Nová instalace v podloubí Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí

Jakub Nepraš: Viditelnost
Autor : Jakub Nepraš

Umělec Jakub Nepraš ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy v rámci programu Umění pro město vytvořil site-specific umělecké dílo s názvem Viditelnost, které po dobu jednoho roku bude osvětlovat podloubí Městské knihovny u křížení Mariánského náměstí a ulice Valentinské. Světelný objekt bude zachycovat a vyzařovat rojení informací a dezinformací současného globalizovaného světa.

  • 1 minuta čtení
  • 10 fotografií

Fake news, falešné zprávy, dokážou ovlivňovat naši mysl i chování. Zneužívají a manipulují nás, většinou pro tržní nebo politický zájem zainteresovaných skupin, které ve fake news nerozpoznáme. V současnosti můžeme důvěřovat inteligentním algoritmům, které zachytí nežádoucí zprávy rychleji než člověk.

Video-objekt Jakuba Nepraše připomínající městskou lampu nás symbolicky jako detektor počasí varuje před zvýšenou aktivitou českých fake news portálů. Vždy, když lampa dostane ze sítě varovný impulz o nové aktivitě senzacechtivých nebo manipulativních webů, přijde bouře a sníží se viditelnost ve veřejném prostoru okolo ní. Měli bychom tak v tu chvíli více spoléhat na svou orientaci a schopnost posílit „viditelnost” okolo sebe. Bezprostřední blízkost Mariánského náměstí, kde sídlí pražský magistrát, státní i městské knihovny, galerie, významné společenské i kulturní instituce, je pro umístění instalace klíčová. Je to místo, kde se střetává svět archivovaných informací s nejaktuálnějším děním v Praze.

„Vizualizace roje falešných informací v bouři, která zastiňuje jasné světlo lampy a může návštěvníka překvapit při procházení podloubí, je signifikantní pro proces, jakým se na nás falešné zprávy snaží působit: Zastínit jasný úsudek a mysl, abychom podlehli klamavému přílivu neověřených a záměrně zkreslených či zcela lživých informací. V tomto mračnu zatemňujících obrazů a titulků je naší nadějí, že včas rozpoznáme původ fake news, rozptýlíme jejich stíny a vrátíme zpět jasnou viditelnost našemu okolí,“ uvádí k projektu kurátorka Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová.

Dočasné umělecké dílo je součástí projektu SOKL z programu Umění pro město, kterým Praha podporuje současné umění ve veřejném prostoru. Pod názvem SOKL Galerie hlavního města Prahy od roku 2019 připravuje výstavní projekt exteriérových mikrovýstav současného umění. Koncepce projektu vychází především ze specifik městského prostoru i současného umění, a proto je charakterizován pojmy S – současnost, O – objekt, K – komunikace a L – lidé, které by mělo každé vybrané vystavované dílo obsahovat nebo se k nim vztahovat.

 

Viditelnost

Instalace je přístupná bez omezení.


Objekt lampy je aktivní celodenně, doporučujeme návštěvu za soumraku či tmy.


Rozměry video-objektu:

  • projekční vnitřní část 80 cm × 90 cm,
  • celkový průměr kovové části podél stropu cca 220 cm × 240 cm.


Materiál: nerezová ocel, ocelové části, hliník, sklo, plexi vivak pet-g části.

6. ledna 2022
6. ledna 2022