O poplatcích za psy

Radiožurnál - 13.1.2003
Autor: Blanka Číhalová
Moderátor (Petra Škraňková):
Nejen pro majitele psů bylo dnešní Vaše téma. Zajímalo vás, proč se platí poplatky za psy. Radiožurnál celý den přinášel k tomuto tématu informace. Jejich souhrn připravila Blanka Číhalová.
Redaktor (Blanka Číhalová):
Pravomoc vybírat od majitelů ročně poplatky za jejich psy dává obcím zákon o místních poplatcích.
Host (Zdena Šimonová):
Zákon hovoří o tom, jaké poplatky mohou obce vybírat a obce si vyhláškou vybírají, které ty poplatky uplatní a stanoví si výši toho poplatku. Takže na celém území Prahy vlastně činí ty poplatky stejnou výši.
Redaktor (Blanka Číhalová):
Vysvětluje Zdena Šimonová tajemnice Úřadu městské části Prahy 2. Zákon dává obcím možnost poplatek vybírat, neříká, že to dělat musejí. Je pouze na nich, zda a v jaké výši ho zavedou. Lidé v malých obcích s rodinnými domky a zahradami zaplatí většinou pouze sto korunu či dvě. Ve městech, kde nebývá jiné řešení než psa venčit na veřejném prostranství, lidé zaplatí až tisíc korun, což je podle zákona maximální možná částka. Většina obcí pro některé osoby, například důchodce poplatky snižuje. Nevidomí nebo také držitelé průkazu ZTPP jsou pak od placení zcela osvobozeni.
Host (Zorka Horálková):
Dále jsou to psi, který jsou chovaní k vědeckým účelům v zařízeních k tomu určených. Pak jsou to psi, jejich vlastníky jsou delegovaní diplomatičtí zástupci, konzulové z povolání a tak dále. Poplatek se neplatí ze psů služebních sloužících Policii České republiky a městské policii a speciálně vycvičených záchranářských a lavinových psů.
Redaktor (Blanka Číhalová):
Vysvětluje Zorka Horálková z Magistrátu hlavního města Prahy. Zcela osvobozeni od placení jsou také psí útulky a po dva roky také lidé, kteří si odtud psa vezmou. I v případě, že je majitel od placení poplatků osvobozen, musí psa na úřadě přihlásit. A co se vlastně děje s penězi vybranými na těchto poplatcích?
Host (Zdena Šimonová):
Peníze, které se vyberou na poplatcích jsou v přímém rozpočtu té konkrétní městské části, ale odvádí se dvacet pět procent hlavnímu městu Praze.
Redaktor (Blanka Číhalová):
Říká Zdena Šimonová a dodává, že v loňském roce Praha 2 na úklid chodníků vynaložila třináct milionů korun. Z toho jeden a půl milionu stály speciální koše se sáčky na psí exkrementy a půl milionu bylo na sběrač.
Moderátor (Petra Škraňková):
K poplatkům za psy se ještě teď ve Vašem tématu vrátíme s Evou Novákovou z tiskového oddělení Ministerstva financí. Dobrý podvečer.
Host (Eva Nováková):
Dobré odpoledne.
Moderátor (Petra Škraňková):
Kdy se vlastně poplatek za psa poprvé v Česku objevil?
Host (Eva Nováková):
Poplatky ze psů se v českých zemích platí již od dob rakouské monarchie, konkrétně od roku 1857.
Moderátor (Petra Škraňková):
Tak to už máme pěkně dlouho zavedené placení za psy. Byl ten poplatek za psy vždy dobrovolný, tedy záleželo na obcích, jestli tento poplatek budou vybírat, či nikoliv?
Host (Eva Nováková):
Nezáleželo. Byla období, kdy poplatek vybíraly obce povinně, ale byla také období, kdy si obce mohly zvolit, zda na svém území tento poplatek zavedou nebo ne. V současnosti, jak už jsme slyšeli, je to v pravomoci obce. Ona se rozhodne, zda na svém území poplatek bude vybírat nebo nebude.
Moderátor (Petra Škraňková):
Proč vlastně majitelé musejí platit za psa peníze?
Host (Eva Nováková):
Tak logika existence toho poplatku vyplývá z toho, že pes je jediné zvíře, které hojně využívá veřejné prostranství. Obce by tak vlastně měly mít možnost vybírat finanční prostředky, které potom použijí na úklid nebo například na budování vyhrazených míst pro venčení psů.
Moderátor (Petra Škraňková):
Je to i třeba regulace toho, proč chovat psa? Protože přece jenom platit v Praze tisíc korun za psího mazlíčka za rok je pořádná finanční zátěž.
Host (Eva Nováková):
Můžeme se domýšlet také, že to může být jedním z prostředků, jak regulovat chov psů ve městech, respektive v obcích, kde je velká koncentrace obyvatel. Je to jeden z prostředků, z prostředků obcí, jak na svém území regulovat chov psů.
Moderátor (Petra Škraňková):
Jak je možné stíhat neplatiče za psa?
Host (Eva Nováková):
No to je otázka. Samozřejmě obce mají v tomto kontrolní činnost. To znamená, že asi by bylo vhodné, kdyby sousedi když je nějaký pes obtěžuje, vůbec si zjistili, jestli se za něj vůbec platí. To znamená, to znamená určitě obce si musí kontrolovat sami, jaké jací psi na jejích území žijou a jestli je za ně vybírán poplatek.
Moderátor (Petra Škraňková):
Tolik Eva Nováková z tiskového oddělení Ministerstva financí. Díky a na slyšenou.
Moderátor (Petra Škraňková):
A tolik Vaše téma o psích poplatcích a o poplatcích za psy.
14. ledna 2003
14. ledna 2003