – 23. 7. 2003 - Relace: Pražský deník

Moderátor (Martin Pouva): Radní hlavního města s definitivní platností zjistili, že Sedlec v Praze 6 se před povodní celý uchránit nedá. To je ale v přímém rozporu s předchozími sliby úředníků, kteří místní obyvatele ujišťovali o opaku. Lidé z nejohroženějších částí mají teď dvě možnosti. Zůstat a čekat na velkou vodu, a nebo prodat domy magistrátu, který je odkoupí.

Po konzultacích s odborníky došli pražští radní k závěru, že před velkou vodou lze v Sedlci chránit jen část území za železničním náspem. Zde se počítá se stavbou mobilních protipovodňových zábran.

Jan Bürgermeister, náměstek primátora:

Část mezi železniční tratí a silnicí nebo směrem dál k řece bohužel chránit nejde.

Jedná se o lokalitu, kde stojí pár desítek objektů. Lemují Vltavu podobně jako strmé skály na protějším břehu. Aby byli obyvatelé těchto domů chráněni, musela by zde stát nejméně osmimetrová stěna.

Pavel Bém, pražský primátor:

Uvědomme si, jaké by to bylo žít v takovém železobetonovém amfiteátru.

Václav Čížek, starosta Suchdola:

Po těch povodních se jim dostávalo různých slibů, že už se ta situace nikdy opakovat nebude. Bohužel si myslím, že to byly sliby předčasné.

Sami obyvatelé Sedlce říkají, že místo nelze před velkou vodou stoprocentně uchránit. Některé z domů jsou na prodej. Většina starousedlíků ale o stěhování neuvažuje.

Neuveden:

Pokud bych se měl odtud vystěhovat, tak až tak po třetí povodni. Patrně by mně mohli nabídnout pozemek, ale těžko by mi mohli nabídnout takový výhled, jako mám tady.

Neuveden:

Ten důvod té povodně byla špatná manipulace s vodní hladinou na Orlíku a na přehradách, a že vlastně té povodni i při těch deštích, co byly, se dalo poměrně snadno vyhnout.

Pro výstavbu mobilních zábran v lokalitě za železniční tratí uvolní magistrát 220 milionů korun. Tato část obce má být, jako většina hlavního města, před povodní chráněna do konce roku 2004.

24. července 2003
24. července 2003