Nová pravidla nájemního bydlení se osvědčují
Před rokem začala platit nová pravidla nájemního bydlení v hlavním městě a prvních dvanáct měsíců jejich fungování ukazuje, že se jedná o cestu správným směrem. Nový systém je spravedlivější ke všem skupinám žadatelů a zároveň se radikálně snížily počty stížností na nájemníky.
- 2 minuty čtení
„Nový systém je nejen spravedlivější a citlivější k lidem v sociální nouzi, ale zároveň jim poskytuje větší a systematičtější podporu a péči, díky odborníkům z našeho Centra sociálních služeb. Ti nejen pomáhají v hodnocení žádostí, ale zároveň i se zabydlováním a s dalšími službami novým nájemníkům, pokud je to potřeba,“ vysvětluje náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.
Tato skupina žadatelů o pražské nájemní byty má nyní odbornější péči a zároveň je jejich situace podpořena spoluprací s několika neziskovými organizacemi, které v rámci uzavřených memorand získávají byty ve speciálním režimu. Všechna memoranda s neziskovými organizacemi jako jsou Bona, Rubikon, Naděje, Baobab nebo Letní dům dostaly všechny byty, o které si pro své klienty zažádaly.
„V tuto chvíli se jedná o bezmála 50 bytů pro klienty, které doprovází zaměstnanci neziskových organizací. Jejich sociální práce nám významně pomáhá řešit bezdomovectví a zabydlování. Všem pracovníkům v tomto oboru bych chtěla také touto cestou moc poděkovat za jejich obětavou práci,“ doplňuje náměstkyně Alexandra Udženija.
Správnost změny pravidel dokazuje i radikální snížení počtu stížností na nájemníky, kteří získali byt v sociální tísni. Dříve bylo téměř 150 stížností ročně, zatímco po zavedení nového systému jsme nezaznamenali ani jednu. To je důkazem, že důkladnější posouzení a odborný přístup přinášejí lepší výsledky pro všechny zúčastněné. Tedy nejen pro nové nájemníky, ale i pro ty stávající, kteří si zaslouží také klid a důstojné bydlení.
Nová pravidla v neposlední řadě rozšiřují možnosti pro další skupiny žadatelů, například pro mladé rodiny, kterým se díky těmto změnám otevírají nové příležitosti. „Už více než deset mladých rodin našlo díky změnám v pravidlech v Praze nový domov. Právě na startu rodinného i pracovního života je tato podpora velmi důležitá,“ říká na závěr Alexandra Udženija.
Poděkování patří zaměstnancům odboru bytového fondu Magistrátu hl. m. Prahy, Centra sociálních služeb Praha i neziskových organizací, kteří se podílejí na této práci. Hlavní město, které v tuto chvíli disponuje přibližně 7 000 byty, se snaží svůj bytový fond rozšiřovat a podporovat také městské části ve výstavbě a rekonstrukcích budov na nájemní byty. Minulý týden se například otevřela nově zrekonstruovaná budova bývalého hotelu Sandra, kam se začíná stěhovat 174 nových nájemníků. V příštím roce by mělo přibýt dalších 275 bytů na Opatově. Další přibydou na Černém Mostě nebo v Korunní a Moskevské ulici.