Nová tradice: setkávání s nejlepšími poskytovateli služeb pro nevidomé

U příležitosti Dne nevidomých, který se připomíná každoročně 13. listopadu, zahájil radní hl. m. Prahy pro zdravotnictví Milan Pešák novou tradici setkávání s nejlepšími poskytovateli služeb pro nevidomé. Přijal je v Brožíkově sále pražské Staroměstské radnice a ocenil nejen práci profesionálních organizací, ale také dobrovolníků, kteří zrakově postiženým lidem pomáhají. Ocenění z rukou radního Pešáka převzali 4 dobrovolníci - nejlepší prodejce bílých pastelek v rámci stejnojmenné sbírky. Pastelky prodávali vždy dva studenti – radní ocenil nejlepší pražskou a nejlepší celorepublikovou dvojici.

  • 2 minuty čtení

 

U příležitosti Dne nevidomých, který se připomíná každoročně 13. listopadu, zahájil radní hl. m. Prahy pro zdravotnictví Milan Pešák novou tradici setkávání s nejlepšími poskytovateli služeb pro nevidomé. Přijal je v Brožíkově sále pražské Staroměstské radnice a ocenil nejen práci profesionálních organizací, ale také dobrovolníků, kteří zrakově postiženým lidem pomáhají. Ocenění z rukou radního Pešáka převzali 4 dobrovolníci - nejlepší prodejce bílých pastelek v rámci stejnojmenné sbírky. Pastelky prodávali vždy dva studenti – radní ocenil nejlepší pražskou a nejlepší celorepublikovou dvojici.

 

„Ztráta zraku znamená pro člověka opravdu velkou změnu. Téměř nic nemůže dělat tak, jak to dělal dřív.Neznamená to však, že nemůže dělat vůbec nic. Může samostatně chodit, ale musí se orientovat s pomocí bílé hole. Informace nezískává čtením, ale pomocí speciálně vybavených počítačů, které se musí naučit ovládat bez myši a monitoru. Že nevidomí v české republice tuto možnost mají, je zásluhou mnoha nevládních organizací a jejich pracovníků, kteří si zaslouží ocenění i obdiv,“ uvedl při tomto prvním slavnostním setkání na radnici radní Pešák.

V České republice žije víc než 100 000 lidí s těžkým zrakovým postižením, které jim komplikuje samostatný pohyb, získávání informací nebo uplatnění v práci. Z nich přibližně desetina je zcela nevidomých. Pro tyto lidi jsou provozována speciální rehabilitační střediska, cvičení vodicí psi nebo vydávány speciální časopisy v Braillově písmu či ve zvukové podobě. Velká většina speciálních služeb je soustředěna na území hlavního města Prahy. „Velmi však oceňuji všechny ty, kteří přispívají k tomu, že služby jsou dostupné i nevidomým, kteří nemají to štěstí, aby žili v Praze či jiných velkých městech,“ dodal Pešák.

13. listopad je dnem výročí narození významného pedagoga a tvůrce jednoho z typů slepeckých písem Valentina Hauye (13.11.1745 - 22.3.1822 ). Den nevidomých byl poprvé slaven v listopadu roku 1946 na popud dvou nevidomých učitelů Zemského ústavu pro nevidomé Rudolfa Krchňáka a Lubomíra Nopa. Cílem těchto dnů je od jejich vzniku popularizovat problematiku zrakového postižení a dokumentovat a propagovat možnosti samostatného života a integrace takto postižených občanů do společnosti.

 

 

V Praze 12.11.2008

 


PhDr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.


12. listopadu 2008
12. listopadu 2008